1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



01 березня 2021 року

Київ

справа №819/359/16

адміністративні провадження №К/9901/6050/19, К/9901/7312/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.

розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 816/359/16

за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант- Банк" Ларченко Ірини Миколаївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційними скаргами Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант- Банк" та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року, ухвалену у складі головуючого судді Данилевич Н.А., та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2019 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Сеника Р.П., суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду щодо невизнання договорів відступлення права вимоги від 28 січня 2016 року укладених між ОСОБА_1 та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_2 та ОСОБА_3, відповідно до яких первісні кредитори уступили новому кредитору право вимоги на суму 10 000 грн та 49 000 грн відповідно з нарахованими відсотками за договорами строкового банківського вкладу (депозиту) від 18 грудня 2015 року № Д-Ю/15/1040-28 і № Д-Ю/15/1040-29, укладеними між первісними кредиторами та ПАТ "Авант-Банк".

- зобов`язати Уповноважену особу Фонду подати до Фонду додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника ПАТ "Авант-Банк", який має право на відшкодування коштів за договорами банківського вкладу (депозиту) за рахунок Фонду.

Тернопільський окружний адміністративний суд постановою від 31 травня 2016 року позов задовольнив і зобов`язав Уповноважену особу Фонду включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, що підлягають відшкодуванню за договорами строкового банківського вкладу (депозиту) від 18 грудня 2015 року № Д-Ю/15/1040-28 і № Д-Ю/15/1040-29; зобов`язав Фонд включити позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Авант-Банк" за рахунок Фонду.

Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 14 вересня 2016 року скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, чинній на момент постановлення цієї ухвали), оскільки справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року в частині закриття провадження щодо позовних вимог про зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант-Банк" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника, що має право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу (депозиту) за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб скасовано, а справу в цій частині направлено для продовження розгляду до Львівського апеляційного адміністративного суду. Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року в частині закриття провадження у справі стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду щодо невизнання укладених позивачем договорів - змінено в мотивувальній частині, в решті судове рішення - залишено без змін.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2019 року постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року в частині позовних вимог про зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант-Банк" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника, що має право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу (депозиту) за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - залишено без змін.

Судами встановлено, що 18 лютого 2015 року між ПАТ "Авант-Банк" та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) №Д-Ю/15/1040-28 "Авант-Еталон" на суму 10000,0 грн (десять тисяч гривень), також 18 лютого 2015 року між ПАТ "Авант-Банк" і фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір строкового банківського вкладу (депозиту) №Д-Ю/15/1040-29 "Авант-Еталон" на суму 49000,0 грн (сорок дев`ять тисяч гривень).

06 жовтня 2015 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був укладений договір позики на суму 10000,00 грн, що підтверджується письмовою розпискою. Грошові кошти ОСОБА_2 зобов`язувався повернути до 31.12.2015.

Крім того, 06 жовтня 2015 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 був укладений договір позики на суму 50000,00 грн, що підтверджується письмовою розпискою. Грошові кошти ОСОБА_3 зобов`язувався повернути до 31.12.2015.

У зв`язку із неможливістю повернення коштів за вказаними договорами, між позивачем та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_2 і ОСОБА_3 були укладені договори відступлення права вимоги від 28 січня 2016 року, відповідно до умов яких первісні кредитори уступили позивачу, новому кредитору, право вимоги на загальну суму 59000,0 грн (п`ятдесят дев`ять тисяч гривень) та нарахованими процентами за договорами строкових банківських вкладів (депозитів) від 18 грудня 2015 року №Д-Ю/15/1040-28 "Авант-Еталон" та №Д-Ю/15/1040-29 "Авант-Еталон", укладеними між первісними кредиторами та ПАТ "Авант-Банк".

За цими договорами Новий кредитор ( ОСОБА_1 ) одержує право замість Первісних кредиторів ( ОСОБА_2 і ОСОБА_3 ) вимагати від Боржника (ПАТ "Авант-Банк") сплати грошових коштів у розмірі, визначеному в п. 2.1 цього Договору, в обсязі та на умовах, що існують на момент укладення цих договорів (п. 1.2. Договору).

На підставі постанови Правління Національного банку України від 29 січня 2016 року №44 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Авант-Банк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 29 січня 2016 року №96 про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Авант-Банк" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку.

25 лютого 2016 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову №109 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант-Банк" та прийнято рішення про ліквідацію Банку.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 25 лютого 2016 року №109 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26 лютого 2016 року №262 про початок процедури ліквідації ПАТ "Авант-Банк", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Авант-Банк" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Авант-Банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ларченко І.М. строком на 2 роки з 26 лютого 2016 року до 26 лютого 2018 року включно.

Позивач листом від 16 березня 2015 року звернувся на адресу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Авант-Банк" про визнання його вкладником на підставі договорів про відступлення права вимоги та просив включити його до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в розмірі вкладу на суму 59000,0 грн, в порядку передбаченому ч. 1 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Відповіді на вказаний лист позивач не отримав.

Вважаючи, що Уповноваженою особою безпідставно та необґрунтовано відмовлено у включені його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, позивач просив позов задовольнити.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач є особою, яка набула право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, і невключення його до переліку вкладників ПАТ "Авант-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, дає підстави для зобов`язання уповноваженої особи Фонду надати Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Авант Банк" за рахунок Фонду.

Апеляційний суд, з урахуванням постанови Великої Палати Верховного суду від 20 вересня 2018 року, якою скасовано ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року в частині закриття провадження у справі щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду щодо невизнання укладених позивачем договорів, погодився з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Авант-Банк" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу (депозиту) за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Уповноважена особа та Фонд не погодилися із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог і подали касаційні скарги з вимогами про їх скасування та ухвалення нового рішення відмову в задоволенні позову. Зазначають, що судами попередніх інстанцій було порушено норми матеріального права.

Вказують, що позивач не набув статусу вкладника банку на тих же умовах, що й ОСОБА_2 і ОСОБА_3, відтак, положення абзацу 1 частини першої статті 26 Закону № 4452-VI на нього не поширюються, тобто позивач не є тією особою, яка набула право на відшкодування суми коштів за рахунок ФГВФО, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Авант-Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У поданому відзиві представник позивача просить відмовити у задоволенні скарг.

Верховний Суд переглянув судові рішення у межах касаційних скарг, з`ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарг з огляду на таке.

Так, правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ФГВФО, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.


................
Перейти до повного тексту