ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2021 року
м. Київ
справа № 480/3499/20
адміністративне провадження № К/9901/34403/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Бевзенка В.М., судді Коваленко Н.В., розглянувши в попередньому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Управління соціального захисту населення Роменської міської ради, Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області
про визнання дій протиправними та скасування рішення
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року (ухвалене у складі головуючого судді Воловика С.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Ральченка І.М., суддів Катунова В.В., Бершова Г.Є.),
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Комісії з розгляду заяв деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей про виплату грошової компенсації для отримання житлового приміщення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (далі також - Комісія), Управління соціального захисту населення Роменської міської ради (далі також - Управління соцзахисту), Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (далі також - Виконавчий комітет), в якому просив:
визнати протиправними дії Комісії при прийнятті рішення від 25 травня 2020 року;
скасувати рішення Комісії від 25 травня 2020 року;
визнати протиправними дії Комісії при прийнятті рішення від 9 липня 2020 року;
скасувати рішення Комісії від 9 липня 2020 року.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Комісія у спірних правовідносин діяла у межах та у спосіб, визначений законодавством, зокрема, Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214 (далі - Порядок виплати грошової компенсації № 214), у зв`язку з чим оскаржувані рішення є правомірними та не підлягають скасуванню.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, позивач звернувся з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що суди попередніх інстанцій невірно застосували положення Порядку виплати грошової компенсації №214, оскільки із внесенням змін до вказаного Порядку постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 333 зменшилася сума грошової компенсації для отримання житлового приміщення, а отже звужено зміст права скаржника на житло та порушено його право на житло.
Також позивач зазначає, що суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково, оскільки предметом спору було, зокрема, питання виплати скаржнику коштів у розмірі 1 310 021,11 грн, а тому справа, відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) повинна була розглядатися в порядку загального провадження.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Касаційна скарга надійшла до суду 14 грудня 2020 року.
Ухвалою Верховного Суду від 29 грудня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі №480/3499/20, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.
Ухвалою Верховного Суду від 12 березня 2021 року справу призначено до розгляду в порядку попереднього провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 15 березня 2021 року.
З касаційною скаргою скаржником заявлено клопотання про розгляд справи за його участі, в задоволенні якого було відмовлено ухвалою Верховного Суду від 10 березня 2021 року.
Позиція інших учасників справи
19 січня 2021 року до суду надійшов відзив Управління соціального захисту населення Роменської міської ради на касаційну скаргу позивача, в якому зазначається, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, прийнятими з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін. Зокрема, Управління соцзахисту зазначає, що оскільки грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення позивач не отримував, то Комісією правомірно 25 травня 2020 року прийнято рішення про визначення такої компенсації у розмірі, передбаченому чинним станом на 25 травня 2020 року законодавством.
Від інших учасників справи відзиву на касаційну скаргу позивача не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, інвалідом II групи, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 942010 від 21 листопада 2018 року.
18 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соцзахисту з заявою щодо призначення грошової компенсації відповідно до Порядку № 214.
Також 18 грудня 2018 року до Управління соцзахисту з заявою щодо включення в розрахунок компенсації, яка належить ОСОБА_1 звернулась дружина позивача ОСОБА_2 .
Рішеннями Комісії від 3 січня 2019 року, оформленим протоколом № 1, вирішено призначити позивачу грошову компенсацію для отримання житлового приміщення.
В подальшому рішенням Комісії від 31 травня 2019 року, оформленим протоколом № 4, зазначені вище рішення скасовані, прийнято нове рішення про відмову у виплаті компенсації, у зв`язку з тим, що позивач не перебував на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP станом на 1 січня 2018 року як особа з інвалідністю II групи внаслідок війни.
Зазначені рішення оскаржені позивачем у судовому порядку та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 1 серпня 2019 року у справі № 480/2269/19, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2019 року, рішення Комісії від 31 травня 2019 року, оформлене протоколом № 4, скасовано.
25 травня 2020 рішенням Комісії визнано такими, що втратили чинність рішення Комісії від 3 січня 2019 року, від 24 січня 2019 року та від 31 травня 2019 року. Переглянуто вищевказані рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами та затверджено розмір грошової компенсації у сумі 645 056,32 грн, яка розрахована по новій формулі, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214 зі змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 333 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214".
9 липня 2020 року рішенням Комісії здійснено перерахунок розміру грошової компенсації у сумі 664 964,79 грн для отримання житлового приміщення осіб з інвалідністю ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та, які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, зазначеного в Протоколі № 3 від 25 травня 2020 року у зв`язку з нововиявленими обставинами (зміна опосередкованої вартості спорудження за 1 кв. метра загальної площі житла), та затверджено новий розмір грошової компенсації, який розрахований по формулі, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214 зі змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 333 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 214".
Не погодившись із такими рішеннями відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року та постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року відповідають, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими з огляду на наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, інвалідом II групи й має право на пільги, передбачені Законом № 3551-XII.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Згідно з пунктом 7 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах.
Положеннями пункту 18 частини першої статті 13 Закону № 3551-ХІІ передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 214 від 28 березня 2018 року затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок та умови надання субвенції на виплату грошової компенсації) та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.
Пункту 1 Порядку та умов надання субвенції на виплату грошової компенсації визначено механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР станом на 1 січня 2018 року.
Пунктом 1 Порядку виплати грошової компенсації визначено умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Пунктом 5 Порядку виплати грошової компенсації встановлено, що за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах рад за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об`єднань ветеранів (за їх згодою).
Відповідно до пункту 4 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, а особам з інвалідністю - у повному обсязі в порядку черговості включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 333 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 № 214" змінено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей. Змінено та доповнено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (вказані зміни набули чинності 6 травня 2020 року).
Так, відповідно до пункту 6 Порядку виплати грошової компенсації до повноважень комісії належить: перевірка наявності в особи статусу члена сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та статусу особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім`ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік (в тому числі про включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень - для осіб з інвалідністю) членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особи з інвалідністю та членів її сім`ї (для малолітніх за наявності); перевірка факту спільного або окремого проживання членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо); визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно чи права власності на нерухоме майно членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів сім`ї, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації; перевірка факту надання раніше одержувачу грошової компенсації або членам його сім`ї житла або виплати грошової компенсації за рахунок бюджетних коштів.