1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А



15 лютого 2021 року

м. Київ

Справа № 396/6/21

Провадження № 11-42за21

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Золотнікова О. С.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.

розглянула матеріали скарги ОСОБА_1 на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2021 року, ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2021 року та ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 01 і 03 лютого 2021 року у справі № 396/6/21 за його позовом до Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Сільрада) про заборону проведення будь-яких виборів до неіснуючого органу місцевого самоврядування та

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з позовом до Сільради про заборону проведення будь-яких виборів до неіснуючого органу місцевого самоврядування.

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області ухвалою від 06 січня 2021 року матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 передав за підсудністю на розгляд Кіровоградському окружному адміністративному суду.

Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, позивач звернувся до Третього апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, у якій просив скасувати оскаржувану ухвалу.

Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 27 січня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без розгляду з підстав, встановлених частиною другою статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв`язку з пропуском позивачем процесуального строку для подання апеляційної скарги.

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалами від 01 і 03 лютого 2021 року касаційні скарги ОСОБА_1 на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2021 року та ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2021 року повернув заявнику на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 332 КАС України як такі, що не вважаються касаційними скаргами, підписаними у встановленому законом порядку, оскільки вони подані на електронну пошту суду, а не через підсистему "Електронний суд", як це передбачено частинами сьомою та восьмою статті 44 КАС України.

Крім того, в ухвалі Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року суд указав, що матеріали касаційної скарги не містили відомостей про підписання документа електронним цифровим підписом із застосуванням посиленого сертифіката відкритого ключа і доказів перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на касаційну скаргу, а також не містили сертифіката відкритого ключа.

Не погодившись з указаними судовими рішеннями,    ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду зі скаргою.

Разом із цим у КАС України чітко визначено випадки, у яких перегляд судових рішень (залежно від категорії справи) здійснює саме Велика Палата Верховного Суду, а також підстави такого перегляду в окремих випадках.

Так, відповідно до частини третьої статті 292 КАС України Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.

Згідно із частиною четвертою статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Таким чином, Велика Палата Верховного Суду може переглядати в апеляційному порядку виключно судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним лише як судом першої інстанції в зазначених вище справах.

Як убачається з надісланих матеріалів,    ОСОБА_1 оскаржує ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 01 і 03 лютого 2021 року, постановленіза його касаційними скаргами на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2021 року та ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2021 року.

Отже, оскаржувані ухвали суду постановлені Верховним Судом у складі судді Касаційного адміністративного суду як судом касаційної, а не першої інстанції, що унеможливлює їх апеляційне оскарження.

Відповідно до частини першої статті 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

Чинним процесуальним законом не передбачено можливості оскарження до Великої Палати Верховного Суду судових рішень, постановлених Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду як судом касаційної інстанції.

Ураховуючи наведені норми КАС України, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про відмову у прийняттіскарги ОСОБА_1 на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2021 року, ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2021 року та ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 01 і 03 лютого 2021 року.

Керуючись статтями 22, 24, частиною третьою статті 292, частиною першою статті 333 КАС України, Велика Палата Верховного Суду

УХВАЛИЛА:

Відмовити у прийнятті скарги ОСОБА_1 на ухвалу Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06 січня 2021 року, ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2021 року та ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 01 і 03 лютого 2021 року у справі № 396/6/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач                                                                                                                                                                                                    О. С. Золотніков


................
Перейти до повного тексту