1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



01 березня 2021 року

м. Київ

справа № 488/1409/16-а

адміністративне провадження № К/9901/23317/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів:    Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №488/1409/16-а

за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Корабельному районі м. Миколаєва про визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 21 лютого 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді    Селіщевої Л.І., та на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Димерлія О.О., суддів: Єщенка О.В., Федусика А.Г.,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління ПФУ в Корабельному районі м. Миколаєва, в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Корабельному районі м. Миколаєва № 26 від 12.02.2016;

- зобов`язати відповідача виконати приписи пунктів 1.7,1.8 розділу 1 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме: зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком, шляхом переведення з пенсії, призначеної за законом № 796-ХІІ, на пенсію за віком за Законом №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2013, 2014, 2015 роки;

- зобов`язати відповідача виплатити заборгованість з 01.02.2016.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що отримуючи пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вперше із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" він звернувся 04.02.2016, а тому відповідач зобов`язаний призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013-2015 роки.

Постановою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 21 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду, ухвалену 18 травня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

Суди встановили, що з 02 червня 2003 року на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1, який має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, було призначено пенсію за віком із зниженням пенсійного віку. З 01 січня 2004 року пенсія позивача була перерахована згідно із порядком і на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

04 лютого 2016 ОСОБА_1, після досягнення 60-річного віку, звернувся до УПФУ з заявою про переведення на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням від 12 лютого 2016 №6/2 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком, оскільки ним було використано його право вибору виду пенсії, а саме пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що позивачу вперше була призначена саме пенсія за віком із зменшенням пенсійного віку, що свідчить про відсутність підстав для повторного призначення такого виду пенсії, як пенсія за віком.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.

У поданих запереченнях відповідач просить відмовити у задоволенні скарги.

Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" і цього Закону.

Законом України від 17.11.2005 N 3108-IV внесено зміни до ст.55 Закону № 796-XII, відповідно до яких призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Отже, виплата пенсії позивачу з травня 2006 року здійснювалася у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.


................
Перейти до повного тексту