У Х В А Л А
10 лютого 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/224/20
Провадження № 11-441заі20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Прокопенка О. Б.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про відвід судді Великої Палати Верховного Суду від участі в розгляді справи за його позовом до Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) про визнання неправомірним та скасування рішення ВРП від 28 липня 2020 року № 2292/0/15-20 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Генічеського районного суду Херсонської області на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України",
УСТАНОВИЛА:
У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом, у якому просив визнати неправомірним та скасувати рішення ВРП.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 7 грудня 2020 року відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Не погодившись із таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу до Великої Палати Верховного Суду, у якій просить його скасувати.
Велика Палата Верховного Суду ухвалами від 28 грудня 2020 року відкрила провадження у цій справі, а 18 січня 2021 року призначила її до розгляду.
До Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_1 про відвід головуючому судді у судовому засіданні від участі у розгляді цієї справи, у якій він посилається на положення статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція).
Заявник зазначає про те, що теперішнє керівництво Верховного Суду, включаючи Велику Палату, знаходиться в протизаконній та протиправній корупційній змові із відповідачем у цій справі - ВРП, направлене на умисне порушення вимог Конституції України, законів України та положень Конвенції, а також умисне невиконання рішень Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). На підставі наведеного ОСОБА_1 просить відвести головуючого суддю в засіданні як представника такого керівництва Верховного Суду, яке вчиняє дії направлені на ухвалення протиправних і неправосудних рішень у відношенні кваліфікованих та доброчесних суддів.
На думку заявника, Великою Палатою Верховного Суду у червні 2020 року прийнято неправосудне рішення у справі № 9901/103/19 за позовом ОСОБА_2, яке було ухвалено з тих самих підстав та ґрунтується на тих самих обставинах і предметі, які стосуються і цієї справи, яка призначена до розгляду на 18 лютого 2021 року. ОСОБА_1 вважає, що позиція більшості суддів Великої Палати Верховного Суду в аналогічній справі вже висловлена і об`єктивно судді є упередженими у цій справі.
Перевіривши наведені ОСОБА_1 на обґрунтування заяви про відвід доводи, Велика Палата Верховного Суду виходить з такого.
Стаття 36 КАС визначає підстави для відводу (самовідводу) судді. Суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя. Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
У частині третій статті 39 КАС передбачено, що відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Із заявленого ОСОБА_1 відводу головуючому судді Великої Палати Верховного Суду не вбачається кого конкретно зі складу суддів Великої Палати Верховного Суду він вважає головуючим у справі та кого він просить відвести від розгляду адміністративної справи № 9901/224/20. При цьому у мотивувальній частині своєї заяви, без зазначення прізвищ, скаржник висловлює сумніви в об`єктивності більшості суддів Великої Палати Верховного Суду.