Постанова
Іменем України
15 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 126/1987/18
провадження № 61-6111св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Литвиненко І. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - комунальна організація "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник",
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Бершадського районного суду Вінницької області від 13 вересня 2019 року у складі судді Гуцола В. І. та постанову Вінницького апеляційного суду від 14 лютого 2020 року у складі колегії суддів: Рибчинського В. П., Голоти Л. О., Денишенко Т. О., у справі за позовом ОСОБА_1 до комунальної організації "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
В липні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позову зазначала, що з 01 вересня 2009 року її було прийнято на роботу до КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" на посаду тренера-викладача з веслування на байдарках та каное. В подальшому вона влаштувалась на роботу до КЗ "Вінницька обласна спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з веслування імені Юлії Рябчинської". Натомість в КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" вона була переведена на роботу за сумісництвом. Наказом від 21 травня 2018 року вона була звільнена відповідачем із займаної посади 31 травня 2018 року у зв`язку з прийняттям працівника, який не є сумісником згідно зі статтями 7, 43-1 КЗпП України та пункту 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджених спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43. На її переконання її звільнення відбулось з порушенням норм трудового законодавства, а відтак є незаконним. За таких обставин вона має бути поновлена на роботі в КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" на посаді тренера-викладача з веслування на байдарках і каное з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Стаття 43-1 КЗпП України, на яку послався відповідач в оскаржуваному наказі про звільнення, має ряд підстав для звільнення, тому не зрозуміло, яка саме з них стала підставою для її звільнення. Також в оскаржуваному наказі відповідач як на правову підставу для звільнення вказав статтю 7 КЗпП України та пункт 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій. Стаття 7 КЗпП України не містить такої підстави звільнення, як прийняття на роботу працівника, який не є сумісником, а Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій поширюється лише на державні підприємства, установи і організації, яким відповідач не є, а тому такі норми не можуть застосовуватись у спірних правовідносинах. Отже, її звільнення з підстав не передбачених законом свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення її порушених прав. Вважала, що її було звільнено із займаної посади незаконно, тому вона підлягає поновленню на роботі з виплатою їй середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Її заробітна плата у квітні - травні 2018 року склала 4 483,20 грн. При цьому у квітні 2018 року було 19 робочих днів, а у квітні - 21. Отже у вказаному періоді було всього 40 робочих днів. Таким чином її середньоденна заробітна плата за квітень - травень 2018 року становить 112,08 грн. Період вимушеного прогулу з 01 червня 2018 року по 25 липня 2018 року становить 38 календарних днів. Отже середній заробіток за час вимушеного прогулу складає 4 259,04 грн.
Просила визнати незаконним та скасувати наказ КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 21 травня 2018 року № 12 про звільнення її з посади тренера-викладача з веслування на байдарках і каное на підставі статей 7, 43-1 КЗпП України та пункту 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій; поновити її на посаді тренера-викладача з веслування на байдарках і каное КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" з 01 червня 2018 року; стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01 червня 2018 року по день ухвалення рішення суду з відрахуванням податку на доходи фізичних осіб та інших обов`язкових платежів; допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення її на посаді тренера-викладача з веслування на байдарках і каное КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за 1 місяць.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Бершадського районного суду Вінницької області від 13 вересня 2019 року, яке залишено без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 14 лютого 2020 року, в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, мотивоване тим, що відповідачем при звільненні працівника було дотримано усі вимоги трудового законодавства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у квітні 2020 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на порушення норм матеріального права та неправильне застосування норм процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 30 квітня 2020 року відкрито касаційне провадження у зазначеній справі та витребувано її із Бершадського районного суду Вінницької області.
29 січня 2021 року справу розподілено колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в складі Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Литвиненко І. В.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій не повно з`ясовано обставини справи та досліджено докази. Зазначає, що відповідач незаконно звільнив її із займаної посади.
В касаційній скарзі заявник посилається на пункт 2 частини другої статті 389 ЦПК України, зокрема обґрунтовує необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 592/11917/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 640/18453/16-ц та застосованих судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні.
Відзив на касаційну скаргу
У травні 2020 КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює в КЗ "Вінницька обласна спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з веслування імені Юлії Рябчинської" тренером-викладачем з веслування на байдарках і каное з 2012 року по теперішній час, що підтверджується довідкою комунального закладу від 16 липня 2018 року № 58 та характеристикою цього ж комунального закладу.
Наказом КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 01 вересня 2009 року № 26 прийнято ОСОБА_1 на посаду тренера-викладача з веслування на байдарках і каное на 0,5 ставки з 01 вересня 2009 року.
Наказом КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 14 березня 2018 року № 5 переведено тренера-викладача ОСОБА_1 з відділення веслування на байдарках та каное спортивної школи, яка знаходиться на території Джулинської територіальної громади Бершадського району Вінницької області на веслувальну базу в м. Бершадь Бершадського району Вінницької області з 01 квітня 2018 року (т. 1 а. с. 88).
Від підпису вищезазначеного наказу на переведення позивач ОСОБА_1 відмовилась, що підтверджується актом про відмову від підписання наказу від 14 березня 2018 року № 5 (т. 1 а. с. 89).
Наказом КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 21 травня 2018 року № 12 ОСОБА_1 тренера-викладача з веслування на байдарках і каное за сумісництвом було звільнено з роботи 31 травня 2018 року у зв`язку з прийняттям працівника, який не є сумісником згідно статей 7, 43-1 КЗпП України, пункту 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43.
Позивач ОСОБА_1 відмовилась від ознайомлення, отримання та засвідчення своїм підписом ознайомлення з вищезазначеним наказом про звільнення, що підтверджується актом КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 29 травня 2018 року(т. 1 а. с. 91).
Наказом КО "Бершадська районна дитячо-юнацька спортивна школа "Ровесник" від 21 травня 2018 року № 11 прийнято на роботу на посаду тренера-викладача з веслування на байдарках і каное на 0,5 ставки за основним місцем роботи ОСОБА_2 .
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частин першої і другої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише у межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;