ПОСТАНОВА
Іменем України
04 березня 2021 року
м.Київ
справа №855/14/21
адміністративне провадження №А/9901/11/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Мацедонської В.Е., Радишевської О.Р.,
за участю:
секретаря судового засідання - Семопядного О.В.,
представника позивача - Чекмарьова О.С.,
представника відповідача - Зузулі Т.М.,
представника третьої особи - Суржка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, висунутого політичною партією "ЗА МАЙБУТНЄ", ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії, апеляційне провадження у якій відкрито за апеляційною скаргою кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, висунутого політичною партією "ЗА МАЙБУТНЄ", ОСОБА_1 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2021 року, ухвалене у складі судді-доповідача Федотова І.В., суддів Єгорової Н.М., Чаку Є.В.,
У С Т А Н О В И В:
28 лютого 2021 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, висунутий політичною партією "ЗА МАЙБУТНЄ", ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду із адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі ЦВК), в якому просив:
- зобов`язати ЦВК відмовити у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_1, 1974 року народження, висунутого в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народних депутатів України 28 березня 2021 року.
На обґрунтування позову вказує на факти, які свідчать про наявність ознак виборчої технології "двійників" у висуванні ОСОБА_1 , 1974 року народження, що відповідно до пункту 6 частини другої статті 159 Виборчого кодексу України, є іншими обставинами, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною, що є підставою для відмови ЦВК в реєстрації окремого кандидата у народні депутати.
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про відсутність порушеного права позивача, яке б потребувало судового захисту, з огляду на те, що позивачем не доведено факту порушення ЦВК безпосередньо його виборчого права бути обраним народним депутатом.
Крім того, суд також зазначив, що позовна вимога щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, а саме відмовити третій особі ОСОБА_1, 1974 року народження, у реєстрації як кандидата в народні депутати України є втручанням у дискреційні повноваження ЦВК.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати і постановити нове рішення про задоволення позову.
На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що висунення одночасно двох однофамільців позивача, подання ними документів в один день до ЦВК для реєстрації кандидатом у депутати та повна відсутність у цих осіб будь-якого зв`язку з виборчим округом є обставинами, які свідчать про зловживання правом з боку цих осіб і таке зловживання спрямоване на порушення його прав, а бездіяльність ЦВК щодо запобігання такої протиправної поведінки третьої особи сприяє такому порушенню.
Також наголошує, що зазначені ним обставини, які не враховані судом першої інстанції, є підставою для відмови в реєстрації третьої особи кандидатом у депутати відповідно до пункту 6 частини другої статті 159 Виборчого кодексу України.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому, зазначаючи про необхідність застосування приписів Закону України "Про вибори народних депутатів України" N4061-VI, яким встановлений порядок реєстрації кандидата у народні депутати та виключний перелік підстав для відмови в реєстрації, вказує на неприйняття нею рішення за поданими третьою особою документами на момент звернення позивача до суду з цим позовом. Ця обставина свідчить про відсутність бездіяльності ЦВК, яка порушує виборчі права позивача.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги.
У судовому засіданні представники відповідача та третьої особи заперечили проти апеляційної скарги та просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла такого висновку.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ЦВК постановою від 27 листопада 2020 року № 522 призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 87 (Івано-Франківська область) на неділю, 28 березня 2021 року.
Постановою від 09 лютого 2021 року № 46 ЦВК на підставі приписів Закону України "Про вибори народних депутатів України" та підпункту 2 пункту 2 розділу "Перехідні положення" Виборчого кодексу України зареєструвала позивача - ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України, висунутого політичною партією "За майбутнє", в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народних депутатів України 28 березня 2021 року.
25 лютого 2021 року до ЦВК надійшла заява ОСОБА_1, 1974 року народження, про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року.
ЦВК листом від 28.02.2021 повернула скаргу позивача - ОСОБА_1 з підстав, передбачених частиною другою статті 111 Закону та пункту 6.8 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Комісії від 31 липня 2012 року № 133 (зі змінами), в якій останній просив, зокрема, перевірити документи, передбачені статтею 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", подані третьою особою ОСОБА_1 і відмовити в реєстрації його кандидатом у народні депутати України.
Також судом першої інстанції встановлено та сторонами не заперечується, що, станом на момент звернення позивача з цим позовом, рішення, на підставі поданих третьою особою - ОСОБА_1 документів з метою реєстрації останнього як кандидата в народні депутати України, відповідачем не приймалося.
Даючи правову оцінку спірним відносинам, колегія суддів керується таким.
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року №1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон № 1932-IV) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Спеціальним законом, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, є Закон України "Про вибори народних депутатів України" N4061-VI, який втратив чинність 1 січня 2020 року у зв`язку з прийняттям Виборчого кодексу України, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Статтею 10 Закону України "Про вибори народних депутатів України" N4061-VI передбачено, що право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через партії або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини десятої статті 107 Закону № 4061-VI подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п`ять днів до дня голосування.
Згідно з частиною шостою статті 59 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами першою або другою статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.