ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року
м. Київ
справа № 653/1064/18
адміністративне провадження № К/9901/2619/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянув у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами в касаційній інстанції адміністративну справу №653/1064/18
за позовом ОСОБА_1 до сільського голови Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області Коваль Галини Юріївни, виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області про визнання дій протиправними та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Шляхтицького О.І., суддів Потапчука В.О., Семенюка Г.В.
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області від 26.02.2018 року № 9 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади;
- зобов`язати сільського голову Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області поновити позивача на посаді секретаря ради та виконкому Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області та виплатити компенсацію за час вимушеного прогулу.
2. В обґрунтування позовних вимог позивачка посилалась на те, що сільський голова Чонгарської сільської ради Коваль Г.Ю., приймаючи одноособово розпорядження про її звільнення, вийшла за межі своїх повноважень, оскільки питання про звільнення секретаря сільської ради вирішується виключно на пленарному засіданні сільської ради.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано розпорядження сільського голови Чонгарської сільської ради від 26.02.2018 № 9 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади; поновлено ОСОБА_1 на посаді секретаря ради та виконкому Чонгарської сільської ради з 27.02.2018; стягнуто з виконавчого комітету Чонгарської сільської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 18258 (вісімнадцять тисяч двісті п`ятдесят вісім) грн 69 коп.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з порушення відповідачами порядку звільнення позивача, що є підставою для скасування спірного розпорядження та поновлення позивача на посаді.
5. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року скасовано рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Чонгарської сільської ради Херсонської області. Прийнято у цій частині позовних вимог нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову про поновлення на посаді секретаря сільської ради - відмовлено. В решті рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року залишено без змін.
6. Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції погодився із висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваного розпорядження сільського голови. Водночас суд апеляційної інстанції вважав, що поновлюючи позивачку на посаді секретаря сільської ради, суд першої інстанції неправильно обрав спосіб захисту позивачки та створив перешкоди для виконання постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 05 жовтня 2017 року, яким на вказаній посаді вже було поновлено громадянку ОСОБА_2, що є порушенням конституційного принципу щодо обов`язковості судового рішення (частина 5 статті 124 Конституції України) та принципу поваги до остаточного рішення суду.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись із постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просив скасувати зазначене судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Чонгарська сільська рада не виконала рішення суду, яким було поновлено ОСОБА_2 на посаді секретаря сільської ради. Тобто, по теперішній час посада секретаря Чонгарської сільської ради є вакантною, а тому неправильним є висновок суду апеляційної інстанції про те, що поновлюючи позивачку на посаді секретаря сільської ради, суд першої інстанції створив перешкоди для виконання постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 05 жовтня 2017 року, яким на вказаній посаді вже було поновлено громадянку ОСОБА_2 .
IV. Позиція інших учасників справи
9. Представник сільського голови Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області надав до суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
V. Рух справи у суді касаційної інстанції
10. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Стрелець Т. Г., Білоуса О. В., Желтобрюх І.Л. ухвалою від 28 січня 2019 року відкрив касаційне провадження за вказаною скаргою.
11. За результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: Кашпур О.В. (головуючому судді), Радишевській О.Р., Уханенку С.А. на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду Н.Богданюк від 07 червня 2019 року №653/0/78-19.
12. Ухвалою Верховного Суду в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду від 28 серпня 2019 року касаційну скаргу прийнято до провадження.
13. Ухвалою Верховного Суду в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду від 16 березня 2021 року справу призначено до розгляду у у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами в касаційній інстанції на 18 березня 2021 року.
VI. Стислий виклад обставин, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
14. Як установлено судами першої та апеляційної інстанцій, 06.06.2017 на 27 сесії VІІ скликання Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області прийнято рішення № 171 про обрання секретарем Чонгарської сільської ради та виконавчого комітету ради ОСОБА_1
15. 06.06.2017 позивачка прийняла Присягу посадової особи органів місцевого самоврядування.
16. Розпорядженням сільського голови Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області від 15.06.2017 №26 ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря ради та виконавчого комітету Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області із присвоєнням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
17. 26.02.2018 розпорядженням сільського голови Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області № 9 ОСОБА_1 звільнена з посади секретаря Чонгарської сільської ради згідно п. 6 статті 40 Кодексу законів про працю України.
18. Оскаржуване рішення відповідачем прийняте на виконання постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 05.10.2017 у справі №653/2202/17, яка залишена в силі постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2018. Вказаним рішенням визнано незаконними та скасовано рішення 24 сесії 7 скликання Чонгарської сільської ради Генічеського району Херсонської області № 134 від 25.04.2017 та № 155 від 25.05.2017 про звільнення з посади секретаря Чонгарської сільської ради ОСОБА_2 та поновлено її на відповідній посаді секретаря ради.
VIІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ
19. Кодекс адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час звернення до суду з цим позовом, далі - КАС України)
Частина друга статті 2 КАС України. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
20. Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III визначає правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
За змістом статті 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
За правилами статті 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.