У Х В А Л А
03 березня 2021 року
м. Київ
Провадження № 13-29зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Британчука В.В.,
суддів: Анцупової Т.О., Власова Ю.Л., Григорʼєвої І.В., Гриціва М.І., Гудими Д.А., Єленіної Ж.М., Золотнікова О.С., Катеринчук Л.Й., Князєва В.С., Крет Г.Р., Лобойка Л.М., Пількова К.М., Пророка В.В., Рогач Л.І., Сімоненко В.М., Ткача І.В.,
перевірила заяву захисника Амельченка Д. Д. в інтересах засудженого ОСОБА_1 про перегляд на вироку Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24 грудня 2019 року, ухвали Запорізького апеляційного суду від 13 липня 2020 року та постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у зв`язку з виключною правовою проблемою і
установила:
Як убачається з заяви та доданих до неї матеріалів, вироком Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24 грудня 2019 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 121 Кримінального кодексу до покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.
Запорізький апеляційний суд ухвалою від 13 липня 2020 року змінив вирок в частині вирішення цивільного позову потерпілого, зменшив розмір стягнення відшкодування моральної шкоди з ОСОБА_1 на користь потерпілого ОСОБА_2 до 100 000 грн. Вирок в частині вирішення цивільного позову потерпілого про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 30 407, 68 грн скасував і призначив в цій частині новий розгляд у суді першої інстанції в порядку цивільного судочинства. В решті вирок залишено без зміни.
Постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (далі - касаційний суд) від 22 жовтня 2020 року судові рішення залишено без зміни.
Не погодившись із зазначеними судовими рішеннями, захисник подав до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) заяву про наявність у кримінальному провадженні виключної правової проблеми. Просив скасувати судові рішення і призначити новий розгляд в суді першої інстанції.
Перевіряючи наведені у заяві доводи і долучені до неї матеріали, Велика Палата виходить з такого.
Статтями 4341, 4342 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) визначено підстави та порядок передачі кримінальних проваджень на розгляд Великої Палати.
Вказаними нормами КПК встановлено, що на розгляд Великої Палати передається лише кримінальне провадження, яке розглядається у касаційному порядку в Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду.
Питання про передачу кримінального провадження на розгляд Великої Палати вирішується вказаним судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.
Сторони кримінального провадження не мають права безпосередньо звертатися до Великої Палати з метою перегляду судових рішень.
Також, Велика Палата не наділена КПК повноваженнями переглядати постанови касаційного суду, ухвалені за підсумками касаційного розгляду кримінальних проваджень, адже не є судом четвертої інстанції в системі судів України.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням положень глави 32 КПК Велика Палата дійшла висновку про те, що у відкритті провадження за заявою захисника Амельченка Д. Д., в інтересах засудженого ОСОБА_1, має бути відмовлено.
Керуючись статтями 4341, 4342 КПК, Велика Палата
УХВАЛИЛА:
Відмовити у відкритті провадження за заявою захисника Амельченка Д. Д. в інтересах засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24 грудня 2019 року, ухвали Запорізького апеляційного суду від 13 липня 2020 року та постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у зв`язку з виключною правовою проблемою.