ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2021 року
м. Київ
справа №815/3761/16
адміністративне провадження №К/9901/43285/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Первинної профспілкової організації Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року (колегія суддів: Градовський Ю.М., Кравченко К.В., Лук`янчук О.В.) у справі за позовом Первинної профспілкової організації Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, треті особи: Державне підприємство "Харківський обласний радіотелевізійний центр", Державне підприємство "Одеський обласний радіотелевізійний центр", Концерн радіомовлення, радіозв`язку та телебачення, про визнання протиправними та скасування наказу в частині, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року Первинна профспілкова організація Одеського обласного радіотелевізійного передавального центру звернулася в суд із позовом до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державне підприємство "Харківський обласний радіотелевізійний центр" та Державне підприємство "Одеський обласний радіотелевізійний центр", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Концерн радіомовлення, радіозв`язку та телебачення, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України за №418 від 03.07.2016 "Про реорганізацію державних підприємств "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" і "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр"".
Позов обґрунтовано тим, що ДП "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" є самостійною юридичною особою, яке належить до сфери управління Адміністрації Держспецзв`язку України і є учасником державного господарського об`єднання Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення. Оскаржуваним наказом Адміністрації Держспецзв`язку №418 від 04.07.2016 передбачено реорганізацію Державного підприємства "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" шляхом приєднання його до Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення та вивільнення працівників підприємства. Позивач вважає, що вказаний наказ повинен бути погоджений з первинною профспілковою організацією, погоджений з Кабінетом Міністрів України, а також з Антимонопольним комітетом України. Вказує, що він винесений з перевищенням повноважень, оскільки відповідач не вправі розпоряджатись майном Державного підприємства "Одеський обласний радіотелевізійний центр".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України "Про реорганізацію державних підприємств "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" і "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр"" за №418 від 04.07.2016.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2016 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Позивач в обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що внаслідок реорганізації ДП "ООРПЦ", яке не погоджено з профспілковою організацією, відбудеться скорочення чисельності працівників та погіршення їх умов праці. Вказує, що ДП "ООРПЦ" має стратегічне значення для економіки та безпеки держави, а тому його реорганізація потребує погодження з Кабінетом Міністрів України у відповідності до ст. 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності". Зазначає, що відповідно до Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", ДП "ООРПЦ" відноситься до об`єктів державної власності, що не підлягає приватизації. Крім того зазначає, що статус майна підприємства також визначений нормами Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України", а тому повноваження з передачі майна віднесені до компетенції Кабінету Міністрів України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.03.2017 відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що відповідно до п.1.1 Статуту ДП "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" (далі ДП ООРПЦ) є державним унітарним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, що належить до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Адміністрація Держспецзв`язку) і є учасником державного господарського об`єднання Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення (далі Концерн РРТ).
Адміністрація Держспецзв`язку України 27.05.2016 розглянула інформаційні матеріали стосовно реорганізації державних підприємств учасників Концерну РРТ, а саме ДП ООРПЦ, та прийняла рішення, яким погодилась з відповідними пропозиціями щодо реорганізації ДП ООРПЦ та ДП ХОРПЦ у філії Концерну РРТ. Цим же рішенням, п.3.2 доручено юридичному департаменту Адміністрації підготувати та погодити з Концерном РРТ проект наказу щодо реорганізації та доручено керівникам ДП ООРПЦ та ДП ХОРПЦ проінформувати профспілкові організації підприємств щодо їх реорганізації, а також забезпечити проведення консультації з профспілками про заходи запобігання звільнення чи зведенню їх кількості до мінімуму.
Постановою №2 правління Концерну РРТ від 31.05.2016 погоджено рішення Адміністрації Держспецзв`язку України від 27.05.2016 щодо реорганізації державних підприємств.
04.07.2016 Адміністрацією Держспецзв`язку України видано наказ № 418 "Про реорганізацію державних підприємств "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" і "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр".
Зазначеним наказом передбачено реорганізацію державних підприємств "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" і "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" та встановлено, що Концерн радіомовлення, радіозв`язку та телебачення є правонаступником вказаних підприємств.
Наказом також передбачено вивільнення працівників державного підприємства "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" та державного підприємства "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр".
11.07.2016 позивач надав голові комісії з реорганізації державного підприємства "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" вимоги трудового колективу з проханням надати своє рішення у визначений законодавством термін. Згідно зазначених вимог, трудовий колектив протестує проти реорганізації підприємства, шляхом приєднання його до Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення та вимагає скасувати наказ № 418 від 04.07.2016.
13.07.2016 голові виборчого органу трудового колективу направлено відповідь, згідно якої, задоволення вимог виходить за межі компетенції Голови комісії з реорганізації, у зв`язку з чим вони були перенаправлені голові Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Вважаючи наказ Адміністрації Держспецзв`язку України видано наказ № 418 від 04.07.2016 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що приймаючи наказ про реорганізацію ДП "Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр" та ДП "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" Адміністрація Держспецзв`язку України допустила порушення порядку проведення реорганізації та ліквідації, яке полягає у непогодженні питання щодо реорганізації з Антимонопольним комітетом України, за відсутності відповідного рішення з цього приводу Кабінету Міністрів України, а також без погодження реорганізації з первинною профспілковою організацією.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що оскаржуваний наказ прийнятий Адміністрацією Держспецзв`язку України у межах наявних повноважень у відповідності до Закону України "Про управління об`єктами державної власності". Суд дійшов висновку, що погодження з Фондом державного майна України та Кабінетом Міністрів України в цьому випадку не є потрібним.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Як встановлено судами та не заперечується учасниками справи відповідно до п.1.1 Статуту ДП "Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр" (далі ДП ООРПЦ) є державним унітарним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, що належить до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і є учасником державного господарського об`єднання Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення (далі Концерн РРТ).
Як визначено в п.4.1 Статуту ДП ООРПЦ, майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним, за погодженням з Уповноваженим органом управління, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, актам Уповноваженого органу управління і цьому Статуту.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" Кабінет Міністрів України є суб`єктом управління, що визначає об`єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об`єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб`єктам управління, визначеним цим Законом.
Згідно п. 1 ч. 2 вказаної статті передбачено, що здійснюючи управління об`єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об`єктами державної власності.
Розпорядженням КМУ №901-р від 14.09.2011 Адміністрації Держспецзв`язку України передані повноваження з управління корпоративним правами держави, а саме щодо сфери управління цілісними майновими комплексами державних підприємств, у тому числі і майновим комплексом ДП ООРПЦ.
Таким чином, Кабінет Міністрів України, відповідно до положень ч. 2 ст. 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" №185-У від 21.09.2006, визначив орган виконавчої влади, який здійснює функції з управління об`єктами державної власності.
Постановою КМУ №411 від 03.09.2014 затверджено положення "Про Адміністрацію державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України", в п.1 якого визначено, що Адміністрації Держспецзв`язку України, є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується на реалізацію державної політики у сфері організації спеціального зв`язку, захисту інформації, телекомунікацій і користування радіочастотним ресурсом України.
Отже, вищевказані положення норм діючого законодавства та нормативно правових актів КМУ визначають, що ДП ООРПЦ є державним підприємством, яке входить до державного господарського об`єднання Концерну РРТ, та належить до сфери управління Адміністрації Держспецзв`язку України, як органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері управління стосовно об`єктів державної власності, що належить до сфери його управління.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: приймають рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності.
На підставі наявних повноважень, колегія Адміністрації Держспецзв`язку України 27.05.2016 розглянула інформаційні матеріали стосовно реорганізації державних підприємств учасників Концерну РРТ, а саме ДП ООРПЦ, та прийняло рішення, яким погодилась з відповідними пропозиціями щодо реорганізації ДП ООРПЦ та ДП ХОРПЦ у філії Концерну РРТ. Цим же рішенням, п.3.2 доручено юридичному департаменту Адміністрації підготувати та погодити з Концерном РРТ проект наказу щодо реорганізації та доручено керівникам ДП ООРПЦ та ДП ХОРПЦ проінформувати профспілкові організації підприємств щодо їх реорганізації, а також забезпечити проведення консультації з профспілками про заходи запобігання звільнення чи зведенню їх кількості до мінімуму.
Постановою №2 правління Концерну РРТ від 31.05.2016 погоджено рішення Адміністрації Держспецзв`язку України від 27.05.2016 щодо реорганізації Державних підприємств.
До повноважень Адміністрації Держспецзв`язку України, згідно п.22 Положення №411, належить право утворювати, ліквідовувати, реорганізовувати підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Адміністрації Держспецзв`язку.
Відтак колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що ухвалюючи рішення про проведення реорганізації Адміністрація Держспецзв`язку діяла в межах своїх повноважень.
Згідно п. 22 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" здійснюючи управління об`єктами державної власності, Кабінет Мініс