ПОСТАНОВА
Іменем України
25 березня 2021 року
Київ
справа №805/3226/16-а
адміністративне провадження №К/9901/32255/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року у складі головуючого судді: Козаченка А.В. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г. у справі №805/3226/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги в частині, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати вимогу Мангуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 04.07.2016 № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) частково на суму 155883,38 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» (далі - позивач) перебуває на обліку Мангуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, Мангуська ОДПІ), є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
30 квітня 2015 року позивач звернувся до Мангуської ОДПІ із заявою про звільнення ТОВ «Укрспецмаш» від виконання обов`язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-VI), а саме своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
13 травня 2015 року листом №2865/08/05-40-013 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, вказавши на те, що товариством не надано сертифікат Торгово-промислової палати на підтвердження обставин форс-мажору. Окрім цього у відповіді зазначено, що підприємство має майно в м. Бердянську Запорізької області.
10 липня 2015 року ТОВ «Укрспецмаш» звернулось до Донецької торгово-промислової палати із заявою № 228 про отримання сертифікату ТПП на підтвердження обставини непереборної сили (форс-мажору), що сталися на території проведення антитерористичної операції, для звільнення від виконання обов`язків платника єдиного внеску та для не застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов`язків платника єдиного внеску.
15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата надала відповідь № 1012/12.12-03, в якій роз`яснила, що Законом № 1669-VII внесені зміни до Закону № 2464-VI, внаслідок чого звільнено осіб від виконання своїх обов`язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
04 липня 2016 року податковий орган сформував вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17, відповідно до якої ТОВ «Укрспецмаш» мало сплатити 1 115 050,35 грн недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 30.06.2016.
Відповідно до розрахунку недоїмка в розмірі 1 115 050,35 грн складається з сум нарахованого єдиного соціального внеску за період: листопад 2014 року - 56213,52 грн, грудень 2014 року - 60552,81 грн, січень 2015 року - 58108,34 грн, лютий 2015 року - 61213,28 грн, березень 2015 року - 62658,03 грн, квітень 2015 року - 66145,62 грн, травень 2015 року - 58217,07 грн, червень 2015 року - 66323,35 грн, липень 2015 року - 78197,2 грн, серпень 2015 року - 73713,77 грн, вересень 2015 року - 83483,67 грн, жовтень 2015 року - 71989,52 грн, листопад 2015 року - 64314,31 грн, грудень 2015 року - 69809,64 грн, січень 2016 року - 36099,97 грн, лютий 2016 року - 41906,45 грн, березень 2016 року - 40012,683 грн, квітень 2016 року - 37849,38 грн, травень 2016 року - 36144,87 грн.
ТОВ «Укрспецмаш» не погодилось із рішенням податкового органу та звернулось до суду із позовом, в якому оскаржує вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17 в частині сум за лютий - травень 2016 року.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що ТОВ "Укрспецмаш" здійснює господарську діяльність у м. Бердянськ Запорізької області, що не відноситься до територій проведення антитерористичної операції, а тому положення п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 на нього не поширюються.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Позивачем подано касаційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги позивача ґрунтуються на тому, що товариство звільняється від виконання обов`язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, у зв`язку з чим вважає вимогу Мангуської ОДПІ про сплату боргу (недоїмки) від 12 жовтня 2016 року № Ю-6249-17 на суму 131 884,65 грн неправомірною. Вказує, що суди дійшли помилкового висновку про здійснення ТОВ «Укрспецмаш» господарської діяльності в населеному пункті, що не належить до території проведення антитерористичної операції, на підставі факту володіння майном у м. Бердянську. Скаржник наголошує на тому, що місцезнаходженням позивача є смт. Мангуш та підтверджує цей факт відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Підприємство перебуває на обліку за своїм місцезнаходженням. Мангуська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області розташована на території населеного пункту смт. Мангуш, включеного до затвердженого Розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 та № 1275-р від 02.12.2015 переліку населених пунктів, де здійснювалася антитерористична операція. Окрім цього ТОВ «Укрспецмаш» звертає увагу, що позивачем до податкового органу було подано заяву про звільнення від виконання обов`язків платника єдиного внеску, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відповідачем були подані заперечення на касаційну скаргу, в яких він просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржувані рішення залишити без змін, як такі, що прийняті на підставі Закону.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 цього Закону встановлено, що Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною першою статті 2 Закону № 2464-VI встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 5, 7, 8 статті 9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування; єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку; платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до вимог статті 25 цього Закону рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини десятої статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною одинадцятою цієї статті передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції Закону до 01 січня 2015 року - 10 відсотків).
Пункт 9-3 Перехідних положень (з 13 березня 2015 року в зв`язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці" від 2 березня 2015 року №219-VIII пункт 9-3 постановлено вважати пунктом 9-4.
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається н