1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



17 лютого 2021 року

м. Київ

справа №820/5218/17

адміністративне провадження №К/9901/48730/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів: Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2018 у складі колегії суддів: Бенедик А.П. (суддя-доповідач), Донець Л.О., Мельнікової Л.В. у справі №820/5218/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання права на розробку проекту землеустрою та зобов`язання вчинити певні дії

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Харківській області), в якому просила:

1.1. визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яку викладено в листі від 21.06.2017 №Н-13377/0/6-14178/0/21-17;

1.2. визнати за позивачем право на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,22 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області;

1.3. зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно до заяви від 23.05.2017.

2. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання за позивачем права на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,22 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області.

3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 у задоволенні позову відмовлено повністю.

4. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2018 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено.

4.1. Визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Харківській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка викладена в листі від 21.06.2017 №Н-13377/0/6-14178/0/21-17.

4.2. Зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Харківській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, розташованої за межами населених пунктів на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання зазначеної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідно заяви від 23.05.2017.

5. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні обставини:

5.1. 23.05.2017 ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Харківській області із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, що розташована за межами населеного пункту на території Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області для подальшого надання вказаної земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

5.2. ГУ Держгеокадастру у Харківській області звернулося до керівника міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині ГУ Держгеокадастру у Харківській області з дорученням про надання відомостей з Державного земельного кадастру разом із викопіюванням з індексної кадастрової карти (плану) на земельну ділянку: ОСОБА_1 0,2200 га, що розташована за межами населених пунктів Пісочинської селищної ради на території Харківського району Харківської області, яку бажає отримати громадянин у власність для ведення особистого селянського господарства.

5.3. У відповідь на дане доручення Міськрайонне управління у Харківському районі та м. Люботині ГУ Держгеокадастру у Харківській області листом повідомило, що відповідно наданих до заяви графічних матеріалів, з вказаним місцем розташування земельної ділянки та інформації наявної в Управлінні, запитувана земельна ділянка перетинається із земельною ділянкою, що знаходиться у приватній власності.

5.4. ГУ Держгеокадастру в Харківській області листом від 21.06.2017 №Н-13377/0/6-14178/0/21-17 повідомило ОСОБА_1, що за інформацією Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині ГУ Держгеокадастру у Харківській області земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, перетинається із земельною ділянкою, що знаходиться у приватній власності, а тому відсутні правові підстави для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки.

5.5. Позивач отримала довідку з державної статистичної звітності про наявність земель і розподіл їх власниками земель, землекористувачами, угіддями від 26.05.2017 за №31-20-0.23,062-233/186-17 від Міськрайонного управлінням Держгеокадастру у Харківському районі та м. Люботині ГУ Держгеокадастру у Харківській області, в якій йдеться про те, що земельна ділянка, що розташована за межами населених пунктів Пісочинської селищної ради на території Харківського району Харківської області, орієнтовною площею 0,2 га належить до земель запасу.

5.6. На замовлення позивача також виготовлено зведений кадастровий план земельних ділянок, що розташовані на території Пісочинської селищної ради та схему розташування земельної ділянки, відповідно до яких запитувана земельна ділянка має площу 0,2187 га.

6. Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходив з того, що позивач звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га. Натомість, позивач посилається на довідку з державної статистичної звітності, яка стосується земельної ділянки площею 0,2 га та з якої неможливо встановити, що вона стосується саме запитуваної позивачем земельної ділянки. Тому, суд першої інстанцій дійшов висновку, що у відповідача були наявні підстави для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, що передбачені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

7. Суд апеляційної інстанцій, скасовуючи рішення суду першої інстанції, та задовольняючи позов, наголосив, що запитувана позивачем земельна ділянка не є сформованою, вона не має координат поворотних точок меж земельних ділянок сторін в натурі (на місцевості), тому неможливо з`ясувати, чи відповідає площа та межі земельних ділянок за фактичним використанням площі та межам цих земельних ділянок відповідно до документації із землеустрою, на підставі яких здійснювалась формування та державна реєстрація земельних ділянок. Крім того відповідач під час розгляду справи у судах попередніх інстанцій не надав доказів на підтвердження перетину земельних ділянок та реєстрації права власності на спірну земельну ділянку за іншими особами.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

8. Відповідач - ГУ Держгеокадастру у Харківській області, подав касаційну скаргу на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2018, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2017.

8.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та допущення ними порушень норм процесуального права. Скаржник вважає, що в оскаржуваній відмові відповідачем чітко вказано підставу для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, передбачену частиною 7 статті 118 ЗК України, а саме те, що запитувана земельна ділянка перетинається із земельною ділянкою, що знаходиться у приватній власності. Крім того, скаржник вказує на неможливість посилання позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог на довідку з державної статистичної звітності, яка стосується земельної ділянки площею 0,2 га.

9. Позивач - ОСОБА_1, до закінчення встановленого судом строку відзиву на касаційну скаргу не подала.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

10. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України, в редакції до 08.02.2020), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.


................
Перейти до повного тексту