ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2021 року
м. Київ
справа № 591/2532/16-а
адміністративне провадження № К/9901/44664/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 591/2532/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області в особі ГІБН відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Шумер І.В. про визнання протиправним та скасування акта перевірки, постанови про адміністративне правопорушення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області на постанову Зарічного районного суду м.Суми від 03 квітня 2017 року, прийняту у складі Прокудіної Н.Г. та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2017 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Подобайло З.Г., суддів: Тацій Л.В., Григорова А.М.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області в особі головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції Шумер Ігоря Васильовича, в якому просила визнати протиправним та скасувати акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 29 квітня 2016 року № 219, припис № 219 про усунення порушень та постанову № 120 в справі про адміністративне правопорушення від 05 травня 2016 року відносно ОСОБА_1 .
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 03 квітня 2017 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування припису № 219 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29 квітня 2016 року.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 03 квітня 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 29 квітня 2016 року № 219 та постанову № 120 в справі про адміністративне правопорушення від 05 травня 2016 року.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2017 року вирішено:
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 03 квітня 2017 року по справі № 591/2532/16-а скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 29 квітня 2016 року № 219.
В цій частині прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.
В іншій частині постанову Зарічного районного суду м. Суми від 03 квітня 2017 року по справі 591/2532/16-а залишити без змін.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29 квітня 2016 року головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області Шумер І.В. складено акт № 219 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил. За результатами перевірки встановлено, що земельна ділянка АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить гр. ОСОБА_1 на підставі державного акта (серія СМ. № 159136) про право власності на земельну ділянку від 08.02.2004р., що підтверджується витягом (серія ЕКВ № 773312) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27 червня 2015 року, індексний номер 42840871. Житловий будинок, загальною площею 104,7 кв.м., розташований на території вищевказаної земельної ділянки на праві спільної приватної власності належить також гр. ОСОБА_1 на підставі свідоцтва (серія СТА № 191627) про право власності на нерухоме майно від 08 жовтня 2014 року, індексний номер 27817572. Після вивчення та співставлення даних технічної інвентаризації технічні паспорти від 08 липня 1993 року та від 17 вересня 2014 року, рішень робочого проекту "Реконструкція житлового будинку по АДРЕСА_1 " та результатів візуального обстеження встановлено, що на момент проведення перевірки виявлено факт проведення робіт реконструкції господарської будівлі сараю літ. "М" за планом, а саме проведено роботи з обкладання існуючої будівлі сараю гіпсоблоком із збільшенням її розмірів у плані від 3,90м.х2,35м 5,66м.х3,98м з переобладнанням кровельної системи та заміною матеріалу покрівлі, і момент проведення перевірки встановлено факт будівництва господарської будівлі сараю літ. "М" за планом з порушенням вимог державних будівельних норм в частині недотримання типожежних відстаней між господарськими будівлями (не менше 6,0 м для І ступеня вогнестійкості) та санітарних відстаней до межі з сусідньою земельною ділянкою АДРЕСА_1 (не менше 1,0 метра від спільної межі) та відсутності влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівлі та карнизів господарської будівлі на територію суміжної ділянки, що є порушенням вимог абз.З п.3.25* ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", абз.2 ст.25 Закону України "Про основи містобудування" та ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність".
29 квітня 2016 року головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області складено протокол про адміністративне правопорушення № 219, в якому зафіксовано встановлені перевіркою порушення та повідомлено позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення 05 травня 2016 року о 10-00 год. у приміщенні приймальні управління.
29 квітня 2016 року головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області складено припис № 219 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення від 05 травня 2016 року № 120, винесеною головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 96 КУпАП. В постанові зазначено, що ОСОБА_1 побудувала господарську будівлю сараю літ "М" за планом / з порушенням вимог державних будівельних норм в частині недотримання протипожежних відстаней до межі з сусідньою земельною ділянкою АДРЕСА_1, чим порушено абз.3 п.3.25* ДБН 360-92** "Містобудування і забудова міських і сільських поселень", абз 2 ст.25 Закону України "Про основи містобудування" та ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність".
У поданій касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій у справі та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові.
Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частинами третьою, четвертою, одинадцятою цієї статті встановлено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду, зокрема, витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 533 (далі - Порядок № 533).