1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



25 лютого 2021 року

м. Київ

справа № 679/219/20

адміністративне провадження № К/9901/29453/20



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Губської О. А.,

суддів: Білак М.В., Мартинюк Н.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 до Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року, постановлену у складі колегії суддів: Драчук Т.О. (доповідач), Полотнянка Ю.П., Ватаманюка Р.В.,

І. Установлені судами фактичні обставини справи, короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанції

1. ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

2. Нетішинський міський суд Хмельницької області рішенням від 04 червня 2020 року у задоволенні позовних вимог відмовив.

3. Позивач оскаржив це рішення в апеляційному порядку.

4. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2020 року ОСОБА_1 поновлено строк на апеляційне оскарження      рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області      від      04 червня 2020 року.

5. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року залишено без руху та запропоновано у строк протягом 3 днів з моменту отримання вказаної ухвали, виконати вимоги цієї ухвали та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.

6. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року    апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення повернуто особі, яка її подала.

7. 17 вересня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Сьомого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року.

8. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року      відмовлено. Визнано неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку на апеляційне оскарження рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року.

9. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року залишено без руху та запропоновано апелянту протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху вказати інші підстави для поновлення строку.

10. 12.10.2020 на адресу суду, від апелянта, надійшла заява про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року. Підставою для поновлення на думку апелянта є те, що ухвала Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року, отримана апелянтом лише 14 вересня 2020 року.

11. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 04 червня 2020 року, оскільки наведені скаржником підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані неповажними.

12. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції вказав, що позивач недобросовісно користується своїми процесуальними правами та не демонструє готовність взяти участь у розгляді справи, а фактично затягує розгляд справи на етапі апеляційного перегляду.

ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції

13. Позивач вважаючи судове рішення суду апеляційної інстанції ухваленим із неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням вимог норм процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення.

14. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що при постановленні оскаржуваної ухвали суд апеляційної інстанції належним чином не врахував доводів позивача, не з`ясував, не дослідив та не дав правової оцінки наведеним позивачем обставинам, що призвело і до порушення його права на справедливий суд. Вказує, що в апеляцій скарзі та в заяві про поновлення строку на апеляційне оскарження ним неодноразово наводилися докази позбавлення судом першої інстанції його основоположного права доступу до суду, права на справедливий суд, однак судом апеляційної інстанції ці аргументи проігноровані.

14.1. Крім того, скаржник зазначив, що суд апеляційної інстанції проігнорував законодавчі вимоги щодо процесуальних строків, зокрема що Закон України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" до КАС України вніс зміни в розділ VI "Прикінцеві положення", який доповнено пунктом 3, у якому, серед іншого, визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені КАС України щодо апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги продовжуються на строк дії такого карантину. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 року № 760 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та продовжено на всій території України дію карантину з 31 серпня 2020 року до 31 жовтня 2020 року.

15. Відповідач своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористався, що відповідно до      статті 338 КАС України      не перешкоджає касаційному перегляду справи.

ІІІ. Джерела права й акти їх застосування

16. За змістом статті 129 Конституції України      та пункту 6 частини третьої      статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України      (далі -      КАС України) забезпечення права на апеляційний перегляд справи є одним із основних засад судочинства.

17. При цьому забезпечення права на апеляційне оскарження включає як забезпечення можливості оскарження судового рішення, так і обов`язок суду прийняти та розглянути подану апеляцію.

18. Статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України      (далі -      КАС України) встановлені загальні правила обчислення строку на апеляційне оскарження.

19. Відповідно до частини першої      статті 295 КАС України      апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

20. Частиною другою      статті 295 КАС України      передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

21. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою      статті 299 цього Кодексу      (частина третя      статті 295 КАС України).

22. Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності встановлені у      статті 286 КАС України.

23. Частиною четвертою      статті 286 КАС України      передбачено, що апеляційні скарги на судове рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.

24 Згідно зі      статтею 271 КАС України      у справах, визначених, статтями      273 - 277,      280 - 289      цього      Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

25. Відповідно до положень частин першої і п`ятої      статті 251 КАС України      копії повного судового рішення вручаються учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, негайно після проголошення такого рішення. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

26. Відповідно до частини третьої      статті 298 КАС України      апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених            статтею 295            цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.


................
Перейти до повного тексту