ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 року
м. Київ
Справа № 910/18703/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н.М. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,
представників учасників справи:
позивача - Камишева К.В.,
відповідача - Тищенко А.В.,
третьої особи - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд"
на рішення Господарського суду міста Києва
у складі судді Плотницької Н.Б.
від 03.07.2020 та
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Михальська Ю.Б., Скрипка І.М., Тищенко А.І.
від 13.10.2020
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд"
до Акціонерного товариства Комерційного банку "ПриватБанк"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Метриком"
про визнання договору недійсним.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" про визнання недійсним договору поруки від 20.10.2016 № 4М14102И/П, укладеного між Публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд".
Позовні вимоги мотивовані тим, що оспорюваний договір було укладено під впливом обману, оскільки, як стверджує позивач, укладення кредитного договору від 20.10.2016 № 4Б16091Г було обумовлено тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд", здійснюючи погашення за рахунок отриманих кредитних коштів (за вказаним кредитним договором) заборгованості "старих" позичальників (боржників), в тому числі позичальника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Метриком" за кредитними договорами від 07.02.2014 № 4М14102И, від 19.02.2014 №4М14085Д, від 25.02.2014 № 4М14090Д (на підставі оскаржуваного договору поруки від 20.10.2016 № 4М14102И/П), мало на меті отримати прибуток від реалізації активів або набуття права власності на них (переданих позичальниками в забезпечення виконання зобов`язань за кредитними договорами), так як зі слів представників Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк", сукупна вартість активів, що передані в забезпечення, у декілька разів перевищує заборгованість "старих" позичальників перед банком. Проте, після завершення процесу переоформлення боргів, Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" перейшло у власність держави та не виконало зобов`язань по передачі поручителю документів, що посвідчували права заставодержателя на активи, якими забезпечені зобов`язання боржників.
2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" (надалі - Позичальник) та Публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк", правонаступником якого є Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (надалі - Банк) було укладено кредитний договір від 20.10.2016 № 4Б16091Г (надалі - Кредитний договір), відповідно до умов пункту 1.1 якого Банк за наявності вільних коштів зобов`язується надати Позичальнику кредит у формі відновлювальної кредитної лінії з лімітом 4800000000,00 грн для фінансування поточної діяльності в обмін на зобов`язання Позичальника щодо повернення кредиту, сплати відсотків, винагороди у визначені цим договором терміни.
У пункті А.2 Кредитного договору визначено, що ціллю кредитування є фінансування поточної діяльності Позичальника.
Відповідно до протоколу від 13.10.2016 № 5 загальних зборів засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" по першому питанню порядку денного було вирішено: укласти з Публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк" кредитний договір, ліміт цього кредитного договору 4 800 000 000,00 грн.
Відповідно до техніко-економічного обґрунтування повернення кредитних коштів та заявки на отримання кредиту від 18.10.2016, що були надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" на адресу Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк", метою кредитування самим позивачем зазначено - фінансування поточної діяльності підприємства.
З умов Кредитного договору вбачається, що останній укладений для фінансування поточної господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд".
Доказів укладення даного договору з метою залучення коштів для погашення заборгованості інших юридичних осіб, що є боржниками Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" та на виконання плану реструктуризації (трансформації) кредитного портфелю Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" матеріали справи не містять.
Крім того, 20.10.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" (надалі - Поручитель) та Публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк", правонаступником якого є Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (надалі - Кредитор) було укладено Договір поруки № 4М14102И/П (надалі - Договір поруки), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Метриком" (надалі - Боржник) своїх зобов`язань за кредитними договорами: від 07.02.2014 № 4М14102И, від 19.02.2014 № 4М14085Д, від 25.02.2014 № 4М14090Д, а саме, з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом на умовах та в терміни, відповідно до цих кредитних договорів.
Відповідно до пункту 2 Договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання обов`язку Боржника за кредитними договорами з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитами на умовах та в терміни, відповідно до кредитних договорів.
Згідно з пунктом 4 Договору поруки у випадку невиконання Боржником зобов`язань за кредитними договорами Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники у сумі заборгованості за кредитами та у сумі відсотків за користування кредитами на умовах та в терміни, відповідно до кредитних договорів.
Пунктом 5 Договору поруки передбачено, що у випадку невиконання Боржником обов`язку пункту 1 цього договору Кредитор направляє на адресу Поручителя письмову вимогу із зазначенням порушеного зобов`язання.
Пунктом 6 Договору поруки встановлено, що Поручитель зобов`язаний виконати обов`язок, зазначений у письмовій вимозі Кредитора, впродовж 5-ти календарних днів з моменту отримання вимоги, зазначеної у пункті 5 цього договору.
Відповідно до пункту 7 Договору поруки у випадку порушення Поручителем зобов`язання, передбаченого пунктом 6 цього договору, Кредитор та Поручитель прийшли до згоди, що Кредитор має право в рахунок погашення заборгованості за кредитними договорами здійснювати договірне списання грошових коштів, що належать Поручителю і знаходяться на його рахунках. Договірне списання оформлюється меморіальним ордером, у реквізиті "призначення платежу" якого зазначається інформація про платіж, номер, дату цього договору.
Згідно з пунктом 8 Договору поруки до Поручителя, який виконав обов`язки Боржника за кредитними договорами, переходять всі права кредитора за кредитними договорами і договорами застави (іпотеки), укладеними в цілях забезпечення виконання зобов`язань Боржника перед Кредитором за кредитними договорами у частині виконаного зобов`язання.
Відповідно до пункту 10 Договору поруки Кредитор зобов`язаний у випадку виконання Поручителем обов`язку Боржника за кредитними договорами передати Поручителю впродовж 5 робочих днів банку з моменту виконання обов`язків належним чином посвідчені копії документів, що підтверджують обов`язки Боржника за кредитними договорами.
Оспорюваний Договір поруки не містить будь-яких застережень щодо отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" прибутку.
Жодних посилань на те, що Кредитний договір та оскаржуваний Договір поруки укладаються з метою отримання прибутку Товариством з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" у вигляді продажу/отримання ним у власність майна, переданого у якості забезпечення за "старими" кредитами, у наданих до матеріалів справи документах не міститься, так само, як і не міститься будь-яких згадок про це в самих договорах. Не містять відповідні договори і даних щодо такого майна (його оцінки, наявності і т. ін.) та щодо "так званої трансформації кредитного портфелю банку", про яку йдеться в позовній заяві.
Жоден пункт Кредитного договору не містить застережень про необхідність укладення оспорюваного Договору поруки або інших договорів поруки та щодо інших обставин, які позивач зазначає в обґрунтування свого позову.
Позивачем не доведено, що представниками Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" повідомлялись відомості, які не відповідають дійсності, або що представники банку замовчували обставин, що мали істотне значення для правочину.
Також позивачем не доведено, що відповідачем вчинялись певні винні, навмисні дії, що свідчили б про намагання відповідача запевнити позивача про такі властивості й наслідки Договору поруки, які насправді наступити не можуть.
Будь - яких належних та допустимих доказів про укладення Договору поруки, саме з метою отримання прибутку, як і в підтвердження наявності таких пропозицій від відповідача, а також навмисного введення позивача в оману під час укладення оспорюваного договору, матеріали справи не містять.
3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.07.2020 у справі №910/18703/19, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.10.2020, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції мотивовані тим, що:
- Кредитний договір укладений виключно для фінансування поточної діяльності позивача;
- жоден пункт Кредитного договору не містить інформації про "трансформацію", необхідність укладення договорів поруки, зокрема, оспорюваного договору, та щодо інших обставин, які позивач зазначає в обґрунтування заявлених позовних вимог;
- позивачем не доведено обставин, які свідчили б про введення відповідачем позивача в оману, не доведено самого факту обману, наявності умислу в діях відповідача та істотності значення обставин, щодо яких позивач стверджує про введення його в оману, а відтак вимоги позивача про визнання недійсним Договору поруки на підставі статей 215, 230 Цивільного кодексу України задоволенню не підлягають.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 03.07.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 13.10.2020 у даній справі, та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Підставами касаційного оскарження Товариство з обмеженою відповідальністю "Боранд Трейд" зазначило пункти 3 та 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
1) відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування частини 1 статті 230 Цивільного кодексу України у подібних правовідносинах;
2) суди попередніх інстанції необґрунтовано відхилили клопотання позивача про витребування доказів, які мають значення для правильного вирішення спору і які позивач не міг отримати самостійно.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі, що прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
5. Позиція Верховного Суду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частини 1 та 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України).
Касаційне провадження у справі відкрито, зокрема, згідно з пунктами 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, які визначають, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини 1 цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.
Надаючи оцінку аргументам касаційної скарги щодо підстав касаційного оскарження судових рішень на підставі пункту 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, необхідно зазначити таке.