ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 537/6150/16-а
провадження № К/9901/45175/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов`язання провести перерахунок пенсії, за касаційною скаргою Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області у складі судді Мурашової Н.В. від 23 березня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Григорова А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В. від 1 червня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов`язання провести перерахунок пенсії, у якому просили:
- зобов`язати Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком з дати поновлення виплати - 5 червня 2012 року із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок, доплат, як непрацюючим пенсіонерам та дітям війни, передбачених чинним законодавством.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 було задоволено.
Зобов`язано Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1, ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії в розмірі не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням індексацій та доплат, передбачених пенсійним законодавством, починаючи з 5 червня 2012 року.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що незважаючи на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 7 грудня 2015 року, якою зобов`язано УПФ в м. Кременчуці Полтавської області поновити ОСОБА_1 пенсію за віком з 5 червня 2012 року в розмірі відповідно до чинного законодавства, в порушення наведених положень закону, ОСОБА_1 поновлено пенсію в розмірі нижчим від встановленого у відповідний час прожиткового мінімуму, а крім того рішеннями Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 67 від 27 травня 2016 року та № 68 від 27 травня 2016 року відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням підвищень, індексації, надбавок, доплат, передбачених Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючим пенсіонерам та дітям війни з підстав відсутності відповідного судового рішення.
Відповідачем не доведено порушення ОСОБА_1 встановленого законом порядку звернення до органів Пенсійного фонду для проведення їм перерахунку пенсії.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23 березня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій установлено, що до березня 2000 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 проживали у м. Кременчуці та отримували пенсію за віком. У березні 2000 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 7 грудня 2015 року у справі № 537/4614/15-а, яка набрала законної сили, визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області № 255 від 15 червня 2015 року щодо відмови ОСОБА_1 поновити виплату пенсії за віком. Визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області № 256 від 15 червня 2015 року щодо відмови ОСОБА_2 поновити виплату пенсії за віком. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області поновити ОСОБА_1, ОСОБА_2 виплату пенсії за віком з 5 червня 2012 року в розмірах відповідно до чинного законодавства.
6. Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області, листами № 507/03-14 від 6 квітня 2016 року та № 05/06/85 від 18 квітня 2016 року відмовило позивачам у перерахунку пенсії з посиланням на лист Пенсійного фонду України № 4626/02-40 від 17 лютого 2015 року щодо виконання рішень судів про поновлення виплати пенсій в Україні особам, які виїхали на постійне проживання за кордон, у якому зазначено, якщо в судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснювати нарахування та виплату пенсії, виплата такої пенсії здійснюється до зміни умов пенсійного забезпечення особи або зміни чи скасування норм законодавства, якими керувався суд, постановляючи своє рішення. У випадках, коли інше не зазначено у рішенні суду, пенсія поновлюється у розмірі, визначеному на дату припинення її виплати. Оскільки Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, індексація пенсій особам, що постійно проживають за межами України, не проводиться.
7. 20 травня 2016 року представником позивачів Акерман О.М. направлено до Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
8. Рішеннями Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27 травня 2016 року № 67 та № 68 відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням підвищень, індексації, надбавок, доплат, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючим пенсіонерам та дітям війни з підстав відсутності відповідного судового рішення.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суди порушили норми матеріального права, оскільки згідно листа Пенсійного фонду України від 17 лютого 2015 року № 4626/02-04, щодо виконання рішень судів про поновлення виплати пенсій в Україні особам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, якщо в судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснювати нарахування та виплату пенсії, виплата такої пенсії здійснюється до зміни умов пенсійного забезпечення особи або зміни чи скасування норм законодавства, якими керувався суд, постановляючи своє рішення.
10. У випадках, коли інше не зазначено у рішенні суду, пенсія поновлюється у розмірі, визначеному на дату припинення її виплати.
Відповідно до норм чинного законодавства та згідно рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від 7 грудня 2015 року у справі № 537/4614/15-а позивачам було поновлено виплату пенсії з 5 червня 2012 року.
11. Відзиву на касаційну скаргу Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23 березня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.
13. Згідно із частиною другою статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
14. Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим законом та досягли встановленого цим законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
15. Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення", виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.
16. Згідно зі статтею 7 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
17. Статтею 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" установлено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
18. Відповідно до частин першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
19. Згідно із абзацом 3 частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою, другою статті 42 цього Закону.