ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2021 року
м. Київ
Справа № 905/1926/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кондратова І. Д. - головуючий, судді - Кібенко О. Р., Стратієнко Л. В.,
за участю секретаря судового засідання Коровай Л.В.,
позивача - ОСОБА_1 ;
представників учасників справи:
позивача - Лахтаріна І. А. (адвокат);
відповідача - Гінінгера А. А. (адвокат), Омельченка О. О. (адвокат);
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Донецької області
(головуючий - Чернова О. В., судді - Шилова О. М., Величко Н. В.)
від 10.06.2019
та постанову Східного апеляційного господарського суду
(головуючий - Дучал Н. М., судді - Склярук О. І., Хачатрян В. С.)
від 16.09.2019
у справі за позовом ОСОБА_1
до Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод"
про стягнення збитків у сумі 3 931 620 грн.
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог та заперечень
1.1. У жовтні 2018 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" (далі - ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", відповідач 1, Товариство) та компанії Barlenco LTD, Кіпр (далі - компанія "Барленко ЛТД", відповідач 2, заявник), в якому (з урахуванням заяви про зміну підстав позову та зменшення розміру позовних вимог) просив стягнути з відповідача 1 збитки у розмірі 3 931 620 грн, спричинені пред`явленням публічної вимоги про придбання акцій, що належать позивачу, за заниженою ціною у розмірі 15 грн, яка була визначена внаслідок порушення наглядовою радою ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" вимог ст. ст. 8, 65, 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" при затвердженні ціни викупу акцій у протоколі від 04.05.2018 № 211. Ці дії призвели до заподіяння збитків позивачеві - примусовий викуп акцій по ціні, що в декілька разів нижча за справедливу ринкову вартість.
Ринкову вартість однієї акції (127,33 грн) позивач визначив виходячи із розміру суми дивідендів на одну акцію за 2017 рік (11,79 грн) та середньозваженої процентної ставки в національній валюті за новими депозитами домогосподарств у квітні 2018 (10,8%). Розмір збитків позивач визначив як різницю між ринковою вартістю пакету акцій, належних позивачу (4 456 620 грн), та сумою, фактично отриманою позивачем від покупця (525 000 грн).
1.2. Відповідач 1 проти позову заперечував, посилаючись на те, що:
- позивач не довів наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема: наявність збитків та їх розмір, протиправність поведінки відповідачів, вини Товариства при затвердженні наглядовою радою ринкової вартості акцій на підставі звіту про оцінку, виконаного Товариством з обмеженою відповідальністю "Оціночний стандарт" (далі - ТОВ "Оціночний стандарт");
- поведінка Товариства була правомірною під час проведення процедури обов`язкового продажу акцій;
- звіт про оцінку від 02.05.2018 (далі - Звіт), яким визначена вартість однієї акції у розмірі 13,13 грн, відповідає вимогам закону, що підтверджується рецензіями Всеукраїнської громадської організації "Всеукраїнська спілка експертів оцінювачів" (далі - ГО "Всеукраїнська спілка експертів оцінювачів") від 04.05.2018;
- ринкова вартість, затверджена наглядовою радою ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", не використовувалась при обов`язковому викупі акцій, а ціна обов`язкового продажу акцій визначена на підставі п. 1 ч. 5 ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" і позивач погодився з цією ціною, підписавши заяву про виплату коштів за належні йому акції з рахунку умовного зберігання (ескроу);
- позивачем не доведено завдання йому збитків; позивач не є особою правомочною самостійно здійснювати розрахунок ринкової вартості акцій Товариства;
- члени наглядової ради не наділені спеціальними знаннями у галузі оцінки майна, щоб самостійно визначити чи відповідає вимогам закону визначена незалежним оцінювачем ринкова вартість майна; таким чином, у членів наглядової ради відсутня вина (умисел, необережність) при заподіянні збитків внаслідок затвердження необґрунтованого звіту про оцінку акцій.
1.3. У письмових поясненнях щодо застосування п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону "Про акціонерні товариства" ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" зазначив, що рішенням загальних зборів товариства, оформленим протоколом № 25 від 27.04.2018, затверджено нову редакцію статуту, в тому числі доповнено п. 5.16 щодо виключення дії п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону щодо Товариства, але реєстрацію змін до статуту було проведено 30.05.2018.
1.4. Відповідач 2 заперечував проти позову з цих саме підстав. Компанія "Барленко ЛТД" також зазначила, що вона є неналежним відповідачем, оскільки в прохальній частині позову до неї не заявлені вимоги; процедура обов`язкового продажу акцій на вимогу власника домінуючого контрольного пакета акцій не суперечить основоположним принципам права, положенням чинного законодавства України та положенням міжнародно-правових актів.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. 10.06.2019 Господарський суд Донецької області ухвалив рішення, яким відмовив у задоволенні позову ОСОБА_1 до ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" про стягнення збитків у сумі 3 931 620 грн. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до компанії "Барленко ЛТД" закрив на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), враховуючи відсутність заявлених позовних вимог до відповідача 2.
2.2. Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову з огляду на недоведеність позивачем наявності складу цивільного правопорушення в діях ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод".
2.3. Суд виходив з того, що відповідно до ч. 5 ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" ціна обов`язкового продажу акцій у розмірі 15 грн, що є найвищою ціною акції, за якою заявник вимоги, його афілійовані особи або треті особи, що діють спільно з ним, придбавали акції цього товариства протягом 12 місяців, що передують даті набуття домінуючого контрольного пакета акцій включно з датою набуття, визначена правильно. Така ціна є найбільшою, порівняно з ринковою вартістю акцій товариства (13,13 грн), визначеною суб`єктом оціночної діяльності відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, а також ринковою вартістю акцій товариства (9,6723 грн), визначеною як середній біржовий курс на ПАТ "Українська біржа" за останні три місяці їх обігу.
2.4. Суд встановив, що ринкова вартість 1 (однієї) простої іменної акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" у складі пакетів загальною кількістю 4,99928% від статутного фонду з метою реалізації права обов`язкового продажу простих іменних акції акціонерами на вимоги особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакету акцій станом на 26.04.2018, визначена відповідно до звіту про оцінку, складеного ТОВ "Оціночний стандарт" на виконання договору від 30.04.2018 №438/18Ю, укладеного з відповідачем 1.
2.5. Доводи позивача, що ринкова вартість акції у розмірі 13,13 грн, що затверджена рішенням наглядової ради ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" від 04.05.2018 № 211, є заниженою та визначена з порушенням законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, суд відхилив, зазначивши, що протокол засідання наглядової ради не є скасованим.
2.6. Суд також дійшов висновку, що положення п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону "Про акціонерні товариства", яким визначено, що ринкова вартість для емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, визначається як середній біржовий курс таких цінних паперів на відповідній фондовій біржі, розрахований такою фондовою біржею за останні три місяці їх обігу, що передують дню, станом на який визначається ринкова вартість таких цінних паперів, застосовуються до спірних правовідносин, оскільки державна реєстрація змін до статуту (у тому числі п. 5.16 статуту щодо виключення дії п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону) здійснена лише 31.05.2018, тобто після закінчення процедури обов`язкового продажу акцій.
2.7. 16.09.2019 Східний апеляційний господарський суд постановою залишив рішення суду першої інстанції без змін.
2.8. Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції щодо недоведення позивачем належними та допустимими доказами протиправної поведінки відповідача 1, негативного результату такої поведінки (збитків), причинного зв`язку між протиправною поведінкою відповідача 1 та збитками, вини відповідача 1, що свідчить про відсутність в діях відповідача 1 усіх елементів складу цивільного правопорушення, доведення яких є обов`язковим для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу. Підстава (підстави) відкриття касаційного провадження
3.1. У жовтні 2019 року позивач подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 10.06.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 16.09.2019 й ухвалити нове рішення, згідно з яким позовні вимоги до ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" про стягнення збитків у сумі 3 931 620 грн задовольнити повністю. Судове рішення у частині закриття провадження щодо компанії "Барленко ЛТД" не оскаржується.
3.2. В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на те, що суд апеляційної інстанції:
- порушив норми ст. ст. 80, 118, 266, 267, 268 ГПК, п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), оскільки залишив без розгляду клопотання позивача про призначення судової експертизи з метою визначення ринкової ціни акцій та про витребування доказів (відомостей щодо осіб, які виступали покупцями за угодами купівлі-продажу акцій з 27.04.2017 по 27.04.2018);
- порушив норми ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки позивача позбавлено права власності на акції без виплати розумної компенсації, яка відповідає реальній їх вартості;
- неправильно застосував норми ч. 5 ст. 89 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), ст. 10 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", застосував п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону "Про акціонерні товариства", який не підлягав застосуванню, при визначенні ринкової ціни акції, оскільки безпідставно визначив ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" та його наглядову раду третіми особами у спірних правовідносинах, внаслідок чого зробив помилковий висновок, що зміни до статуту для них набрали чинності з моменту державної реєстрації, а не з моменту їх прийняття;
- безпідставно послався на те, що рішення наглядової ради не визнано недійсним в окремому судовому провадженні, оскільки за відсутності порушень вимог закону під час скликання та проведення засідання наглядової ради відсутні підстави для визнання його недійсним, що не виключає того, що таке рішення щодо оцінки майна порушує права та законні інтереси позивача;
- не надав належну оцінку доводам позивача щодо наявності конфлікту інтересів у членів наглядової ради, безпідставно пославшись на те, що суд в межах справи про стягнення збитків позбавлений права виходити за межі предмету позову та вирішувати окремий спір щодо законності рішення наглядової ради;
- дійшов помилкового висновку, що позивач не підтвердив наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення.
3.3. У відзиві на касаційну скаргу та додаткових поясненнях ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" просить рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін, а скаргу - без задоволення. Відповідач 1 стверджує, що суди обох інстанцій дійшли законного та обґрунтованого висновку про відсутність в його діях усіх елементів складу цивільного правопорушення, доведення яких є обов`язковим для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків, правильно застосували норми матеріального права та обґрунтовано відмовили у задоволенні клопотань позивача про витребування доказів та призначення експертизи.
3.4. Основні аргументи відповідача 1:
- суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано і законно відмовили у задоволенні клопотань скаржника про призначення судово-економічної експертизи;
- доводи позивача щодо наявності конфлікту інтересів у членів наглядової ради не були предметом розгляду в суді першої інстанції, так як не наводились позивачем у заявах по суті в суді першої інстанції, а тому у відповідності до положень процесуального закону суд правильно не прийняв їх до уваги;
- позивач, заявляючи про можливі порушення наглядовою радою при розгляді питання визначення вартості акцій (конфлікт інтересів, неправильний спосіб визначення вартості, невірна оцінка тощо), не оскаржив рішення наглядової ради (не пред`явив позов про визнання його недійсним);
- суди попередніх інстанцій правомірно відхилили доводи позивача відносно наявності конфлікту інтересів при затвердженні ціни обов`язкового продажу акцій за відсутності будь-яких доказів наявності такого конфлікту;
- визначення ринкової вартості покладається на суб`єкта оціночної діяльності; позивач доводив пов`язаність членів наглядової ради Товариства з його акціонером (що не заборонено законом), а не суб`єктом оціночної діяльності;
- судами попередніх інстанцій на підставі відомостей щодо рецензування встановлено дотримання суб`єктом оціночної діяльності ТОВ "Оціночний стандарт" положень нормативно-правових актів з оцінки майна;
- самостійно здійснений позивачем розрахунок ринкової вартості акцій Товариства не є належним доказом, оскільки позивач не є суб`єктом оціночної діяльності, щоб самостійно визначити чи відповідає вимогам закону визначена незалежним оцінювачем ринкова вартість майна;
- члени наглядової ради Товариства не наділені спеціальними знаннями; наглядова рада при затвердженні ринкової вартості діє виключно на підставі даних суб`єкта оціночної діяльності, що виключає будь-які самостійні дії з боку Товариства, а отже і будь-яку форму вини (умисел або необережність) у разі затвердження необґрунтованого звіту; відсутність одного з елементів складу цивільного порушення звільняє боржника від відповідальності за заподіяну шкоду;
- позивач не вправі посилатися на відхилення його доводів відносно дії п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону "Про акціонерні товариства" як на доказ порушення норм процесуального права судом апеляційної інстанції, оскільки цей довід містився в клопотанні позивача, а не у заявах по суті спору. Під час визначення ринкової вартості акцій для ТОВ "Оціночний стандарт" не діяла нова редакція статуту, якою виключено дію п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону "Про акціонерні товариства", оскільки п. 22.3 статуту передбачав, що зміни до статуту набирають чинності для третіх осіб з моменту їх державної реєстрації;
- аргументи скаржника зводяться до переоцінки обставин, належно і повно встановлених судами попередніх інстанцій, тобто не можуть бути предметом розгляду на стадії касаційного оскарження.
Фактичні обставини справи, установлені судами
4.1. 27.04.2018 компанія "Метінвест Б. В." (сторона 1), ПрАТ "Фірма верхнього одягу "ФЕЯ" (сторона 2) та компанія "Барленко ЛТД" (сторона 3) уклали договір, за умовами п. "А" якого сторони є афілійованими особами в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону "Про акціонерні товариства", а саме сторона 2 та сторона 3 знаходяться під контролем сторони 1. Сторона 1 прямо володіє 94,60034% акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" (Україна, ідентифікаційний номер 00191075); Сторона 2 прямо володіє 0,11842% акцій Товариства; Сторона 3 прямо володіє 0,28196% акцій Товариства (п. п. "В", "С", "D" договору). Згідно з п. "Е" договору сторони разом мають право власності на домінуючий контрольний пакет акцій товариства, який таким чином перебуває у прямій та опосередкованій власності компанії "Метінвест Б. В."
4.2. 27.04.2018 компанія "Метінвест Б. В." звернулася на адресу ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" з повідомленням про набуття права власності на домінуючий контрольний пакет акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" від 27.04.2018, у якому зазначила про структуру власності компанії "Метінвест Б. В." та її афілійованих осіб.
4.3. У п. 3 повідомлення вказано ціну, передбачену п. 1 та п. 2 ч. 5 ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства": найвища ціна акції, за якою заявник вимоги, його афілійовані особи або треті особи, що діють спільно з ним, придбавали акції цього товариства протягом 12 місяців, що передують даті набуття домінуючого контрольного пакета акцій включно з датою набуття - 15 гривень (п`ятнадцять гривень 00 копійок) за одну просту іменну акцію ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод"; зауважено, що опосередкованого набуття права власності на акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" не відбувалось. Дата набуття домінуючого контрольного пакету акцій Товариства: 27.04.2018.
4.4. Крім того, повідомлено (з додаванням копії) про укладений між компанією "Метінвест Б. В.", ПрАТ "Фірма верхнього одягу "ФЕЯ" та компанією "Барленко ЛТД" договір, відповідно до якого останній виступить суб`єктом реалізації прав, передбачених ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" для заявника вимоги. Зазначено, що депозитарною установою, в якій відкрито рахунок у цінних паперах компанії "Барленко ЛТД", є ПАТ "Перший Український Міжнародний банк" (далі - ПАТ "ПУМБ").
4.5. Рішенням наглядової ради ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" (протокол засідання від 30.04.2018 № 209), обрано ТОВ "Оціночний Стандарт" оцінювачем ринкової вартості акцій товариства станом на 26.04.2018 у зв`язку з необхідністю проведення оцінки ринкової вартості однієї простої іменної акції товариства станом на останній робочий день, що передує дню набуття домінуючого пакета акцій; надано дозвіл товариству на укладання з ТОВ "Оціночний Стандарт" договору про надання послуг щодо оцінки ринкової вартості 1 (однієї) простої іменної акції товариства, у складі пакетів загальної кількістю 4,99928% від статутного фонду станом на 26.04.2018 з метою реалізації права обов`язкового продажу простих акцій акціонерами на вимоги особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакету акцій, тощо.
4.6. 30.04.2018 ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" (замовник) та ТОВ "Оціночний Стандарт" (виконавець) уклали договір №438/18Ю про надання послуг, за яким виконавець зобов`язався відповідно до завдання замовника надати останньому за плату відповідні послуги з оцінки ринкової вартості 1 (однієї) простої іменної акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", у складі пакетів загальною кількістю 4,99928% від статутного фонду станом на 26.04.2018 з метою реалізації права обов`язкового продажу простих акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій, тощо.
4.7. 02.05.2018 директор ТОВ "Оціночний стандарт" Чепенко О.А. затвердив звіт про оцінку вартості 1 (однієї) акції у складі пакетів загальної кількістю 4,99928% від статутного фонду (далі - Звіт), згідно з яким ринкова вартість 1 (однієї) акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" станом на 26.04.2018 становить 13,13 грн без податку на додану вартість.
4.8. 04.05.2018 ГО "Всеукраїнська спілка експертів оцінювачів" надала рецензію на цей Звіт, у якій зробила висновок, що Звіт про оцінку класифікується за другою ознакою п. 67 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 (далі - Національний стандарт №1), як такий, що в цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, які не вплинули на достовірність оцінки.
4.9. Від ПАТ "Українська біржа" на адресу ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" надійшла інформація щодо середнього біржового курсу акцій Товариства за період з 26.01.2018 по 26.04.2018, який становить 9,6723 грн.
4.10. 04.05.2018 наглядова рада ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" затвердила ринкову вартість 1 (однієї) простої іменної акції у розмірі 13,13 грн (протокол засідання наглядової ради № 211). У рішенні наглядової ради зазначено, що ринкова вартість акцій визначена як найвища з вартості, визначеної суб`єктом оціночної діяльності ТОВ "Оціночний стандарт" станом на 26.04.2018 (останній робочий день, що передує дню набуття компанією "Метінвест Б. В." разом з афілійованими особами домінуючого контрольного пакету акцій Товариства), та середнього біржового курсу, розрахованого ПАТ "Українська біржа" за період з 26.01.2018 по 26.04.2018 (останні три місяці обігу акцій Товариства, що передують даті набуття компанією "Метінвест Б. В." разом з афілійованими особами домінуючого контрольного пакету акцій Товариства).
4.11. 04.05.2018 ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" надіслало повідомлення компанії "Барленко ЛТД" про затвердження ринкової вартості акцій станом на 26.04.2018 у розмірі 13,13 грн на виконання вимог ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства".
4.12. 04.05.2018 між ПАТ "ПУМБ" та компанією "Барленко ЛТД" укладено договір рахунку умовного зберігання (ескроу) №31/2017-7, предметом якого є відкриття рахунку умовного зберігання (ескроу) у національній валюті та здійснення його обслуговування. Рахунок використовується з метою оплати ціни акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" в межах процедури обов`язкового продажу акцій на вимогу клієнта, що є власником домінуючого контрольного пакета акцій емітента (або уповноваженою особою, яка діє в інтересах групи осіб, що спільно є власниками домінуючого контрольного пакету акцій емітента).
4.13. 05.05.2018 компанія "Барленко ЛТД" звернулася до ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" з публічною безвідкличною вимогою про придбання акцій в усіх власників акцій (далі - вимога) акціонерного товариства, в якій, окрім іншого, вказані відомості про афілійованих осіб заявника вимоги.
4.14. Відповідно до п. 4 цієї вимоги ціна придбання акцій та порядок її визначення складає 15 грн за одну просту іменну акцію ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод". Ціна придбання акцій визначена відповідно до ч. 5 ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" як найвища з наступних:
1) найвища ціна акції, за якою заявник вимоги та/або його афілійовані особи придбавали акції протягом 12 місяців, що передують даті набуття домінуючого контрольного пакета акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" включно з датою набуття (15 грн);
2) ринкова вартість акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", визначена суб`єктом оціночної діяльності відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність станом на останній робочий день, що передує дню набуття заявником вимоги домінуючого пакета акцій - 26.04.2018 (13,13 грн);
3) середній біржовий курс за останні три місяці, що передують даті набуття домінуючого контрольного пакета акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", визначений ПАТ "Українська біржа" (9,6723 грн).
4.15. 07.05.2018 зазначена вимога отримана ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод".
4.16. Публічна безвідклична вимога про придбання акцій в усіх власників акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" опублікована на веб-сайті https://akhz.metinvestholding.com/ua/about/info, а також в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (далі - НКЦПФР) https://stockmarket.gov.ua//.
4.17. Згідно з реєстром власників іменних цінних паперів ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", складеним ПАТ "Національний депозитарій України" станом на 10.05.2018 (дата складання 11.05.2018), ОСОБА_1 обліковувався в реєстрі власників цінних паперів ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", депозитарний код рахунку в цінних паперах - НОМЕР_1, загальна кількість цінних паперів 35000, загальна номінальна вартість цінних паперів 61600, кількість голосуючих цінних паперів 35000, відсоток у статутному капіталі - 0,017942.
4.18. Актом приймання-передачі від 17.05.2018, підписаним ПАТ "ПУМБ", ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" та компанією "Барленко ЛТД", визначено списки осіб (у електронній та паперовій формах), у яких придбаваються акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод", із зазначенням реквізитів акціонерів та суми коштів, що підлягають сплаті клієнтом на користь кожного акціонера, акції якого придбаваються. Вказаний список осіб складено на підставі переліку акціонерів станом на 10.05.2018, отриманого від Центрального депозитарію цінних паперів, та із зазначенням, за наявності, інформації про обтяження акцій, які придбаваються.
4.19. Компанія "Барленко ЛТД" повідомила Товариство про перерахування на рахунок умовного зберігання 17.05.2018 грошових коштів у сумі 146 275 680 грн за акції, що нею придбаваються.
4.20. 23.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до ПАТ "ПУМБ" із заявою про виплату коштів з рахунку ескроу на рахунок № НОМЕР_2 .UAH, відкритий в гривні, в ПАТ "ПУМБ" у розмірі 525 000 грн, в подальшому отримавши зазначені кошти.
4.21. 14.06.2018 ОСОБА_1 направив Товариству лист з вимогою здійснити перерахунок ціни викупу акцій.
4.22. ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" листом від 03.07.2018 №11/09/446 повідомило ОСОБА_1, що Товариство не визначало ціну викупу акцій та не приймало участі у процедурі, пов`язаній з обов`язковим продажем простих акцій ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій, відповідно до ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства", а тому не має повноважень провести перерахунок виплати за придбані у ОСОБА_1 акції ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод".
4.23. 14.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Фонду державного майна України з проханням про рецензування Звіту про оцінку.
4.24. Фонд державного майна України листом від 27.12.2018 №10-58-26554 повідомив, що з метою витребування Звіту про оцінку він вже звернувся до ПрАТ "Авдіївський коксохімічний завод" з запитом від 20.06.2018 №10-58-12358. На цей запит було отримано копію Звіту про оцінку. Відповідно до ст. 13 Закону "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" Фонд державного майна України забезпечив рецензування копії Звіту, за результатами якого встановив, що копія Звіту класифікується за ознакою абзацу четвертого п. 67 Національного стандарту № 1, як така, що не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у Звіті після виправлення цих недоліків.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
5. Мотиви, якими керується Верховний Суд, та застосоване законодавство
5.1. Згідно з ч. ч. 1 та 4 ст. 300 ГПК (в редакції, що діяла до 08.02.2020), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
5.2. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи, викладені у касаційні скарзі та відзиві на касаційну скаргу, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно задовольнити частково, ухвалені судові рішення - скасувати, а справу - передати на новий розгляд до суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.
Щодо способу захисту
5.3. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.11.2020 у справі № 908/137/18 зазначено, що оскільки норма ст. 65-2 Закону "Про акціонерні товариства" не визначає спеціальних способів захисту прав міноритарних акціонерів, права та інтереси яких були порушені примусовим викупом акцій за ціною меншою за їх ринкову вартість, то особи, які вважають, що їх права та інтереси на акції були порушені вчиненням такого правочину, можуть самостійно обирати між визначеними нормативними приписами способами їх захисту (п. 7.36).
5.4. Згідно зі ст. 11 ЦК підставою виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
5.5. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 22 ЦК особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
5.6. За змістом положень ст. 1166 ЦК майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.