ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року
м. Київ
справа №296/3836/16-а
адміністративне провадження №К/9901/22871/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Данилевич Н.А.,
суддів: Мацедонської В.Е., Кашпур О.В.,
секретар - Мовчан А.В.,
за участю
представника позивача - Бляшина М.С.,
представника відповідача і третьої особи-4 - Кирилюка В.Л.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в режимі відеоконференції як суд касаційної інстанції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, треті особи: Тетерівська сільська територіальна громада Житомирського району Житомирської області (далі - третя особа-1), Житомирська районна державна адміністрація(далі - третя особа-2), Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиркомунсервіс" (далі - третя особа-3), КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (далі - третя особа-4) про визнання протиправним та скасування рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2017 року (головуючий суддя - Бучик А.Ю., судді - Іваненко Т.В., Майор Г.І.) у справі №296/3836/16-а, -
у с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2016 року ТОВ "Укртрансрейл" звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №888 від 16.12.2015 "Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проекті будівництва гідроелектростанції на річці Тетерів в м. Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області" в частині проведення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанції на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (з усіма змінами та додатками до такого рішення).
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що виконкомом перевищено повноваження під час прийняття оспорюваного рішення, оскільки він є виконавчим органом, створеним міськрадою, що представляє відповідну територіальну громаду у межах міста Житомира. Також ТОВ "Укртрансрейл" як єдине підприємство, яке має оформлену в оренду земельну ділянку саме під будівництво Денишівської МГЕС та має всі необхідні для цього дозволи не матиме жодної можливості у забезпеченні роботи такої МГЕС, якщо виконкомом буде віддано право користування водоскидним отвором для будь-кого іншого. Крім того встановлено суттєві неузгодженості в об`єктах, вказаних у оскаржуваному рішенні та у конкурсній документації, розробленій і затвердженій на виконання такого рішення, також під час прийняття рішення порушено вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації". Таким чином, позивач вважає, що таке рішення в частині, що стосується конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанції на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 29 листопада 2016 року позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №888 від 16 грудня 2015 року "Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області" в частині проведення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва електростанцій на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (з усіма змінами та додатками до такого рішення).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" понесені судові витрати у виді сплати судового збору у сумі 1378,00 гривень.
Ухвалюючи судове рішення у справі, суд першої інстанції виходив з того, що виконавчим органом Житомирської міської ради без наявності будь-яких на те повноважень прийнято рішення, яке стосується села Дениші Житомирського району. Суд вказав, що село Дениші, як адміністративно-територіальна одиниця, не входить до складу міста Житомир, а являється складовою частиною Тетерівської сільської територіальної громади. Отже, виконавчий комітет Житомирської міської ради своїм рішенням про проведення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в селі Дениші, в обхід інтересів територіальної громади села Дениші та її права на самостійне визначення у встановленому чинним законодавством порядку шляху розвитку своєї територіальної громади, вийшовши за межі своїх повноважень, прийняв рішення, яке згідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" має приймати лише Тетерівська сільська рада об`єднаної територіальної громади, до складу якої входить село Дениші. Також суд зазначив, що оскаржуване рішення свідчить про вчинення відповідачем, як органом влади, антиконкурентних узгоджених дій, що прямо заборонено ч.3 ст.15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", адже ТОВ "Укртрансрейл" як єдине підприємство, яке має оформлену в оренду земельну ділянку саме під будівництво Денишівської МГЕС та має всі необхідні для цього дозволи, не матиме жодної можливості у забезпеченні роботи такої МГЕС, якщо виконавчим комітетом Житомирської міської ради буде віддано право користування зазначеним водоскидним отвором для будь-кого іншого. Суд вказав, що відповідач, прийнявши оскаржуване рішення, фактично втрутився у господарську діяльність КП "Житомирводоканал" та порушив при цьому вимоги ст.23 Господарського кодексу України, якою встановлено, що органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб`єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами та ч.4 ст.23 ГК України, якою заборонено незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб`єктів господарювання. Також суд зауважив, що засновником (Житомирською міською радою) не віднесено до повноважень виконавчого комітету права на оголошення конкурсів щодо передачі в користування об`єктів, які перебувають на балансі КП "Житомирводоканал".
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2017 року апеляційні скарги Виконавчого комітету Житомирської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиркомунсервіс", Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради задоволено. Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 29 листопада 2016 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" відмовлено.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що жодним нормативно-правовим актом не обмежується право комунальної власності (територіальної громади) на майно як на території міста, так і за його межами, якщо чітко унормовано організаційно-правовий статус приналежності права на таке майно за визначеним правомочним суб`єктом, яким, у даному випадку, є відповідна юридична особа місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальної громади м. Житомира, а управління майном здійснює виконавчий комітет міської ради в межах, визначених законом повноважень. Тому суд визнав такими, що повністю спростовуються посилання суду першої інстанції щодо прийняття відповідачем рішення з питання, що не віднесене до його відання та компетенції через належність до вирішення іншою територіальною громадою. Суд вказав, що безпосередньо в меморандумах про співпрацю реалізоване право сторін таких угод щодо майбутніх намірів, що не може засвідчувати закріплене одноособове право позивача на будівництво гідроелектростанції на р. Тетерів в с. Дениші та стати підставою для недопущення запровадження інвестиційних проектів на будівництво малої ГЕС на вказаному об`єкті іншими суб`єктами господарювання за рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради. Тому неправомірним є намагання позивача реалізувати свої права та інтереси, обумовлені меморандумами, за рахунок обмеження права власника вільно розпоряджатися належним майном. Слід зважити на обставини, що сторона меморандуму - Житомирська обласна державна адміністрація є лише розпорядником земельної ділянки, наданої в оренду позивачу, та не має повноважень щодо розпорядження гідротехнічними спорудами. Також суд зазначив, що позивач безпідставно ототожнює власне право користування земельною ділянкою із правом на користування гідротехнічною спорудою - правим донним водоскидним отвором. В будь-якому випадку укладення меморандумів, отримання дозволів та погоджень на будівництво міні ГЕС не означає та не гарантує автоматичного позитивного рішення про право на користування гідротехнічною спорудою. Також суд зауважив, що недотримання строків оприлюднення проектів рішень, які оскаржує позивач є протиправною бездіяльністю відповідача, що полягає в недотриманні обов`язку оприлюднити проекти власних рішень (що не є підставою адміністративного позову у вказаному провадженні), водночас, вказане не є самостійною окремою підставою для визнання таких рішень незаконними, окреслене порушення з боку розпорядника інформації не тягне за собою юридичних наслідків у вигляді незаконності та скасування прийнятих рішень органу місцевого самоврядування.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
07 квітня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2017 року, в якій позивач просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
На обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник вказує, що відповідач не мав права приймати рішення про оголошення конкурсу на визначення кращого інвестиційного проекту будівництва гідроелектростанції на річці тетерів в селі Дениші, оскільки вирішення цього питання стосується іншої територіальної громади і не перебуває в межах повноважень виконавчого комітету Житомирської міської ради. Зазначає, що виконавчі органи міських рад можуть приймати рішення щодо об`єктів права комунальної власності за умови, що повноваження визначені відповідною радою. Скаржник посилається на порушення відповідачем процедури оприлюднення оскаржуваного рішення та вважає, що ці обставини є підставою для його скасування. Вказує на правильне застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин приписів Закону України "Про інвестиційну діяльність", відповідно до яких органи місцевого самоврядування здійснюють регулювання інвестиційної діяльності на своїй території, в тому числі шляхом погодження питань про створення виробничих і соціальних об`єктів, використання природних ресурсів суб`єктами інвестиційної діяльності. Вважає, що спірне рішення відповідача винесено з грубим порушенням п.4.11. Регламенту виконавчого комітету Житомирської міської ради в частині необхідності погодження з Житомирським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України. Посилається на порушення судом апеляційної інстанції процесуального законодавства в частині врахування наданих відповідачем доказів на стадії апеляційного провадження у справі. Скаржник вказує, що ним у листопаді 2015 року у встановленому законом порядку було подано до Управління ДАБІ у Житомирській області декларацію про початок будівельних робіт з будівництва малої ГЕС у Житомирській області (с. Дениші). Також посилається на помилковість висновків суду апеляційної інстанції в частині надання оцінки технічним вимогам, адже позивачем було дотримано весь процес будівництва від отримання земельної ділянки до подання декларації, отримані технічні вимоги КП "Житомирводоканал" та отримано погодження проекту будівництва КП "Житомирводоканал", отримано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. Крім того, вказує, що обставини дотримання позивачем процесу виконання містобудівних умов та обмежень не стосуються предмету спору у цій справі.
Відповідачем до Суду подано заперечення на касаційну скаргу, в обґрунтування яких останній вказує на безпідставність викладених в ній доводів. Вказує, що докази ним були надані до апеляційного суду через те, що суд першої інстанції розглянув справу без участі відповідача. Зазначає, що спірне рішення не надає окремому суб`єкту господарювання переваг, а отже не відноситься до рішень, які можуть призвести до недопущення, усунення чи спотворення конкуренції в частині користування правим донним водоскидом гідротехнічної споруди на р. Тетерів. Вказує на відсутність порушених прав та інтересів позивача внаслідок прийняття спірного у справі рішення. Зауважує, що позивач мав можливість брати участь в оголошеному конкурсі, проте своїм правом не скористався. Також відповідач вважає, що відповідно до законодавства виконавчий комітет Житомирської міської ради має право вчиняти будь-які дії щодо управління, володіння та розпорядження майном комунальної власності. Просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Третьою особою - ТОВ "Житомиркомунсервіс" також до Суду подано заперечення на касаційну скаргу, в обґрунтування яких останній вказано на безпідставність викладених в ній доводів. Зазначає, що ТОВ "Житомиркомунсервіс" так само має на меті будівництво малої ГЕС на р. Тетерів. Ним вчинені дії щодо отримання необхідних для цього документів, проте позивач унеможливлює виконання взятих Товариством на себе зобов`язань. Вказує, що наявність в позивача орендованої для будівництва ГЕС земельної ділянки дає йому право не допускати або обмежувати ТОВ "Житомиркомунсервіс" та інших суб`єктів господарювання у праві будівництва ГЕС та в праві користування гідротехнічною спорудою, яка знаходиться в комунальній власності міста Житомир. Третя особа просила залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Крім того, третьою особою - КП "Житомирводоканал" також подано до Суду заперечення на касаційну скаргу, в обґрунтування яких вказано на її невмотивованість. Доводи, наведені третьою особою в обґрунтування заперечень, є аналогічними з доводами, наведеними відповідачем.
Ухвалою Верховного Суду від 09 лютого 2021 року зазначену адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради "Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області" від 16.12.2015р. №888 (проект оприлюднено на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради 11.12.2015 року) вирішено:
1) провести конкурси на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області та затвердити Положення про умови проведення конкурсу з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області;
2) створити конкурсну комісію з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області у складі, згідно з додатком 2;
3) призначити головою конкурсної комісії першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Ясюнецького О.О.;
4) встановити термін проведення конкурсу до 05.02.2016 р.;
5) департаменту економічного розвитку міської ради за підсумками проведеного конкурсу до 10.02.2016 року підготувати проекти рішень сесії міської ради щодо підтримки реалізації відповідних інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій та оприлюднити дані проекти рішень на сайті міської ради.
В подальшому виконавчим комітетом Житомирської міської ради рішенням №32 від 20.01.2016 р. було внесено зміни до вищевказаного рішення виконавчого комітету міської ради № 888 від 16.12.2015 р., шляхом виключення пункту 6.6.8 Положення про умови проведення конкурсу з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області.
Положенням про умови проведення конкурсу з визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місці Житомирі та селі Дениші Житомирського району Житомирської області передбачено, що метою проведення конкурсу є активізація інвестиційної діяльності, збільшення обсягів залучення інвестицій в економіку м. Житомир (п. 1.1. Положення); завданням конкурсу є визначення на конкурсній основі кращих пропозицій з будівництва гідроелектростанцій з використанням гідротехнічних споруд, або їх частин, що є власністю територіальної громади м. Житомир та знаходяться на річці Тетерів в м. Житомир, на річці Тетерів в селі Дениші Житомирського району Житомирської області (п. 1.2. Положення); результати конкурсу затверджуються рішенням сесії міської ради шляхом прийняття рішень щодо підтримки реалізації відповідних інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій (п. 1.3. Положення); після затвердження міською радою результатів конкурсу переможець, отримує право на укладення договору користування відповідною гідротехнічною спорудою або її частиною та інших договорів, необхідних для будівництва гідроелектростанції (п. 7.1. Положення).
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16.12.2015р. №888" від 20.01.2016 №32 (проект оприлюднено на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради 31.12.2015 р.) вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради "Про проведення конкурсів на визначення кращих інвестиційних проектів будівництва гідроелектростанцій на річці Тетерів в місті Житомир та селі Дениші Житомирського району Житомирської області" від 16.12.2015р. №888 в частині виключення з Положення про умови проведення конкурсу п. 6.6.8, нумерацію п. 6.6.9 було замінено на п. 6.6.8.
Зі справи вбачається, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації "Про передачу гідротехнічних споруд на р. Тетерів" від 22.05.1996 №312 включено до складу комунального майна області та передано до комунальної власності м. Житомира гідротехнічні споруди на р. Тетерів ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" /с.Дениші Житомирського району/ (том 2, а.с.155).
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів "Про прийняття у комунальну власність міської ради народних депутатів гідротехнічних споруд на р. Тетерів" від 28.11.1996 №604 вирішено прийняти у комунальну власність міської ради народних депутатів гідротехнічні споруди на р. Тетерів ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" та передати на баланс ДКП "Житомирське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (т.2, а.с.156).
Рішенням Житомирської обласної ради №30 від 22.02.1992 затверджено перелік майна комунальної власності, в тому числі районних і міських рад народних депутатів (згідно додатку), яке їм передається у відповідності з цим рішенням, до якого належить і майно виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (т.2, а.с.158).
Відділом земельних ресурсів у Житомирському районі видано КП "Житомирське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (правонаступником якого є КП "Житомирводоканал") державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії 078321 від 18.07.2011 загальною площею 101,6195 га на землях Високопічської сільської ради Житомирського району. Відділом земельних ресурсів у Житомирському районі видано КП "Житомирське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (правонаступником якого є КП "Житомирводоканал") державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №078322 від 18.07.2011 загальною площею 201,2044 га на землях Буківської сільської ради Житомирського району. На вказаній земельній ділянці знаходиться гідротехнічна споруда (водосховище з водорозливною греблею) для забезпечення виробничого водопостачання підприємств та господарського-питного водопостачання населення м.Житомира (том 2, а.с.109-110).
Також зі справи вбачається, що відповідно до Меморандумів про співпрацю, укладених між Житомирською обласною державною адміністрацією та ТОВ "Укратрансрейл" 14.09.2011р. та 29.10.2014р. облдержадміністрація має сприяти товариству у проходженні реєстраційно-дозвільних процедур, які передбачені законодавством для створення майбутнього підприємства; надавати перелік вільних земельних ділянок, незадіяних виробничих приміщень та сприятиме оформленню відповідної документації щодо оренди або придбання земельної ділянки, виробничих приміщень у власність товариств; надавати допомогу у забезпеченні майбутнього підприємства кваліфікованими працівниками; повідомляти про зміни законодавства стосовно режимів інвестування та оподаткування у сфері зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності; створюватиме на території області рівні умови діяльності та справедливої конкуренції для усіх суб`єктів підприємницької діяльності, незалежно від форм власності (т. 1, а.с. 113, 136).
Відповідно до п. З додатку 1 до розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації "Про надання в оренду земельних ділянок, зміну цільового призначення земельної ділянки, надання дозволу на розроблення проектів землеустрою, надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки та продаж земельних ділянок" від 14.02.2012р. №49 ТОВ "Укртрансрейл" затверджено проект землеустрою та надано в оренду земельну ділянку під будівництво малої гідроелектростанції на Денишівському водосховищі (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) загальною площею 0,0364 (під природними водотоками) із земель водного фонду в межах Денишівської сільської ради Житомирського району строком на 5 років. Відповідно до п. З розпорядження райдержадміністраціям, за місцем розташування земельних ділянок, вирішено видати державні акти на право власності на земельні ділянки і укласти договори оренди землі з підприємствами і фізичними особами-підприємцями, яким надаються у власність та оренду земельні ділянки (т.1, а.с.121, 122).
06 червня 2012 року між Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Укртрансрейл" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво малої гідроелектростанції на Денишівському водосховищі на території Денишівської сільської ради, за межами населеного пункту. Згідно п. п. 2, 7 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0364 га, кадастровий номер: 1822082200:01:000:0735, строком на 5 років (том1. а.с.123-126).
Також КП "Житомирводоканал" розроблено та виготовлено технічні вимоги використання водосховища Дениші (від 09.09.2015р. №4/960), що містять вимоги, яких слід дотримуватись при проектуванні, будівництві та роботі міні ГЕС на Денишівському водосховищі дотримуватись (т. 1, а.с.131). При цьому такий документ є знеособленим, не містить адресата та не відповідає законодавчо встановленому поняттю технічних умов, що є комплексом умов та вимог щодо інженерного забезпечення об`єкта з визначенням джерел енергоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх інженерних мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення будівництва.
Суди також встановили, що з 2011 року Житомирською обласною державною адміністрацією здійснювалася активна робота по залученню у Житомирську область інвесторів, які б в рамках програми підвищення енергоефективності, побудували та запустили у роботу об`єкти малої гідроенергетики.
ТОВ "Укртансрейл" як суб`єкт господарювання, який спеціалізується на діяльності у галузі малої гідроенергетики, одразу зголосилося прийняти участь у такому проекті, за наслідками чого було здійснено великий обсяг роботи, необхідний у такій діяльності, зокрема:
- отримано від Житомирської облдержадміністрації схвалення інвестиційної програми ТОВ "Укртансрейл";
- отримано технічні умови від КП "Житомирводоканал" щодо використання водосховища Денищівське при проектування, будівництві та роботі Денишівської МГЕС (малої гідроелектростанції);
- підписано договір з ПрАТ "Тернопільводопроект" на розробку ТЕО будівництва Денишівської МГЕС;
- отримано розпорядження голови Житомирської облдержадміністрації №291 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- підписано договір з КП "Житомирводпроект" на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під будівництво Денишівської МГЕС;
- підписано з Житомирською облдержадміністрацією меморандум про співпрацю у будівництві Денишівської МГЕС;
- отримання погодження комісії з розгляду питань, пов`язаних з погодженням документації із землеустрою Житомирської райдержадміністрації проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та направлено на експертизу в Держземагентство України;