1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



19 лютого 2021 року

м. Київ



Справа №    909/541/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Зуєва В. А. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,

здійснивши перегляд у порядку письмового провадження касаційної скарги Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області

на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 25.11.2020 (судді: Желік      М.      Б. - головуючий, Скрипчук О. С., Мирутенко О. Л.)

за позовом Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області

до:                    1. Релігійної громади (парафії) церкви Святого Отця Миколая Української автокефальної православної церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області,

2. Вікторівської сільської ради

про визнання незаконними і скасування рішень та скасування державної реєстрації права постійного користування,

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст і підстави позовних вимог

1.1. Релігійна громада (парафія) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області (далі - Релігійна громада УГКЦ, Позивач) звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Релігійної громади (парафії) церкви Святого отця Миколая Української автокефальної православної церкви с. Вікторів Галицького району Івано-Франківської області (далі - Релігійна громада АПЦ, Відповідач-1) та Вікторівської сільської ради (далі - Рада, Відповідач-2) про:

1) визнання незаконним та скасування ухваленого 30.03.2018 Вікторівською сільською радою Галицького району Івано-Франківської області рішення про надання Релігійній громаді (парафії) церкви Святого Отця Миколая УАПЦ с.Вікторів дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки для обслуговування культових споруд за адресою: с.Вікторів, вул. Федика, 710, орієнтовною площею 0,25 га;

2) визнання незаконним та скасування ухваленого 19.09.2018 Вікторівською сільською радою Галицького району Івано-Франківської області рішення № 1-15/2018, яким затверджено технічну документацію із землеустрою та передано Релігійній громаді (парафії) церкви Святого Отця Миколая УАПЦ с. Вікторів у постійне користування земельну ділянку площею 0,25 га кадастровий номер 2621281201:01:001:0820 с. Вікторів, вул. Федика, 710;

3) скасування проведеної 26.09.2018 реєстратором Галицької міської ради Івано-Франківської області Масляк Ольгою Василівною державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою площею 0,25 га кадастровий номер 2621281201:01:001:0820 в с. Вікторів, вул. Федика, 710 за Релігійною громадою (парафією) церкви Святого Отця Миколая УАПЦ с. Вікторів.

1.2. Зазначені вимоги мотивовано тим, що Позивач є законним користувачем нерухомого майна - Церкви Святого Отця Миколая в с. Вікторів, Галицького району Івано-Франківської області, а відтак і земельної ділянки, на якій знаходиться вказане майно. У зв`язку із зазначеним Позивач вважає незаконними оскаржувані рішення Вікторівської сільської ради про передачу у постійне користування зазначеної земельної ділянки Відповідачу-1.

2. Короткий зміст судових рішень у справі

2.1. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 26.11.2019 у справі №909/541/19 відмовлено у задоволенні вказаних позовних вимог.

2.2. Не погоджуючись із зазначеним рішенням Позивач звернувся до Західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просив оскаржуване рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2.3. Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2020 колегією суддів у складі: головуючого Желіка М. Б., Мирутенка О. Л., Скрипчук О. С. прийнято до розгляду апеляційну скаргу Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 26.11.2019 у справі №909/541/19.

2.4. Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 07.10.2020 розгляд справи відкладено на 04.11.2020 та зобов`язано апелянта надати суду документи, що підтверджують повноваження адвоката Шевчук Н. М. як представника Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області відповідно до вимог частини четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України.

2.5. Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2020 розгляд справи відкладено на 25.11.2020 та повторно зобов`язано апелянта надати суду документи, що підтверджують повноваження адвоката Шевчук Н. М. як представника Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області відповідно до вимог частини четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України.

2.6. Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 25.11.2020 закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Релігійної громади (парафія) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області вх. № ЗАГС 01-05/67/20 від 08.01.2020 на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 26.11.2019 у справі №909/541/19.

2.7. Зазначена ухвала обґрунтованим тим, що станом на 25.11.2020 апелянт не виконав вимоги ухвал Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2020 та від 25.11.2020 щодо надання документів на підтвердження повноважень адвоката Шевчук Н. М. як представника Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області. При цьому в матеріалах справи відсутні довіреність або ордер, виданий адвокату Шевчук Н. М. відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", на представництво інтересів апелянта в Західному апеляційному господарському суді.

У свою чергу договір про надання правової допомоги від 12.11.2018 (наданий апелянтом на підтвердження наявності вказаних повноважень у Шевчук Н. М.), за висновком апеляційного суду, не містить умов щодо права підписання від імені клієнта апеляційної скарги. Крім того, наявний в матеріалах справи ордер серії ІФ № 055370, видано адвокатом Шевчук Н. М. на надання правової допомоги Релігійній громаді (парафії) святого Миколая УГКЦ на підставі договору про надання правової допомоги (без зазначення дати та номеру) саме в Господарському суді Івано-Франківської області.

3. Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги

3.1. У касаційній скарзі Релігійна громада (парафія) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області просить скасувати зазначене судове рішення апеляційного суду та передати (повернути) справу для продовження розгляду.

3.2. Касаційну скаргу мотивовано тим, що ні апелянт, ні його представник не були присутні у судових засіданнях. При цьому господарський суд апеляційної інстанції в порушення норм статті 242 Господарського процесуального кодексу України не надіслав Релігійній громаді УГКЦ свою ухвалу від 04.11.2020 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Заявник, у свою чергу, не отримував ні вказану ухвалу, ні ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 25.11.2020, а тому не міг їх виконати.

Скаржник також зазначає, що апеляційний господарський суд, закриваючи апеляційне провадження у справі, порушив вимоги статті 120 Господарського процесуального кодексу України та не витримав мінімальний строк, необхідний для підготовки до участі в судовому засіданні чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Крім того, заявник посилається на те, що господарський суд апеляційної інстанції безпідставно надсилав копії вищезазначених ухвал на електронну адресу, враховуючи, що Релігійна громада УГКЦ не подавала до суду відповідних письмових заяв.

3.3. У відзиві на касаційну скаргу Релігійна громада АПЦ просить залишити її без задоволення, а оскаржувану ухвалу апеляційного суду - без змін.

3.4. 09.02.2021 від Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області надійшло клопотання про зупинення виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 26.11.2019 у справі № 909/541/19.

Частиною четвертою статті 294 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суд у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду або зупинення його дії, якщо зупинити його виконання неможливо.

Відповідно до частини першої статті 332 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Виходячи з наведених норм процесуального права, суд касаційної інстанції може зупинити виконання або дію оскаржуваного рішення суду.

Разом з тим у даній справі касаційну скаргу подано на ухвалу суду апеляційної інстанції про закриття апеляційного провадження, а заявник просить зупинити дію рішення суду першої інстанції, яке в апеляційному порядку не переглядалось та не є предметом перегляду у суді касаційної інстанції.

З огляду на наведене суд касаційної інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення вищезазначеного клопотання.

4. Позиція Верховного Суду

4.1. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування апеляційним судом норм процесуального права, Суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

4.2. Згідно з частиною другою, шостою статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушення.

Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.

4.3. Відповідно до частин першої, третьої статті 56 Господарського процесуального кодексу України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

4.4. Виходячи зі змісту статті 131-2 Конституції України, обов`язковою вимогою для здійснення представництва іншої особи у суді є те, що таке представництво може здійснювати виключно адвокат (за винятком випадків, встановлених законом).

4.5. Згідно з частиною першою статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

4.6. Відповідно до частини четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката, як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

4.7. Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

4.8. За змістом абзацу другого частини першої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

4.9. Відповідно до частини другої статті 26 вказаного Закону ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

4.10. Єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об`єднань/адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів встановлено Положенням про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 (далі - Положення).

4.11. Так, відповідно до п. 12 Положення ордер містить, зокрема, назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

4.12. Водночас за змістом частини третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

4.13. Згідно з частиною четвертою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

4.14. З огляду на викладене та виходячи зі змісту частин першої, третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ордер може бути оформлений лише на підставі вже укладеного договору.

Тобто, ордер є документом, який лише посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, тоді як увесь обсяг повноважень адвоката діяти від імені клієнта обумовлюється предметом договору про надання правової допомоги та колом визначених в ньому повноважень адвоката.

4.15. З матеріалів справи убачається, що апеляційна скарга Релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області (вх. № ЗАГС 01-05/67/20 від 08.01.2020) на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 26.11.2019 у справі №909/541/19 підписана адвокатом Шевчук Н. М.

4.16. У якості доказів на підтвердження наявності повноважень на підписання вказаної скарги заявником було надано: договір про надання правової допомоги від 12.11.2018, укладений адвокатом Шевчук Наталією Мирославівною та адміністратором релігійної громади (парафії) отцем Василем; копію декрету Івано-Франківської архієпархії Української греко-католицької церкви № 612 від 06.12.2017 про призначення протоієрея ОСОБА_1 адміністратором релігійної громади (парафії) Святого Миколая Української греко-католицької церкви села Вікторів Галицького району Івано-Франківської області; копію Витягу з Єдиного реєстру адвокатів України щодо Шевчук Н. М. від 21.06.2018; копію посвідчення №665 від 20.11.2008 адвоката Шевчук Н. М.

4.17. При цьому, як встановлено апеляційним судом, у вказаному договорі про надання правової допомоги сторони погодили, що адвокат надає правову допомогу клієнтові з приводу представництва та захисту його інтересів у правоохоронних органах, прокуратурі, судах загальної юрисдикції, адміністративних судах та господарських судах всіх ланок.

Серед повноважень адвоката, узгоджених в п. 2 договору, визначено право підписувати і подавати від імені клієнта будь-які процесуальні документи, в тому числі позовні заяви та відзиви на позовні заяви.

У п. 6 договору визначено, що адвокат має право підписати позовну заяву до суду.

4.18. Разом з тим, зазначений договір не містить інших умов щодо права підписання від імені клієнта апеляційної скарги.

4.19. Водночас, як обґрунтовано зазначив суд апеляційної інстанції, в матеріалах справи відсутні довіреність або ордер, видані адвокату Шевчук Н. М. на представництво інтересів апелянта в Західному апеляційному господарському суді з урахуванням вимог Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", оскільки наявний в матеріалах справи ордер серії ІФ № 055370 підтверджує повноваження адвоката Шевчук Н. М. на надання правової допомоги Релігійній громаді (парафії) св. Миколая УГКЦ саме в Господарському суді Івано-Франківської області.


................
Перейти до повного тексту