ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2021 року
м. Київ
справа №522/5171/17
адміністративне провадження №К/9901/2326/17, №К/9901/6880/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017р. (судді - Потапчук В.О., Семенюк Г.В., Шляхтицький О.І.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив (з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с. 23 - 24):
визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо перерахунку його пенсії;
зобов`язати відповідачів здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016р. без обмеження граничного розміру та виплачувати пенсію з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та №1294 від 07.11.2007р., з урахуванням: окладу за звання майора поліції 2000 грн; посадового окладу 3100 грн; надбавки за стаж роботи у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 2040 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 7140 грн; надбавки за виконання особливо важких завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 3750 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у 1993 році позивач був звільнений з посади начальника Лінійного відділення внутрішніх справ, та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
06.02.2017р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015р. №900-VIII. (а.с. 31)
Листом від 24.02.2017р. №179/Б-11 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що згідно з Порядком від 13.03.3008р. №45 повідомлення Міністерства внутрішніх справ України про підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ відповідно до Закону України від 23.12.2015р. №900-VIII до Пенсійного фонду України не надходило та довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку Головному управлінню ПФУ в Одеській області не надавалась, для проведення перерахунку пенсії підстав не було. (а.с. 6)
Вважаючи, що відповідачами допущено по відношенню до нього протиправну бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі, визначеному законом.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 08.06.2017р. в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017р. скасовано постанову суду першої інстанції, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність відповідачів щодо перерахунку пенсії та зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016р. без обмеження граничного розміру та виплачувати пенсію з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та №1294 від 07.11.2007р., яка складається з окладу звання майора поліції 2000 грн, посадового окладу 3100 грн, надбавки за стаж роботи складає 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та складає 2040 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 7140 грн, надбавки за виконання особливо важких завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 3750 грн.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на теперішній час не існує, оскільки лише за умови прийняття постанови Кабінетом Міністрів України про проведення перерахунку пенсій, як того вимагає постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, можуть бути враховані положення ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, суд першої інстанції виходив з того, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII набрав чинності 29.12.2015р., в той час як постанова Кабінету Міністрів України №988 набрала чинності 02.12.2015р., тобто раніше прийняття і набрання чинності Законом. При цьому згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Також суд першої інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, а не змінено їх оклади, а тому зазначену постанову не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, як цього вимагає положення ст. 63 Закону №2011-ХІІ, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії незалежної України. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало. Отже, правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на теперішній час не існує. Факт прийняття постанови №988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими змінювалися б розміри грошового забезпечення поліцейських не видавалося.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про задоволення позову повністю, суд апеляційної інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що відповідачами допущено по відношенню до позивача протиправну бездіяльність щодо ненаправлення інформації про зміни у грошовому забезпеченні осіб, пенсія яких призначена відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ та нездійсненні своєчасного перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог діючого законодавства.
З ухваленим судовим рішенням суду апеляційної інстанції не погодились відповідачі, звернулись з касаційними скаргами, в яких, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційних скарг відповідачі посилаються на те, що про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача інформація не надходила і відповідно довідка про зміни в грошовому забезпеченні не направлялась.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015р. №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.