ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2021 року
м. Київ
справа № 802/123/17-а
адміністративне провадження № К/9901/34604/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Фермерського господарства "Лан-Тропове" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року (суддя Бошкова Ю.М.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року (колегія суддів: Кузьмишин В.М., Боровицький О.А., Сушко О.О.) у справі за позовом Могилів-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області до Фермерського господарства "Лан-Тропове" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2017 року Могилів-Подільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області звернулось до суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства "Лан-Тропове" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що утворилась за період з квітня по грудень 2016 року включно.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що ОСОБА_1 до роботи у ФГ "Лан-Тропове" працювала у декількох сільськогосподарських господарствах, тому витрати на виплату та доставку пільгової пенсії необхідно розподілити пропорційно до стажу роботи у цих підприємствах. Вказує, що ОСОБА_1 працювала на посаді охоронця короткий час з жовтня 2006 по лютий 2007 року і не брала участі у створенні додаткової вартості товарів.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, Фермерське господарство "Лан-Тропове" перебуває на обліку в Могилів-Подільському ОУПФУ.
Могилів-Подільське ОУПФУ призначило та виплачує пенсію за віком на підставі пункту "ж" частини першої статті 13 Закону № 1788-XII ОСОБА_1, як особі, яка працювала у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятеро і більше дітей.
Судами встановлено, що за період з квітня по грудень 2016 року за відповідачем рахується борг зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 11170 грн. 15 коп. Наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками заборгованості, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, а заборгованість підлягає стягненню, оскільки відшкодування вказаних витрат покладено на роботодавця.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає таке.
Відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.
Згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
За правилами абзацу 5 пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.
В абзаці 5 цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до п. "в" - "е" та "ж" ст. 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до п. "в" - "е" та "ж" ст. 13 Закону № 1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу 5 пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгов