ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2021 року
м. Київ
справа №285/4196/17
адміністративне провадження №К/9901/26188/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 285/4196/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Сичик Валентина Вячеславовича
про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу про адміністративне правопорушення, припису та акту
за касаційною скаргою ОСОБА_1 ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2019 року (колегія у складі: головуючого судді Іваненко Т.В., суддів Граб Л.С., Сторчака В.Ю.), -
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області з позовом до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Сичик Валентина Вячеславовича, в якому, з урахуванням уточнень, просив: скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 89-ф від 12 жовтня 2017 року, протокол про адміністративне правопорушення від 28 вересня 2017 року, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №126/17-К від 28 вересня 2017 року та акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №1006/7/К15/109.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 травня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
3. Не погоджуючись з указаним судовим рішенням позивач звернувся з апеляційною скаргою до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
4. Встановивши невідповідність апеляційної скарги вимогам ст.296 КАС України, Сьомим апеляційним адміністративним судом відповідно до ухвали від 01 липня 2019 року залишено апеляційну скаргу ОСОБА_1 без руху. Запропоновано апелянту протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку. Роз`яснено особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
5. 11 липня 2019 року на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження. В обґрунтування заяви вказано, що позивач пропустив строк на оскарження рішення у зв`язку з поганим станом здоров`я. На пітдвердження вказаного позивач надав довідку №11 від 08 липня 2019 року, видану Гульською амбулаторією загальної практики сімейної медицини, яка підтверджує, що ОСОБА_1 знаходиться на диспансерному обліку.
6. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2019 року визнано неповажними наведені ОСОБА_1 підстави поновлення строку на апеляційне оскарження. Відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 травня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Сичика Валентина В`ячеславовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу про адміністративне правопорушення, припису та акту.
7. Приймаючи таке рішення апеляційний суд виходив з того, що перебування позивача на диспансерному обліку не є поважною причиною, яка б перешкоджала позивачу звернутися до суду з апеляційною скаргою раніше, ніж 12 червня 2019 року. Саме лише посилання позивача на те, що він перебуває на диспансерному обліку, не свідчить про поважність причин пропуску строків звернення до суду з апеляційною скаргою. У даному випадку не вбачається обставин, які об`єктивно перешкоджали скаржнику реалізувати своє право на подання апеляційної скарги протягом установленого законодавством терміну. Інших доказів поважності причини пропуску строку звернення із апеляційною скаргою позивачем надано не було та матеріали справи не містять. Вказане свідчить про наявність передбачених п.4 ч.1 ст.299 КАС України підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
8. У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 травня 2019 року та ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2019 року у справі № 285/4196/17, в якій просив скасувати вказані судові рішення та задовольнити позов.
9. В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що відповідачем під час прийняття оскаржуваних рішень було допущено ряд порушень. Вказане свідчить про протиправність таких рішень. Суд апеляційної інстанції не надав оцінки порушенням відповідача, які останній допустив під час оформлення оскаржуваних рішень, а безпідставно відмовив у відкритті апеляційного провадження. Зазначає, що строк звернення до суду з апеляційною скаргою пропустив у зв`язку із станом здоров`я.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. 12 вересня 2019 року в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.
11. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 вересня 2019 року визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача: Стеценка С.Г., суддів Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.
12. Ухвалою Верховного Суду від 20 вересня 2019 року вказану касаційну скаргу залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом надання документа про оплату судового збору.
13. Скаржником вимоги ухвали суду про залишення касаційної скарги без руху виконано та усунуто зазначені в ній недоліки шляхом надання доказів на підтвердження звільнення від сплати судового збору.
14. Ухвалою Верховного Суду від 21 жовтня 2019 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 травня 2019 року у справі № 285/4196/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Сичик Валентина Вячеславовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу про адміністративне правопорушення, припису та акту. Відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2019 року у справі №285/4196/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Сичик Валентина Вячеславовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу про адміністративне правопорушення, припису та акту.
15. Ухвалою Верховного Суду від 23 березня 2021 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, враховуючи приписи пункту 3 частини першої статті 345 КАС України, постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 24 березня 2021 року.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
17. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
18. При цьому, Суд звертає увагу, що предметом оскарження по даній справі є рішення відповідача про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
19. Так, стаття 286 КАС України визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
20. Згідно ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня й