Постанова
Іменем України
24 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 369/14089/17
провадження № 61-15029ск20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Жданової В. С., Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач (відповідач за зустрічним позовом) - ОСОБА_1,
відповідач (позивач за зустрічним позовом) - ОСОБА_2,
треті особи: Орган опіки та піклування Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Служба у справах дітей Черкаської міської ради,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу ОСОБА_1, яка подана представником - адвокатом Аваєвою Наталією Валеріївною, на ухвалу Київського апеляційного суду від 09 вересня 2020 року у складі колегії суддів: Нежура В. А., Коцюрба О. П., Сержанюк А. С.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, треті особи: Орган опіки та піклування Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Служба у справах дітей Черкаської міської ради, про визначення місця проживання дітей та стягнення аліментів на їх утримання.
У лютому 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1, третя особа - Служба у справах дітей Черкаської міської ради, про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми шляхом визначення способів участі у вихованні та спілкуванні з дітьми.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08 липня 2019 року первісний позов задоволено частково. Зустрічний позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року рішення районного суду змінено в частині стягнення аліментів.
Короткий зміст заяви про ухвалення додаткового рішення
10 липня 2020 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Аваєвою Н. В. до Київського апеляційного суду подано заяву про ухвалення додаткового рішення у справі. Заявниця просила вирішити питання про розподіл судових витрат, понесених нею за результатами розгляду апеляційної скарги та з урахуванням прийнятого судом рішення. Вказує, що обраховані судові витрати, які понесені ОСОБА_1 у зв`язку з подачею та розглядом апеляційної скарги, а саме: 1 057,20 грн - сума сплати судового збору, 8 000 грн - витрати на правову допомогу адвоката.
Заява мотивована тим, що під час апеляційної стадії розгляду справи ОСОБА_1 понесла витрати на сплату судового збору та на правову допомогу, яка була надана адвокатом на підставі договору про надання правової допомоги № 07/04 від 04.07.2019.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали апеляційного суду
Ухвалою Київського апеляційного суду від 09 вересня 2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1, поданої від її імені адвокатом Аваєвою Н. В., про ухвалення додаткової постанови про відшкодування судових витрат у справі відмовлено.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що заявником не були документально підтверджені витрати на правничу (правову) допомогу, не надавався розрахунок таких витрат, а в апеляційному суді, в порушення частини восьмої статті 141 ЦПК України, під час розгляду справи до закінчення судових дебатів у справі не було зроблено заяву про надання відповідних доказів після ухвалення судового рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Аваєвої Н. В. подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанцій та передати справу до апеляційного суду для продовження розгляду.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга, зокрема, мотивована тим, що докази сплати судового збору містились у матеріалах справи.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 19 жовтня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою в указаній справі.
29 жовтня 2020 року вказана справа передана на розгляд до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 15 лютого 2020 року вказану справу призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08 липня 2019 року первісний позов задоволено частково. Зустрічний позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року рішення районного суду змінено в частині розміру стягнення аліментів.
10 липня 2020 року ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Аваєвої Н. В. засобами поштового зв`язку подала до Київського апеляційного суду заяву про ухвалення додаткового рішення у справі та просила вирішити питання про розподіл судових витрат, понесених нею під час розгляду апеляційної скарги.
17 грудня 2019 року до матеріалів справи долучена квитанція № 69151 від 12 грудня 2019 року про сплату ОСОБА_1 судового збору в розмірі 1 057,20 грн. за подання апеляційної скарги на рішення у справі № 369/14089/17 (том 2, а.с. 134).
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.