У Х В А Л А
17 лютого 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/407/19
Провадження № 11-43заі21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула матеріали апеляційної скарги керівника секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Пономаренко Олени Георгіївни (далі - Керівник секретаріату, ВККС, Комісія відповідно) на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2021 року у справі № 9901/407/19 за позовом ОСОБА_1 до ВККС, треті особи: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, ОСОБА_2, Вищий адміністративний суд України, про визнання протиправним і скасування наказу, зобов`язання вчинити певні діїта
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовомдо ВККС, у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просила:
- визнати протиправним і скасувати наказ виконувача обов`язків голови ВККС від 10 липня 2019 року № 316-к/тр "Про відрахування ОСОБА_1 зі штату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України";
- поновити ОСОБА_1 в штаті Комісії на посаді члена ВККС;
- стягнути з ВККС середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду рішенням від 21 січня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив частково: визнав протиправним і скасував наказ виконувача обов`язків голови ВККС від 10 липня 2019 року № 316-к/тр; визнав ОСОБА_1 відрахованою зі штату Комісії з 07 листопада 2019 року відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" у зв`язку з припиненням її повноважень та стягнув з Комісії на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 1 119 604 грн 92 коп. У задоволенні інших позовних вимог суд відмовив.
11 лютого 2021 року Керівник секретаріату подав до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу на вказане судове рішення.
Однак подана апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду Великою Палатою Верховного Суду з огляду на таке.
Відповідно до частин першої та третьої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Згідно із частиною першою статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Пунктом 1 частини першої статті 59 КАС України визначено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
При цьому довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами (частина перша статті 59 КАС України).
Правовий статус ВККС визначений Законом України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII).
07 листопада 2019 року набрав чинності Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" (далі - Закон № 193-IX).
Відповідно до статті 92 Закону № 1402-VIII (тут і далі - в редакції Закону № 193-IX) Комісія є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.
Частиною другою цієї статті Закону № 1402-VIII визначено, що ВККС є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.
Згідно з абзацами першим та другим частини першої статті 102 Закону № 1402-VIII організаційне забезпечення діяльності ВККС здійснює секретаріат.
Секретаріат очолює його керівник, який призначається на посаду за результатами конкурсу з урахуванням положень цього Закону та Закону України "Про державну службу
Частиною четвертою статті 98 Закону № 1402-VIII передбачено, що голова ВККС видає накази, розпорядження та доручення, які є обов`язковими до виконання членами ВККС та працівниками секретаріату.
Відтак саме Голова ВККС має право представляти інтереси суб`єкта владних повноважень або за його дорученням посадова особа.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що право підписання документів від імені ВККС надано її керівнику -Козьякову Сергію Юрійовичу.
Пунктами 2 і 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 193-IX визначено, що з дня набрання чинності цим Закономповноваження членів ВККС припиняються.
Вища рада правосуддя протягом 90 днів з дня набрання чинності цим Законом: формує за результатами конкурсу склад ВККС відповідно до Закону № 1402-VIII; ухвалює рішення про затвердження персонального складу Комісії з питань доброчесності та етики на підставі та в межах пропозицій суб`єктів формування такої Комісії, зазначених у частині другій статті 28-1 Закону України "Про Вищу раду правосуддя".
Таким чином, повноваження членів ВККС, у тому числі Голови ВККС Козьякова С. Ю., припинені.
Однак станом на теперішній час новий склад ВККС не сформований і новий Голова ВККС не обраний.
Апеляційна скарга ВККС підписана Керівником секретаріату, який на підтвердження своїх повноважень надав копії наказу Голови Комісії Козьякова С. Ю. від 09 червня 2015 року № 245-к/тр про переведення Пономаренко О. Г. на посаду Керівника секретаріату з 09 червня 2015 року та Положення про секретаріат Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням ВККС від 25 листопада 2016 року № 157/зп-16.
Водночас Керівник секретаріату не може бути представником Комісії у порядку її самопредставництва. До того ж в матеріалах апеляційної скарги відсутні документи, що підтверджують повноваження Керівника секретаріату як представника ВККС.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.