Постанова
Іменем України
22 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 387/692/18
провадження № 61-6583св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивач - фермерське господарство "Волков В. В.",
відповідачі: селянське (фермерське) господарство Стойкова Леоніда Дмитровича, ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу фермерського господарства "Волков В. В." на рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 08 жовтня 2018 року у складі судді Майстер І. П. та постанову Кропивницького апеляційного суду від 21 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Дуковського О. Л., Письменного О. А., Черненка В. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2018 року фермерське господарство "Волков В. В." (далі - ФГ "Волков В. В.") звернулося до суду з позовом до селянського (фермерського) господарства Стойкова Леоніда Дмитровича (далі - СФГ Стойкова Л. Д.) про визнання договору оренди землі від 15 грудня 2008 року таким, що припинив свою дію 15 грудня 2013 року.
Позовна заява мотивована тим, що 15 лютого 2016 року ОСОБА_1 уклала з ФГ "Волков В.В." договір оренди земельної ділянки загальною площею 5,7211 га, кадастровий номер 3521781500:02:002:0118, що належить їй на праві власності згідно з державним актом на право приватної власності на землю серія Р1 № 327578, зареєстрованого 29 квітня 2002 року в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 105.
Позивач зазначав, що попередній договір оренди землі тієї ж самої земельної ділянки від 15 грудня 2008 року, укладений між ОСОБА_1 та СФГ Стойкова Л. Д., підписаний сторонами строком дії на п`ять років, припинив свою дію, оскільки, прийнявши 15 грудня 2008 року у користування земельну ділянку, СФГ Стойкова Л. Д. належних дій для реєстрації договору у період з 15 грудня 2008 року до 03 червня 2011 року не вчинило, штучно продовжило строк його дії, що вказує на недобросовісне перешкоджання державній реєстрації договору оренди землі, відповідно й набуттю чинності та початку строку його дії, чим порушило права позивача.
ФГ "Волков В. В." вважало, що договір оренди землі від 15 грудня 2008 року, який укладений між ОСОБА_1 та СФГ Стойкова Л. Д. припинив свою дію саме з 15 грудня 2013 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 08 жовтня 2018 року у позові відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що згідно з пунктом 8 спірного договору оренди земельна ділянка надається в оренду на строк 5 років, починаючи з моменту державної реєстрації цього договору, а відповідно до пункту 43 договору оренди земельної ділянки він набирає чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації, тобто строк дії спірного договору до 03 червня 2016 року, а доводи позивача про те, що спірний договір припинив свою дію 15 грудня 2013 року є безпідставними.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 21 лютого 2019 року апеляційну скаргу ФГ "Волков В. В." залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що при вирішенні справи суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, вірно застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у березні 2019 року до Верховного Суду, ФГ "Волков В. В.", посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 11 квітня 2019 року відкрито касаційне провадження, витребувано справу з суду першої інстанції.
У квітні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що СФГ Стойкова Л. Д. використовуючи об`єкт оренди за призначенням було обізнане про необхідність державної реєстрації договору оренди, однак жодних дій протягом більше двох років не вчиняло, що свідчить про недобросовісність дій та фактичне перешкоджання державній реєстрації правочину; фактично суди не розглянули позовну заяву по суті зазначених у ній підстав, а відмовили у позові на підстав того, що договір оренди набрав чинності після державної реєстрації, а тому не є таким, що припинився та не оцінили бездіяльність СФГ Стойкова Л. Д.; суди схвалили недобросовісну поведінку суб`єкта господарювання, який більше двох років не проводив державну реєстрацію договору; суди попередніх інстанцій фактично позбавили позивача права на збирання та отримання доказів та не задовольнили клопотання про витребування доказів.
У травні 2019 року до суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому СФГ Стойкова Л. Д. просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
26 червня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якому ФГ "Волков В. В." підтримало свою касаційну скаргу.
У квітні 2020 року до суду надійшли додаткові пояснення ФГ "Волков В. В." на касаційну скаргу.
Заяви та клопотання
У жовтні 2020 року фермерське господарство "Зернопродукт" (далі - ФГ "Зернопродукт") звернулося до Верховного Суду із клопотанням про заміну позивача ФГ "Волков В. В." правонаступником.
Клопотання мотивоване тим, що 07 жовтня 2020 року в процесі реорганізації (приєднання) ФГ "Зернопродукт" є правонаступником ФГ "Волков В. В.", відомості про що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частини першої статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив (частина друга статті 55 ЦПК України).
Оскільки ФГ "Зернопродукт" є правонаступником ФГ "Волков В. В.", то клопотання необхідно задовольнити, замінити ФГ "Волков В. В." на ФГ "Зернопродукт".
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суд установив, що згідно з державним актом на право приватної власності на землю серії Р1 № 327578 від 24 квітня 2002 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 5,72 га, кадастровий номер 3521781500:02:002:0118, що знаходиться на території Гнатівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області (а. с. 11).
15 грудня 2008 між ОСОБА_1 (орендодавець) та СФГ Стойкова Л. Д. (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендарю передано в платне користування строком на 5 років зазначену земельну ділянку.
Відповідно до пункту 43 договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (а. с. 15-16).
Згідно з актом прийому-передачі земельної ділянки від 15 грудня 2008 року, ОСОБА_1 передала земельну ділянку СФГ Стойкова Л. Д. (а. с. 17).
Договір оренди землі зареєстрований у відділі Держкомзему у Добровеличківському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03 червня 2011 року за № 352178154000113, що підтверджено відповідним записом у договорі оренди земельної ділянки від 15 грудня 2008 року (а. с. 15-16).
15 лютого 2016 року між ОСОБА_1 та ФГ "Волков В. В." укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого передано орендарю в платне користування строком на 7 років земельну ділянку площею 5,72 га, з кадастровим номером 3521781500:02:002:0118 (а. с. 12-14).
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до пункту 2 розділу II "Перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Частиною другою статті 389 ЦПК України (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.