Постанова
іменем України
23 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 452/1722/19
провадження № 51-4180ск20
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Лагнюка М.М.,
суддів Короля В.В., Маринича В.К.,
за участю:
секретаря судового засідання Чорнобривця В.В.,
прокурора Кулаківського К.О.,
розглянув касаційну скаргу представника потерпілої ОСОБА_1 - адвоката Кульчицького О.С. на ухвалу Львівського апеляційного суду від 09 червня 2020 року про повернення його апеляційної скарги.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 31 березня 2020 року повернуто скаргу представнику потерпілої ОСОБА_1 - адвокату Кульчицькому О.С. на постанову слідчого про закриття кримінального провадження
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 09 червня 2020 року повернуто апеляційну скаргу адвоката Кульчицького О.С. на вказану ухвалу слідчого судді.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ставить вимогу про скасування ухвали апеляційного суду та призначення нового розгляду у суді апеляційної інстанції через істотні порушення вимог кримінального процесуального закону.
Вказані вимоги представник обґрунтовує тим, що факт подачі ним клопотання про розгляд скарги за відсутності скаржника не може свідчити належним повідомленням про день та час судового засідання.
В свою чергу, апеляційний суд не врахував того, що слідчим суддею прийнято рішення з порушенням вимог процесуального закону, внаслідок чого потерпіла була позбавлена права на доступ до правосуддя та справедливий суд.
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора, який не заперечував проти задоволення касаційної скарги,обговоривши доводи, наведені в касаційній скарзі, та перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню на таких підставах.
Мотиви Суду
Згідно з частиною 1 статті 412 КПК істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Доступ до правосуддя є одним із основоположних принципів верховенства права, гарантованим Конституцією та законами України (частина 2 статті 55, пункт 8 частина 2 статті 129 Конституції України, стаття 7, частина 6 статті 9, стаття 24 КПК ).
Крім того, забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства (пункт 8 частина 3 стаття 129 Конституції України, стаття 14 Закону України від 02 червня 2016 року "Про судоустрій і статус суддів"). Згадані правові норми конкретизовано в підпунктах 1, 2 та 17 статті 7 КПК, де вказано, що зміст та форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Суд наголошує, що відповідно до статті 24 КПК, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому зазначеним Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.