ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року
м. Київ
справа №520/5914/2020
адміністративне провадження №К/9901/21775/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Тацій Л.В.,
суддів: Желєзного І.В., Рибачука А.І., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (далі - Інспекція ДАБК) на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2020 року (прийняту судом у складі: головуючого судді Спаскіна О.А., суддів: Любчич Л.В., Присяжнюк О.В.) у справі за позовом Комунальної організації "Харківський зоологічний парк" до Інспекції ДАБК про визнання протиправними відмов та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року задоволений позов Комунальної організації "Харківський зоологічний парк" до Інспекції ДАБК про визнання протиправними відмов та зобов`язання вчинити певні дії.
На зазначене рішення суду Інспекцією ДАБК було подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2020 року відкрито апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою Інспекції ДАБК на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року.
Ухвалою від 17 липня 2020 року Другий апеляційний адміністративний суд закрив апеляційне провадження по справі № 520/5914/2020 за апеляційною скаргою Інспекції ДАБК на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року, оскільки її підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.
Непогодившись із цим судовим рішенням, Інспекція ДАБК звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просить ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати та направити справу до цього суду для продовження розгляду.
У скарзі зазначає, що до апеляційної скарги було додано документи на підтвердження повноважень на самопредставництво, тому оскаржувана ухвала підлягає скасуванню.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28 серпня 2020 року визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Желєзний І.В., Рибачук А.І., скаргу передано судді-доповідачу.
Верховний Суд ухвалою від 15 вересня 2020 року відкрив касаційне провадження.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Закриваючи апеляційне провадження суд апеляційної інстанції зазначив таке.
За приписами пункту 2 частини першої статті 305 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати, - суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження.
Частинами першою, третьою статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами (частина третя статті 59 КАС України).
У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання (частина восьма статті 59 КАС України).
З матеріалів справи встановлено, що апеляційна скарга від імені Інспекції ДАБК підписана Гріньовим Р.О., як представником.
Так, на підтвердження своїх повноважень Гріньовим Р.О. до апеляційної скарги додано копію розпорядження про переведення на посаду завідувача сектору правового забезпечення архітектурно-будівельного контролю відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, копію посвідчення завідувача сектору правового забезпечення архітектурно-будівельного контролю відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради та копію положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради, в якому, зокрема, зазначено, що Департамент забезпечує здійснення працівниками Департаменту самопредставництва або представництва, зокрема Інспекції ДАБК, працівники Департаменту в порядку самопредставництва або на підставі довіреності представляють в судах інтереси Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.
Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання" від 20 листопада 2015 року № 7/15 (у редакції рішення 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 26.02.2020 № 2006/20) затверджено Положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради (далі - Положення).
Згідно з підпунктом 3.1.38 пункту 3.1 Положення департамент відповідно до покладених на нього завдань забезпечує здійснення працівниками Департаменту самопредставництва <…> Інспекції ДАБК <…> або представництва Інспекції ДАБК на підставі наданих ними довіреностей у місцевих, апеляційних судах та у Верховному Суді у цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справах. Працівники Департаменту в порядку самопредставництва або на підставі довіреностей представляють у судах інтереси: Інспекції ДАБК як суб`єкта владних повноважень з усіх питань, які виникають у порядку адміністративного, цивільного, господарського та кримінального судочинства (п.п. 3.1.38.2 п.п. 3.1.38).
Інспекція ДАБК входить до складу Департаменту (пункт 4.1 Положення).
Інспекція ДАБК є самостійним виконавчим органом, що утворюється Харківською міською радою та діє на правах відділу Департаменту.
Отже, зі змісту Положення вбачається, що Департамент має забезпечити здійснення своїми працівниками самопредставництва або представництва, зокрема Інспекції ДАБК у судах, при цьому, зазначено обсяг питань з яких працівники Департаменту можуть представляти інтереси певних структурних підрозділів, зокрема і Інспекції ДАБК. Водночас ці норми спрямовані на невизначене коло працівників Департаменту.
Враховуючи правовий висновок який неодноразово було викладено у постановах Верховного Суду, зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі № 9901/39/20 про те, що з урахуванням положень статті 55 КАС України для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження, у Положенні не визначено право завідувача сектору правового забезпечення архітектурно-будівельного контролю відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Гріньова Р.О. діяти від імені Інспекції ДАБК без додаткового уповноваження.
Отже, як правильно зазначив суд апеляційної інстанції, скаржником не додано відповідної довіреності на представництво інтересів Інспекції ДАБК або документа, який би свідчив про повноваження завідувача сектору правового забезпечення архітектурно-будівельного контролю відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради брати участь у судових справах, судових процесах та вчиняти дії в суді в інтересах та від імені Інспекції ДАБК в порядку самопредставництва без окремого доручення чи довіреності.