Постанова
Іменем України
24 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 2-236/07
провадження № 61-15534св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого -Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
відповідач - спілка громадян-власників (співвласників) "Росія",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_5,
особи, які подавали апеляційну та касаційну скарги: ОСОБА_6, ОСОБА_7,
представник осіб, які подавали апеляційну та касаційну скарги - ОСОБА_8,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_6, ОСОБА_7 - ОСОБА_8 на рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області, у складі судді Соляник Н. І.,
від 16 березня 2007 року, рішення Апеляційного суду Херсонської області,
у складі колегії суддів: Гаркуші В. О., Полікарпової О. М., Майданіка В. В.,
від 09 жовтня 2007 року та постанову Херсонського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Бездрабко В. О., Базіль Л. В., Приходько Л. А.,
від 24 вересня 2020 року.
Короткий зміст позовної заяви та її обґрунтування
ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_5, про визнання недійсними зборів уповноважених членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", рішень комітету спілки громадян-власників (співвласників) "Росія".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішеннями зборів спілки громадян -власників (співвласників) "Росія", прийнятими 08 лютого 2003 року та рішеннями наступних зборів від 23 березня 2003 року, а також рішеннями комітету спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" порушені їхні права на отримання частки майна, виділеного їм в натурі рішеннями зборів уповноважених спілки громадян-власників (співвласників) "Росія"
від 18 січня 2003 року під головуванням ОСОБА_9 . Позивачі вказували, що майно було виділено їм відповідно до їх майнових сертифікатів, але оспорюваними рішеннями це майно було перерозподілено та виділене іншим особам.
Посилаючись на зазначені обставини, позивачі просили суд визнати рішення зборів уповноважених членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" від 08 лютого 2003 року, від 23 березня 2003 року і рішення комітету спілки громадян-власників(співвласників) "Росія", прийняті протягом періоду з 08 лютого 2003 року до 16 березня 2007 року, недійсними, вилучити печатку у ОСОБА_10, яка обрана цими зборами головою спілки, та заступника голови ОСОБА_5, заборонивши їм будь-яким способом виділяти майно членам спілки громадян-власників (співвласників) "Росія".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Новотроїцького районного суду Херсонської області
від 16 березня 2007 року позов задоволено.
Визнано недійсними збори уповноважених членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" від 08 лютого 2003 року, всі прийняті ними рішення під головуванням ОСОБА_11, всі наступні після цього збори уповноважених членів та їх рішення, рішення комітету спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", прийняті за період з 08 лютого 2003 року по 16 березня 2007року, підписані головою спілки ОСОБА_10, заступником голови ОСОБА_5 та посвідчені печаткою спілки громадян - власників (співвласників) "Росія".
Припинено діяльність спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", головою якої була ОСОБА_10, а заступником голови - ОСОБА_5 .
Визнано недійсною печатку спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", ухвалено вилучити її та знищити, про що зробити оголошення в місцевому засобі масової інформації.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що збори уповноважених членів спілки вважаються легітимними, якщо в них бере участь не менше
1/2 повноважних представників. Рішення на зборах мають прийматися більшістю голосів від кількості присутніх. У відповідності до протоколу зборів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" на зборах 08 лютого 2003 року були присутні уповноважені та власники (співвласники) з кількістю голосів - 215 (з 1177), що унеможливлювало проведення зборів, а прийняті за наслідком проведення нелегітимних зборів рішення слід визнати недійсними. Також районний суд вказав, що достовірно знаючи про проведення 18 січня 2003 року зборів уповноважених та власників (співвласників) спілки, обрання її нового керівного складу, попереднє керівництво не передало документацію та печатку, а провело 08 лютого
2003 року нелегітимні збори, на яких обрали голову та заступника голови спілки. Під час перебування ОСОБА_10 під вартою, ОСОБА_5 в період з 08 лютого 2003 року по 16 березня 2007 року, не маючи законних повноважень, приймав рішення про виділ майна спілки різним особам, передачу майна в оренду тощо. Оскільки неможливо встановити достеменно, які саме рішення та відносно якого майна спілки були видані за підписом вказаних осіб та посвідчені наявною у них печаткою, суд дійшов висновку про недійсність усіх рішень уповноважених членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", виданих протягом спірного періоду.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 09 жовтня 2007 року апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено частково. Рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 16 березня
2007 року у частині припинення діяльності спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", вилучення, знищення печатки, проведення оголошення в місцевому засобі масової інформації скасовано та ухвалено в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. В іншій частині рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області
від 16 березня 2007 року залишено без змін.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що припиняючи діяльність спілки громадян-власників (співвласників) "Росія", суд першої інстанції неправильно застосував положення статті 32 Закону України "Про об`єднання громадян", тому суд апеляційної інстанції дійшов висновку про скасування рішення районного суду в цій частині. В іншій частині суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши при цьому, що порушене право позивачів підлягає захисту шляхом визнання зборів недійсними, оскільки при їх проведенні були порушені положення Закону України "Про об`єднання громадян" та статуту спілки громадян-власників (співвласників) "Росія".
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Херсонського апеляційного суду від 24 вересня 2020 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 та ОСОБА_7 -
ОСОБА_8 залишено без задоволення. Рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 16 березня 2007 року залишено без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що особи, які подали апеляційну скаргу, не надали належних та допустимих доказів на підтвердження законності прийняття 28 березня 2003 року рішень від імені спілки громадян-власників (співвласників) майна "Росія" про виділ їм в натурі майна в цілісному майновому комплексі дитячий оздоровчий табір " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Також суд апеляційної інстанції вважав, що оскільки фактично позивачі звернулися до суду за захистом своїх майнових прав від незаконних дій осіб, які привласнили повноваження щодо розпорядження майном членів спілки у непередбачений законом спосіб, спір, який виник між сторонами, підлягав розгляду у порядку цивільного судочинства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка подала її подала
У касаційній скарзі представник ОСОБА_6, ОСОБА_7 -
ОСОБА_8 просить скасувати рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 16 березня 2007 року, рішення Апеляційного суду Херсонської області від 09 жовтня 2007 року та постанову Херсонського апеляційного суду від 24 вересня 2020 року і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Підставами касаційного оскарження вказаних судових рішень заявники зазначили неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, вказавши, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 жовтня 2019 року у справі № 910/7554/18 та постанові Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справі
№ 753/4952/14-ц (пункт 1 частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України). Також заявники вказують на порушення норм процесуального права, посилаючись на те, що судами вирішено питання про їх права та свободи, однак вони не були залучені до участі у справі (пункт 8 частини першої статті 411 ЦПК України).
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що визнаючи недійсними всі рішення комітету спілки за період з 08 лютого 2003 року по 16 березня
2007 року, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що ці рішення стосуються прав та інтересів заявників, проте не залучив їх до участі у справі. Представник заявників зазначає, що судом не було конкретизовано, які саме рішення підлягають визнанню недійсними, та не встановлено чи вплине зазначене судове рішення на права та інтереси інших осіб. Також вважає, що судами порушено правила юрисдикції та не враховано, що спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Судові рішення оскаржуються лише в частині задоволення позову, тому в іншій частині касаційному перегляду не підлягають в силу положень
статті 400 ЦПК України.
У визначений судом строк відзивів на касаційну скаргу не надходило
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 07 грудня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.
На підставі протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддям від 14 січня 2021 року справу передано судді-доповідачу.
Ухвалою Верховного Суду від 16 лютого 2021 року справу призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
25 травня 2001 року внаслідок реформування і реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства "Росія" колишніми членами сільськогосподарського товариства відповідно до рішення загальних зборів співвласників та Закону України "Про об`єднання громадян" створена спілка громадян-власників (співвласників) "Росія", яка зареєстрована рішенням виконавчого комітету Новотроїцької селищної ради Херсонської області від 13 червня 2001 року № 75. Число членів спілки налічувало 1177 громадян.
Відповідно до статуту спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" до складу спільного майна членів включено майно колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Росія" на підставі акту
від 16 березня 2000 року, яке було отримане ними у спільну часткову власність у зв`язку з припиненням діяльності колективного сільськогосподарського підприємства "Росія".
Відповідно до пункту 7 статуту спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" виконання передбачених пунктом 6 завдань спілки покладається на голову спілки, який обирається зборами уповноважених спілки.
Згідно пункту 17 статуту спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" збори вважаються правомочними, якщо в них бере участь не менше
1/2 уповноважених представників.
18 січня 2003 року рішенням зборів уповноважених співвласників головою спілки було обрано ОСОБА_9 та обрано новий комітет, який у встановленому статутом порядку вирішував питання про виділення майна в натурі співвласників та затвердження рішення комісії про виділення майна спілки громадян-власників (співвласників) " ІНФОРМАЦІЯ_2 " про виділення майна співвласникам. На цих зборах були присутні уповноважені та громадяни-співвласники з кількістю голосів - 684. Рішенням зборів майно резервного фонду вирішено допаювати в натурі усім співвласникам та не виключати їх у зв`язку з цим із членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія".
08 лютого 2003 року уповноважені та громадяни-власники (співвласники) з кількістю голосів - 215 осіб прийняли рішення зборів уповноважених членів спілки громадян-власників (співвласників) "Росія" про визнання проведення зборів спілки від 18 січня 2003 року нелегітимним та скасування рішень, ухвалених зборами 18 січня 2003 року.
Рішенням зборів уповноважених членів спілки громадян власників (співвласників) "Росія" від 29 березня 2003 року вирішено виділити ОСОБА_7 майно на загальну суму майнового паю 3 000 грн відповідно до майнового паю в цілісному майновому комплексі дитячого оздоровчого табору " ІНФОРМАЦІЯ_1 " - домік № Ц, площею 25,5 кв. м, в натурі і в цілому - 2 000 грн, споруда корпусу № 1 Ж, в натурі - 1 000 грн по АДРЕСА_1 .