1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем    України


15 лютого 2021 року

м. Київ


справа № 645/139/19

провадження № 61-15863св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Харківська медична академія післядипломної освіти, ОСОБА_2,


провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06 березня 2019 року у складі судді Шарка О. П. та постанову Харківського апеляційного суду від 19 липня 2019 року у складі колегії суддів: Яцини В. Б., Кіся П. В., Хорошевського О. М.,

ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог

У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківської медичної академії післядипломної освіти (далі - ХМАПО), ОСОБА_2 та просив: визнати незаконною відмову у виданні наказу про його звільнення з посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих ХМАПО у зв`язку з реорганізацією кафедри та його незгодою на переміщення на кафедру ортопедичної стоматології 1 ХМАПО; зобов`язати надати наказ про його звільнення з посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих ХМАПО у зв`язку з реорганізації цієї кафедри та його незгодою на переміщення на кафедру ортопедичної стоматології 1 ХМАПО; стягнути на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28 вересня 2018 року та виплатити компенсацію у розмірі середнього заробітку за шість місяців.

В обґрунтування позову зазначав, що він перебуває в трудових відносинах з ХМАПО за двома контрактами: про виконання функцій директора (в статусі декана факультету) навчально-наукового інституту стоматології ХМАПО (в статусі факультету) та за внутрішнім сумісництвом професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих ХМАПО.

13 листопада 2017 року він звернувся до НАЗК з інформацією про конфлікт інтересів на стоматологічних кафедрах ХМАПО і надавав допомогу НАЗК у запобіганні і протидії корупції, тобто виступив в ролі викривача. Після його звернення до НАЗК почався тиск з боку ректора ХМАПО ОСОБА_2, який 30 листопада 2017 року, ввівши в оману членів Вченої ради, видав наказ № 478-з "Про ліквідацію навчально-наукового інституту стоматології ХМАПО", який він очолював.

16 квітня 2018 року наказом № 60-К він був звільнений з посади директора Навчально-наукового інституту стоматології на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України.

Наказом № 172-з від 25 квітня 2018 року "Про реорганізацію кафедри" було реорганізовано з 01 липня 2018 року кафедру ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих, на якій він працював за сумісництвом, шляхом створення кафедри ортопедичної стоматології № 1 та кафедри ортопедичної стоматології № 2.

Його було ознайомлено з цим наказом 11 червня 2018 року на підставі розпорядження № 26 від 08 червня 2018 року. Склад кафедри ортопедичної стоматології    № 1 і кафедри ортопедичної стоматології № 2 визначені наказом № 108-К від 27 червня 2018 року на підставі особистих заяв науково-педагогічних працівників кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих, про що йому стало відомо з листа № 01-10/1476 від 24 вересня 2018 року.

З листа № 01-10/1343 від 04 вересня 2018 року йому стало відомо, що 0,5 ставки посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих, яку він займав за сумісництвом, на його думку навмисно, без його згоди було визначено штатним розписом на кафедрі ортопедичної стоматології № 1.

При переведенні співробітників на кафедру ортопедичної стоматології № 1 і кафедру ортопедичної стоматології № 2 врахували бажання та заяви всіх співробітників кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих, крім нього.

Наказом № 129-К від 13 серпня 2018 року його було переведено з 13 серпня 2018 року на посаду професора кафедри ортопедичної стоматології № 1 під час його знаходження у щорічній відпустці з 01 серпня 2018 року по 26 вересня 2018 року.

Із вищезазначеним наказом № 129-К від 13 серпня 2018 року про його переміщення на кафедру ортопедичної стоматології № 1 він був не згоден, отже його трудові взаємовідносини з ХМАПО були припинені.

Він неодноразово звертався до ректора ХМАПО ОСОБА_2 та просив надати належним чином завірену копію наказу про його звільнення з посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих ХМАПО у зв`язку з реорганізацією цієї кафедри та його незгодою щодо його переміщення на кафедру ортопедичної стоматології № 1 ХМАПО, на що він отримав відмову.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 просив позов задовольнити.

Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції

Рішенням Фрунзенськогорайонного суду м. Харкова від 06 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 19 липня 2019 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з недоведеності та необґрунтованості позовних вимог. Позивача не звільняли з посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих ХМАПО, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги

У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06 березня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 19 липня 2019 року та ухвалити нове рішення.

В обґрунтування касаційної скарги зазначав, що відповідач не довів обставини, на які він посилається у відзиві на позов. Досліджені в судових засіданнях докази свідчать про безпідставність доводів відповідача.

Відповідач не довів, що він як професор був задіяний у навчальному процесі на кафедрі ортопедичної стоматології № 1 ХМАПО.

Апеляційний суд в порушення вимог статті 264 ЦПК України не врахував, що відповідач порушив права, свободи та інтереси позивача, за захистом яких він звернувся до суду, також проігнорував ту обставину, що він звернувся з позовом у зв`язку з тим, що не може отримати соціальну допомогу від держави Україна.

Суди проігнорували докази, наявні в матеріалах справи, що на нього, як викривача, чинили тиск.

Рух справи в суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 17 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження    у вказаній справі та витребувано її матеріали з Фрунзенського районного суду м. Харкова.


18 листопада 2019 року справа № 645/139/19 надійшла до Верховного Суду.


У листопаді 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив Харківської медичної академії післядипломної освіти на касаційну скаргу, у якому академія просила продовжити строк на подання відзиву на касаційну скаргу, посилаючись на те, що копію ухвали про відкриття касаційного провадження та копію касаційної скарги вона отримало пізніше строку, зазначеного в ухвалі про надання відзиву.


Відповідно до частини другої статті 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.


Ураховуючи, що невчасне отримання копії ухвали про відкриття касаційного провадження та копії касаційної скарги позбавляє сторону можливості подати відзив на касаційну скаргу в установлений судом строк, суд вважає за можливе продовжити Харківській медичній академії післядипломної освіти строк для подання відзиву.



Позиція Верховного Суду


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Тому у тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.

Частиною другою статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.


Згідно з частиною першою статті 400 ЦПК України під час розгляду справи                                      в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Суди встановили, що ОСОБА_1 прийнято на посаду професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих за сумісництвом з 11 січня 2016 року на 0,5 ставки за рахунок спецфонду на підставі наказу № 3-к від 11 січня 2016 року.

Згідно наказу № 53-к ХМАПО від 18 квітня 2016 року ОСОБА_1 обрано за конкурсом на посаду професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих (0,5 ставки) на підставі Рішення Вченої ради ХМАПО від 15 квітня 2016 року, протокол №4.


Наказом № 62-К від 04 травня 2016 року установлено строк контракту з    ОСОБА_1 з 18 квітня 2016 року по 30 червня 2021 року.


Наказом ХМАПО № 172-з від 25 квітня 2018 року реорганізовано з 01 липня 2018 року кафедру ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих шляхом створення кафедри ортопедичної стоматології №1 та кафедри ортопедичної стоматології №2.


На підставі наказу № 129-к від 13 серпня 2018 року ОСОБА_1 переміщено з посади професора кафедри ортопедичної стоматології та ортодонтії дорослих за сумісництвом (0,5 ставки) на посаду професора кафедри ортопедичної стоматології №1 за сумісництвом (0,5 ставки).


ОСОБА_1 з наказом № 129-к був ознайомлений 28 вересня 2018 року, оскільки у період з 01 серпня 2018 року по 26 вересня 2018 року перебував у щорічній відпустці.


Відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.


................
Перейти до повного тексту