1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

11 березня 2021 року

м. Київ

справа № 752/4535/20

провадження № 61-11125св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Червинської М. Є. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,                                      Коротуна В. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

представник відповідача - адвокат Дубовик Олег Віталійович,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу    ОСОБА_2, подану адвокатом Дубовик Олегом Віталійовичем, на постанову Київського апеляційного суду від 26 травня 2020 року у складі колегії суддів: Пікуль А. А., Гаращенка Д. Р.,                                                                                                                                                                    Невідомої Т. О.

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просила скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо об`єкта нерухомого майна за реєстровим номером 779569580000, а саме: запис про право власності                                № 32150390, внесений державним реєстратором Комунального підприємства "Реєстраційне бюро" Мороз Д. О. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26 червня 2019 року, індексний номер 47516742.

Зазначала, що оформлення права власності на належну їй квартиру відбулося незаконно, з порушенням вимог статей 35 та 37 Закону України "Про іпотеку", без проведення оцінки на момент набуття відповідачем права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна та без оформлення відповідного рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору.

Окрім того, ОСОБА_1 подала заяву про забезпечення позову, в якій просила заборонити органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, у тому числі, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, зокрема, але не обмежуючись, Міністерству юстиції України та його територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районної, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрації, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, нотаріусам, державним виконавцям, приватним та іншим органам чи особам, які виконують функції державної реєстрації прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі, реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування).

Короткий зміст ухвали суду першої інстанції

Ухвалою    Голосіївського районного суду міста Києва від 10 березня                              2020 року у складі судді Шевченко Т. М. у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що спосіб забезпечення позову, який просить застосувати ОСОБА_1, не є співмірним із заявленими позовними вимогами та жодним чином не забезпечить виконання рішення суду. Суд зазначив, що позовні вимоги є вимогами немайнового характеру і в разі їх задоволення рішення державного реєстратора вважатимуться протиправними та будуть скасовані, а також будуть скасовані й записи про право власності з моменту набрання рішенням суду законної сили. Саме ж рішення суду за наслідками розгляду даної справи не потребуватиме примусового виконання.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 26 травня 2020 року ухвалу Голосіївського районного суду міста Києва від 10 березня 2020 року скасовано та постановлено нову, якою задоволено заяву                                          ОСОБА_1 про забезпечення позову.

В порядку забезпечення позову заборонено органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії, у тому числі державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, щодо квартири АДРЕСА_1, реєстраційний номер об`єкта 779569580000.

Зазначено, що ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Строк пред`явлення ухвали до виконання три роки.

Задовольняючи заяву, апеляційний суд дійшов висновку про те, що забезпечення позову у такий спосіб у разі задоволення позову забезпечить ефективний захист поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

23 липня 2020 року представник ОСОБА_2 - адвокат Дубовик О. В. подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.

Підставами касаційного оскарження постанови Київського апеляційного суду від 26 травня 2020 року заявник зазначає неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга аргументована тим, що суд апеляційної інстанції на порушення вимог статті 150 ЦПК України застосував захід забезпечення позову, який не є співмірним із заявленими позивачем вимогами та не забезпечить реального захисту прав позивача, який є метою забезпечення позову, оскільки предметом позову є немайнові вимоги, які за своїм змістом не потребуватимуть примусового виконання.

Крім того, апеляційний суд розглянув справу за відсутності відповідача, який не був належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду її розгляду.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили   

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 06 серпня 2020 року поновлено ОСОБА_2 строк на касаційне оскарження постанови Київського апеляційного суду від 26 травня 2020 року.

Відкрито касаційне провадження у даній справі.

Витребувано з Голосіївського районного суду міста Києва № 752/4535/20 за заявою ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування запису про речові права та їх обтяження.

Позиція Верховного Суду

Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Так, підставами касаційного оскарження у цій справі за касаційною скаргою ОСОБА_2, поданою його представником Дубовиком О. В., є посилання на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до статті 400 ЦПК України, якою визначено межі розгляду справи судом касаційної інстанції, встановлено, що, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції діє в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Колегія суддів відхиляє аргументи, викладені в касаційній скарзі, з таких мотивів.

За змістом частин першої та другої статті 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачені статтею 150 цього Кодексу заходи забезпечення позову.


................
Перейти до повного тексту