ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2021 року
м. Київ
справа № 804/8054/17
адміністративне провадження № К/9901/50704/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 804/8054/17
за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,
за касаційною скаргою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду (колегія у складі суддів: Щербак А. А., Баранник Н. П., Малиш Н. І.) від 18 квітня 2018 року,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_1 .
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки продаж алкоголю (пива) ФОП ОСОБА_1 не здійснював, а тому у нього не могло бути ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Позивач зазначає про відсутність належних доказів, які підтверджують факт адміністративного правопорушення та встановлюють винність особи у його вчиненні, зокрема касового чеку на підтвердження факту продажу неповнолітній особі реалізатором алкогольного напою. Також наголошує про неперебування у трудових відносинах з позивачем продавця ОСОБА_2 , якою здійснено реалізацію алкогольних напоїв неповнолітній особі.
На думку позивача, прийняття Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області рішення лише на підставі протоколу про адміністративне правопорушення є протиправним, адже сам протокол про адміністративне правопорушення не доводить факту такого продажу.
3. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року відмовлено ФОП ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
4. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року скасовано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року та прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги.
Визнано протиправним та скасовано рішення від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь ФОП ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 4 000 грн.
5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, 14 травня 2018 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року залишити в силі.
6. Ухвалою Верховного Суду від 11 червня 2018 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.
7. 12 липня 2018 року від ФОП ОСОБА_1 до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року - без змін.
8. На підставі розпорядження в. о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду № 2310/0/78-20 від 26 листопада 2020 року призначено повторний автоматизований розподіл цієї справи, у зв`язку з ухваленням Вищою радою правосуддя рішення від 15 жовтня 2020 року № 2830/0/15-20 "Про звільнення ОСОБА_3 з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв`язку з поданням заяви про відставку".
9. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 26 листопада 2020 року, визначено склад колегії суддів: Яковенко М. М. - головуючий суддя, Дашутін І. В., Шишов О. О.
10. Ухвалою Верховного Суду справу прийнято до провадження, закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа-підприємець 29 грудня 2014 року, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
12. З 01 січня 2015 року ФОП ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування, 2 група, що підтверджується витягом з реєстру платників єдиного податку від 12 січня 2015 року № 108/10104-14-17-01.
Видами господарської діяльності є: діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; надання інших інформаційних послуг; оптова торгівля іншими продуктами харчування у тому числі рибою, ракоподібними і молюсками; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків.
13. 06 лютого 2017 року працівниками Апостолівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 478032 за частиною другою. статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КупАП) відносно гр. ОСОБА_2 .
14. Відповідно до зазначеного протоколу, 31 січня 2017 року о 15:32 ОСОБА_2, працюючи касиром у супермаркеті " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", за адресою: АДРЕСА_1, здійснила продаж особі, яка не досягла 18 років, алкогольного напою (пляшка пива "Оболонь світле", місткістю 0,5 л за ціною 8,80 грн) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
15. Постановою виконавчого комітету Апостолівської міської ради від 21 квітня 2017 року № 727 провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 було закрито у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
16. На підставі адміністративних матеріалів що надійшли від Апостолівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1, яким за порушення вимог частини тринадцятої статті 15 та пункту 2 частини першої статті 15-3 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95) до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800 грн (за факт продажу алкогольних напоїв (пива) особі, яка не досягла 18 років) та 17 000 грн (за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії).
17. Позивач оскаржив зазначене рішення в адміністративному порядку, проте рішенням Державної фіскальної служби України від 05 жовтня 2017 року № 13104/Ш/99-99-11-03-01-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1 - без змін.
18. Вважаючи рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1 протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
19. Відмовляючи позивачу у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач належними та допустимими доказами довів, що рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 20 липня 2017 року № 000113/04-36-40-05/ НОМЕР_1 прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України та в межах наданих йому повноважень.
20. За позицією суду першої інстанції факт продажу неповнолітній особі алкогольного напою в супермаркеті "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1, підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які підтвердили факт купівлі пива у даному супермаркеті 31 січня 2017 року о 15:32 год.
21. Вказане також було зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення від 06 лютого 2017 року АА № 478032 складеного відносно касира супермаркету "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_2 за частиною другою статті 156 КУпАП та підтверджується постановою адміністративної комісії Виконавчого комітету Апостолівської міської ради від 21 квітня 2017 року № 727.
22. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позовних вимог, дійшов висновку, що матеріали справи та встановлені судами обставини не підтверджують факт продажу позивачем алкогольного напою неповнолітній особі, як і торгівлю алкогольними напоями (пивом) без наявності ліцензії.
23. На обґрунтування такого висновку апеляційний суд зауважив, що в протоколі про адміністративне правопорушення наявні відомості про реалізацію алкогольного напою 31 січня 2017 року, а протокол складено 06 лютого 2017 року, що свідчить про те, що працівник поліції, який задокументував вказане порушення безпосередньо не бачив факту реалізації алкогольного напою, при цьому відомості щодо суб`єкта господарювання та місця реалізації до протоколу про адміністративне правопорушення внесено зі слів неповнолітнього ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
24. Водночас доказів того, що ОСОБА_2 є найманим працівником позивача матеріали справи не містять. Відповідачем також не було надано суду розрахункового документу про придбання ОСОБА_4 алкогольного напою 31 січня 2017 року.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
25. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі.
26. Зокрема, за доводами скаржника, суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови залишив поза увагою той факт, що продаж ОСОБА_2 пива неповнолітній особі ( ОСОБА_4 ) підтверджується постановою адміністративної комісії виконавчого комітету Апостолівської міської ради від 21 квітня 2017 року № 727, відповідно до якого адміністративна комісія дійшла висновку, що в діях ОСОБА_2 є склад правопорушення передбаченого частиною другою статті 156 КУпАП.
27. При цьому щодо твердження суду апеляційної інстанції про відсутність доказів перебування ОСОБА_2 в трудових відносинах з позивачем, скаржник зауважив, що усі торгові операції, які здійснюються на торговельному об`єкті, слід розглядати як такі, що проводяться від імені суб`єкта господарювання - власника такого торговельного об`єкта. А тому вина суб`єкта господарювання у порушенні правил здійснення торговельної діяльності визначається виною продавця.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
28. Враховуючи положення пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 460-ІХ, а також те, що касаційна скарга на судові рішення у цій справі була подана до набрання чинності цим Законом і розгляд їх не закінчено до набрання чинності цим Законом, Верховний Суд розглядає цю справу у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Отже, застосуванню підлягають положення Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у редакції, чинній до 08 лютого 2020 року.
29. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить з такого.