ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року
м. Київ
справа № 805/1154/17-а
адміністративне провадження № К/9901/40718/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу №805/1154/17-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, касаційне провадження у якій відкрито за касаційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.06.2017 (суддя Бабаш Г.П.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.08.2017 (головуючий суддя Геращенко І.В., судді: Арабей Т.Г., Міронова Г.М.),
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі також ФОП ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі також ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.11.2016 №0000334000 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17000грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.06.2017, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.08.2017, у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.09.2017 відкрито касаційне провадження у справі №805/1154/17-а.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали справи №805/1154/17-а згідно правил підпункту 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень цього Кодексу.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду суддею-доповідачем у даній справі визначено Хохуляка В.В.
Ухвалою Верховного Суду від 01.03.2021 матеріали справи прийнято до провадження, касаційний розгляд справи призначено у порядку письмового провадження на 02.03.2021.
В обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що судами попередніх інстанцій надано невірну оцінку тим обставинам, що спірне рішення про застосування фінансових санкцій не відповідає формі, визначеній Податковим кодексом України. Крім того, на думку позивача, обов`язок у суб`єкта господарювання щодо внесення до Реєстру місця зберігання алкогольних напоїв виникає після отримання останнім ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, з урахуванням того, що місце зберігання продукції не співпадає з місцем здійснення торгівлі. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, ухвалити у справі нове рішення, яким позов задовольнити.
Податковий орган правом подання заперечення на касаційну скаргу не скористався, що не перешкоджає касаційному розгляду справи.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, посадовими особами податкового органу 04.11.2016 на підставі наказу від 03.11.2016 №270 "Про проведення фактичної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" та направлень на перевірку від 03.11.2016 №1-3 проведено фактичну перевірку магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, що належить суб`єкту господарювання ФОП ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складено акт перевірки від 07.11.2016 №458/40/ НОМЕР_1, яким встановлені порушення вимог частин 35, 36 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.
Перевіркою встановлено, що в магазині, який належить позивачу, розташованому за адресою: АДРЕСА_1, зберігаються алкогольні напої на суму 4487грн. Позивач відмовилась надати посадовим особам контролюючого органу до перевірки документи, пов`язані з предметом перевірки, а саме прибуткові накладні.
Позивачем 09.11.2016 до податкового органу подані заперечення на акт перевірки, за результатами розгляду яких контролюючим органом платнику податків надана відповідь від 17.11.2016 №11031/10/05-07, в якій вказано про правомірність висновків акту перевірки.
На підставі акту перевірки та у зв`язку з виявленими порушеннями, відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 21.11.2016 №0000334000, яким до позивача на підставі підпункту 54.3.3 підпункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і абзацу 11 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим органом рішенням, ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про його скасування.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, посилався на те, що встановлені обставини справи свідчать про зберігання в магазині позивача алкогольних напоїв за відсутності відповідної довідки про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів. У зв`язку з наведеним, суди дійшли висновку про правомірність прийнятого рішення про нарахування фінансової (штрафної) санкції за зберігання алкогольних та тютюнових виробів в місцях, що не внесені до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Верховний Суд, переглянувши постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно пункту 80.2. статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пунктом 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до положень статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.