Постанова
Іменем України
01 березня 2021 року
м. Київ
справа № 466/8242/18
провадження № 61-943св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Литвиненко І. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Інформаційне агенство "Корупція Інфо",
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду міста Львова від 23 квітня 2019 року у складі судді Єзерського Р. Б. та постанову Львівського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року у складі колегії суддів: Ніткевича А. В., Бойко С. М., Копняк С. М.,
у справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" про захист гідності, честі та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди.
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2018 року позивач ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернулася до суду із позовною заявою до ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" про захист гідності, честі та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди.
Вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідач ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" опублікував в мережі Інтернет на власному веб-сайті "Корупція.Інфо" (www.korupciya.com) статтю під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1". Автором статті зазначена ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 на youtube-каналі відповідача "Корупція Інфо" також розміщено відеосюжет під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4".
Поширений сюжет та стаття містять повністю неправдиву інформацію про ОСОБА_1 та членів її сім`ї, порушує їх права на повагу до гідності, честі та ділової репутації.
Вважає, що метою публікації відеосюжету і статті є умисна дискредитація ОСОБА_1, а також заподіяння шкоди її діловій репутації.
Позивач є народним депутатом України, публічною особою та відповідно до статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язана щорічно заповнювати та подавати декларацію, в тому числі вносити відповідні зміни у разі зміни майнового стану (купівлі нерухомого майна).
Відтак, інформація про купівлю нерухомості, яка не внесена в декларацію та вартість якої не відповідає офіційним доходам ОСОБА_1 та її чоловіка, є негативною, оскільки повідомляє про нібито протиправні дії як в Україні, так і в іншій державі (оформлення вілли на підставних осіб - місцевих жителів з метою приховати купівлю майна).
Видання "Корупція Інфо" грубо порушило законодавчу заборону поширювати недостовірну інформацію, а також всі існуючі стандарти професійної етики журналістів, такі як об`єктивність, неупередженість, а найголовніше - принцип достовірності, що включає обов`язок професійного журналіста подавати інформацію про факти та події з компетентних джерел та перевіряти її перед публікацією.
Такі дії відповідача є підставою для спростування поширеної неправдивої інформації, вилучення її з мережі Інтернет та відшкодування заподіяної шкоди.
Публікація в статті є повною неправдою про ОСОБА_1 та її сім`ю. Поширені відомості за своїм змістом не є ні оціночними судженнями, ні критичними, суб`єктивними думками автора, а є твердженням про конкретні неправдиві факти.
Видання умисно, з метою дискредитації опублікувало повністю вигадані обставини, що не відповідають дійсності, а саме - інформацію про нібито вчинення ОСОБА_1 неправомірних дій.
Поширення інформації про нібито придбання за кордоном нерухомості, оформлення її на підставних осіб та невнесення інформації до декларації про доходи є твердженням про факти і не є допустимою критикою публічних осіб в рамках політичної дискусії в демократичному суспільстві на важливі суспільні теми, а спрямована виключно на дискредитацію та порушення права на повагу до гідності, честі та ділової репутації ОСОБА_1 .
Відповідач, не перевіряючи достовірність фактів, використовуючи неперевірені джерела без жодного доказу та без жодного факту, умисно створив у суспільстві уявлення про вчинення ОСОБА_1 неприпустимих корупційних дій, не сумісних зі статусом народного депутата України - представника Українського народу в парламенті.
Крім порушення особистих немайнових прав, поширення недостовірної інформації про ОСОБА_1 призвело до значного погіршення стану її здоров`я, завдало істотної моральної шкоди, яка підлягає відшкодуванню відповідачем.
Зокрема, в період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по 02 жовтня 2018 року позивач перебувала на стаціонарному лікуванні в ДУ "Інститут серця МОЗ України" у зв`язку з встановленням проблем із серцем внаслідок сильних душевних хвилювань.
Просила ухвалити рішення, яким визнати недостовірною та такою, що принижує гідність, честь та ділову репутацію ОСОБА_1 інформацію, поширену ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" в мережі Інтернет ІНФОРМАЦІЯ_2 у статті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та ІНФОРМАЦІЯ_3 у відеосюжеті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4", а саме:
- " ІНФОРМАЦІЯ_1".
- Генеральний прокурор України ОСОБА_6 в січні 2018 року став господарем вілли на Сейшельських островах вартістю 5 млн доларів.
- Журналісти-розслідувачі з`ясували, що розкішний маєток було куплено майже відразу після того, як ГПУ вилучила 7 млн дол. у однієї з компаній, яка займається військовими поставками.
- Як повідомляється, маєток розташований в найбільш респектабельній бухті одного з островів Сейшельського архіпелагу. Будинок загальною площею 230 м кв. З будинку, що знаходиться на височині, відкривається чудовий вид на море, а сам пляж розташований на відстані 350 м від резиденції.
- Одним з основних питань стало походження такої великої суми грошей. Ці цифри не відображені в деклараціях ні ОСОБА_6, ні ОСОБА_1 . Хоча, якщо вірити журналістам з Сінгапуру, нерухомість оформлена на місцевих жителів, а перекази зроблені через офшорні фірми, до яких сім`я ОСОБА_6 формально не має відношення".
Зобов`язати ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", опублікувати протягом 3 днів з дня набрання рішенням законної сили на веб-сайті "Корупція.Інфо" (www.korupciya.com) з винесенням на головну сторінку сайту таким самим шрифтом, як опублікована стаття та її заголовок, а також на всіх пов`язаних з ним сторінках видання у соціальних мережах, Youtube-, Telegram- та RSS-каналах спростування.
Зобов`язати ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", протягом 3 (трьох) днів з дня набрання рішенням суду законної сили видалити з власного веб-сайту "Корупція.Інфо" (www.korupciya.com) та всіх пов`язаних з ним сторінок видання у соціальних мережах, Youtube-, Telegram- та RSS-каналів статтю під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та відеосюжет під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4".
Стягнути з ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" на користь ОСОБА_1 в якості відшкодування моральної шкоди 500 000,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 23 квітня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано недостовірною інформацію, поширену ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", в мережі Інтернет ІНФОРМАЦІЯ_2 у статті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та ІНФОРМАЦІЯ_3 у відеосюжеті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4", а саме:
- " ІНФОРМАЦІЯ_1".
- Генеральний прокурор України ОСОБА_6 в січні 2018 року став господарем вілли на Сейшельських островах вартістю 5 млн доларів.
- Журналісти-розслідувачі з`ясували, що розкішний маєток було куплено майже відразу після того, як ГПУ вилучила 7 млн дол. у однієї з компаній, яка займається військовими поставками.
- Як повідомляється, маєток розташований в найбільш респектабельній бухті одного з островів Сейшельського архіпелагу. Будинок загальною площею 230 м кв. З будинку, що знаходиться на височині, відкривається чудовий вид на море, а сам пляж розташований на відстані 350 м від резиденції;
- Одним з основних питань стало походження такої великої суми грошей. Ці цифри не відображені в деклараціях ні ОСОБА_6, ні ОСОБА_1 . Хоча, якщо вірити журналістам з Сінгапуру, нерухомість оформлена на місцевих жителів, а перекази зроблені через офшорні фірми, до яких сім`я ОСОБА_6 формально не має відношення".
Зобов`язано ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", спростувати недостовірну інформацію, поширену ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", в мережі Інтернет ІНФОРМАЦІЯ_2 у статті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та ІНФОРМАЦІЯ_3 у відеосюжеті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4", опублікувавши на веб-сайті "Корупція. Інфо" (www.korupciya.com) протягом 3 (трьох) днів з дня набрання законної сили рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 23 квітня 2019 року за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди.
Зобов`язано ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", протягом 3 (трьох) днів з дня набрання рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 23 квітня 2019 року за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди законної сили видалити з власного веб-сайту "Корупція.Інфо" (www.korupciya.com) та всіх пов`язаних з ним сторінок видання у соціальних мережах, Youtube-, Telegram- та RSS-каналів статтю під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та відеосюжет під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4".
В решті позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо", в користь ОСОБА_1, сплачений судовий збір по справі в розмірі 2 114,40 грн.
Рішення місцевого суду мотивовано тим, що відповідачем поширено інформацію в мережі Інтернет, яка не відповідає дійсності та в якій містяться неправдиво викладені відомості. Крім того, судом не знайдено достатніх підстав для задоволення вимог позивача про стягнення моральної шкоди.
Постановою Львівського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задоволено частково.
Рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 23 квітня 2019 року в частині задоволення позовних вимог змінено.
Абзац другий резолютивної частини рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 23 квітня 2019 року після слів визнати "недостовірну інформацію" доповнено словами "та такою, що принижує гідність, честь та ділову репутацію ОСОБА_1 ".
Абзац третій резолютивної частини рішення викладено в наступній редакції:
Зобов`язати ТОВ "Інформаційне агенство" "Корупція Інфо" (місце знаходження м. Львів, пр. Вячеслава Чорновола, 101/159, код ЄДРПОУ 39361904) опублікувати протягом 3 днів з дня набрання рішенням суду законної сили на веб-сайті "Корупція.Інфо" (www.korupciya.com) з винесенням на головну сторінку сайту таким самим шрифтом, як опублікована стаття та її заголовок, а також на всіх пов`язаних з ним сторінок видання у соціальних мережах, Youtube-, Telegram- та RSS-каналах наступний текст спростування:
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова визнано недостовірною та такою, що принижує честь, гідність і завдало шкоди діловій репутації ОСОБА_1, інформацію, поширену на нашому веб-сайті "Корупція.Інфо" ІНФОРМАЦІЯ_2 в статті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1" та ІНФОРМАЦІЯ_3 у відеосюжеті під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4", а саме:
- " ІНФОРМАЦІЯ_1";
- Генеральний прокурор України ОСОБА_6 в січні 2018 року став господарем вілли на Сейшельських островах вартістю 5 млн доларів;
- Журналісти-розслідувачі з`ясували, що розкішний маєток було куплено майже відразу після того, як ГПУ вилучила 7 млн дол. у однієї з компаній, яка займається військовими поставками;
- Як повідомляється, маєток розташований в найбільш респектабельній бухті одного з островів Сейшельського архіпелагу. Будинок загальною площею 230 м кв. З будинку, що знаходиться на височині, відкривається чудовий вид на море, а сам пляж розташований на відстані 350 м від резиденції;
- Одним з основних питань стало походження такої великої суми грошей. Ці цифри не відображені в деклараціях ні ОСОБА_6, ні ОСОБА_1 . Хоча, якщо вірити журналістам з Сінгапуру, нерухомість оформлена на місцевих жителів, а перекази зроблені через офшорні фірми, до яких сім`я ОСОБА_6 формально не має відношення".
У зв`язку з цим редакція інтернет-видання "Корупція.Інфо" спростовує вказану інформацію, вилучає статтю та відеосюжет з власного веб-сайту і повідомляє, що поширена нами інформація про купівлю ОСОБА_1 та її сім`єю вілли в Республіці Сейшельські Острови повністю не відповідає дійсності.
В решті рішення залишено без змін.
Постанова суду мотивована тим, що місцевий суд дійшов правильного та обґрунтованого висновку, що відповідачем поширено інформацію в мережі Інтернет, яка не відповідає дійсності та в якій містяться неправдиво викладені відомості. Проте, суд не зазначив у резолютивній частині рішення те, що така інформація принижує гідність, честь та ділову репутацію ОСОБА_1 . Крім того, суд першої інстанції зобов`язавши ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" спростувати недостовірну інформацію, не вказав у який спосіб має здійснюватися спростування.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у лютому 2020 року до Верховного Суду, ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати в частині відмови в задоволенні позову про відшкодування моральної шкоди і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у відповідній частині.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-ІХ установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тому у тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.
Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 14 лютого 2020 року відкрито касаційне провадження у цивільній справі, витребувано її з Шевченківського районного суду м. Львова.
25 лютого 2021 року справу розподілено колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в складі суддів Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Литвиненко І. В.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій безпідставно відмовили в задоволенні позовної вимоги про стягнення з відповідача моральної шкоди. Суд апеляційної інстанції не надав оцінки висновку експерта психолога.
У вказаній касаційній скарзі зазначається, що позивачем було доведено обставини, які підтверджують наявність підстав для задоволення вимоги про стягнення моральної шкоди з відповідача.
Доводи інших учасників справи
У березні 2020 року ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" надіслало відзив на касаційну скаргу у якому просило касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідач ТОВ "Інформаційне агенство "Корупція Інфо" опублікувало в мережі Інтернет на власному веб-сайті "Корупція.Інфо" (www.korupciva.com) статтю під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_1". Автором статті зазначена ОСОБА_3 (т. 1 а. с. 16 - 18).
ІНФОРМАЦІЯ_3 на youtube-каналі відповідача "Корупція.Інфо" також розміщено відеосюжет під назвою " ІНФОРМАЦІЯ_4".
Поширений сюжет та стаття містять інформацію про ОСОБА_1 та членів її сім`ї, зокрема:
- " ІНФОРМАЦІЯ_1".
- Генеральний прокурор України ОСОБА_6 в січні 2018 року став господарем вілли на Сейшельських островах вартістю 5 млн доларів.
- Журналісти-розслідувачі з`ясували, що розкішний маєток було куплено майже відразу після того, як ГПУ вилучила 7 млн дол. у однієї з компаній, яка займається військовими поставками.
- Як повідомляється, маєток розташований в найбільш респектабельній бухті одного з островів Сейшельського архіпелагу. Будинок загальною площею 230 м кв. З будинку, що знаходиться на височині, відкривається чудовий вид на море, а сам пляж розташований на відстані 350м. від резиденції.
- Одним з основних питань стало походження такої великої суми грошей. Ці цифри не відображені в деклараціях ні ОСОБА_6, ні ОСОБА_1 . Хоча, якщо вірити журналістам з Сінгапуру, нерухомість оформлена на місцевих жителів, а перекази зроблені через офшорні фірми, до яких сім`я ОСОБА_6 формально не має відношення".