Постанова
Іменем України
25 лютого 2021 року
м. Київ
справа №243/1891/20
провадження №61-18068св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про розірвання спадкового договору за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Донецького апеляційного суду
від 04 листопада 2020 року у складі колегії суддів: Мірути О. А.,
Азевича В. Б., Тимченко О. О.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представник позивачів - ОСОБА_4,
відповідач - ОСОБА_3,
представник відповідача - Фальченко Іван Володимирович,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог та судового рішення суду першої інстанції
У лютому 2020 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до ОСОБА_3 про розірвання спадкового договору.
Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області
від 04 вересня 2020 року у складі судді Мірошниченко Л. Є. позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишено без розгляду.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Не погоджуючись з ухвалою місцевого суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Постановою Донецького апеляційного суду від 04 листопада 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 04 вересня 2020 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції не звернув уваги на клопотання представника позивачів від 20 серпня 2020 року щодо звільнення позивача ОСОБА_2 від сплати судового збору через похилий вік останньої, не розглянув його та передчасно постановив ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку із невиконанням позивачем ухвали суду про усунення недоліків позовної заяви.
Водночас, суд апеляційної інстанції не погодився з доводами апеляційної скарги, що позивач ОСОБА_1, як ветеран війни, звільнений від сплати судового збору, оскільки відповідно до пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Оскільки спір у цій справі виник із спадкових правовідносин та не пов`язаний із порушенням прав ОСОБА_1, як учасника бойових дій, він повинен сплачувати судовий збір на загальних підставах.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у грудні 2020 року, ОСОБА_3 просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що судом першої інстанції обґрунтовано застосовано положення частини першої статті 187 ЦПК України, а апеляційний суд дійшов помилкового висновку щодо скасування ухвали місцевого суду, оскільки спір у даній справі є майновим, у якому визначена ціна позову, тому позов має бути поданий згідно норм, визначених частиною четвертою статті 177 ЦПК України.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи відзиву щодо вимог і змісту касаційної скарги до суду не направили.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Положеннями статей 175, 177 ЦПК України встановлено вимоги до форми, змісту позовної заяви та визначено перелік документів, що додаються до позовної заяви.
Зокрема, частино частиною статті 177 ЦПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України від 08 липня 2011 року "Про судовий збір", який набрав чинності
01 листопада 2011 року з подальшими змінами та доповненнями.
Національне законодавство передбачило процедуру, яка дозволяє реалізувати особам право на доступ до правосуддя, навіть за умови відсутності у них фінансової можливості сплатити судовий збір.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Близькі за змістом положення частин першої та третьої статті 136 ЦПК України.
Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною третьою статті 185 ЦПК України встановлено, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.