ПОСТАНОВА
Іменем України
04 березня 2021 року
м.Київ
справа №420/5768/18
адміністративне провадження №К/9901/32161/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Радишевської О.Р., Шевцової Н.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом Арцизької районної державної адміністрації Одеської області до Арзицького міського голови Міхова Володимира Михайловича про визнання протиправною бездіяльності, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Арцизької районної державної адміністрації на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року (головуючий суддя Свида Л.І. ) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року (головуючий суддя Кравченко К.В., суддів Джабурій О.В., Вербицька Н.В.).
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2018 року Арцизька районна державна адміністрація (далі - Арцизька РДА) звернулась з адміністративним позовом до Арзицького міського голови Міхова Володимира Михайловича про визнання протиправною бездіяльності.
На обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що міський голова протиправно не вирішив питання про скликання позачергової сесії з питання придбання житлового будинку для створення дитячого будинку сімейного типу за адресою: м. Арциз, Одеської області вул. Першотравнева, буд. №10 за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, діяв не в межах наданих законом повноважень та без рішення постійної депутатської комісії або сесії самостійно надав відповідь позивачу, тобто одноосібно прийняв рішення про відмову у внесенні вказаного питання на розгляд ради.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року залишено без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду.
Суд першої інстанції, рішення якого було залишено без змін судом апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, дійшов висновку, що відповідач діяв правомірно, оскільки позивачем разом з пропозицією не було подано проект рішення разом з усіма додатками та документами щодо придбання будинку для дитячого будинку сімейного типу.
Не погоджуючись із судовими рішеннями попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати суді рішення і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Зокрема, заявник касаційної скарги зазначає, що суди попередніх інстанцій під час ухвалення судових рішень проігнорували Положення про комісії Арцизької міської ради VII скликання, затверджене рішенням №5-VII від 18 листопада 2015 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації №474/А-2018 від 11 травня 2018 року утворено комісію з питань визначення напрямів та об`єктів, на які буде спрямовано у 2018 році субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонті роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа.
Рішенням комісії з питань захисту прав дитини Арцизької районної державної адміністрації №1 від 13 серпня 2018 року "Про придбання будинку для створення дитячого будинку сімейного типу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в м. Арциз", рекомендовано фінансовому управлінню Арцизької районної державної адміністрації видати розпорядження про внесення змін до районного бюджету за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонті роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа у сумі 1 400 000 грн. та спрямувати кошти Арцизькій міській раді на придбання двоповерхового будинку, який знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, буд. №10, м. Арциз, Одеської області.
Розпорядженням Арцизької РДА №493/А-2018 від 22 серпня 2018 року "Про внесення змін до планових асигнувань розпису загального фонду районного бюджету на 2018 рік за рахунок субвенції з місцевого (обласного) бюджету на проектні, будівельно-ремонті роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету", зокрема, збільшено доходну частину загального фонду районного бюджету за рахунок субвенції з місцевого (обласного) бюджету на проектні, будівельно-ремонті роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету у сумі 1 400 000 грн. та спрямовано ці кошти Арцизькій міській раді згідно з рішенням комісії з питань захисту прав дитини Арцизької районної державної адміністрації від 13 серпня 2018 року №1.
Голова Арцизької РДА звернувся до Голови Арцизької міської ради Одеської області Міхова Володимира Михайловича з листом №01-34/1737 від 17 вересня 2018 року щодо вирішення питання про проведення позачергової сесії Арцизької міської ради та внесення до порядку денного питання про придбання будинку в м. Арцизі для створення дитячого будинку сімейного типу за кошти субвенції державного бюджету.
Відповідачем на лист голови Арцизької районної державної адміністрації Одеської області №01-34/1737 від 17 вересня 2018 року надана відповідь №1010 від 17 вересня 2018 року про неможливість внесення до порядку денного позачергової сесії питання про придбання будинку, який знаходиться за адресою: м. Арциз, вул. Першотравнева, буд. 10, оскільки: до заяви не додані супутні матеріали щодо конкретного будинку; дане питання не розглядалось на засіданнях постійних депутатських комісій; згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №564 від 26 квітня 2002 року питання щодо надання будинку батькам-вихователям вирішується після ухвалення рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, яке відсутнє; згідно з статтею 89 Бюджетного Кодексу України видатки на утримання дитячих будинків сімейного типу здійснюються з районних бюджетів.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" (далі - Закон №280/97-ВР) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 7, 8, 9 частини четвертої та частини п`ятої статті 42 Закону №280/97-ВР "міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання. Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень."