1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

09 лютого 2021 року

м. Київ

справа № 144/288/19

провадження № 51-5985км20


Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

Головуючого Марчука О. П.,

суддів Кишакевича Л.Ю., Наставного В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Волевач О.В.,

прокурора Круценко Т.В.,


розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 03 листопада

2020 року,

встановив:

Ухвалою слідчого судді Теплицького районного суду Вінницької області від

28 листопада 2019 року задоволено клопотання слідчого та накладено арешт на земельну ділянку кадастровий номер 0523783900:01:000:0173, площею 4.4232 га, яка розташована на території Маломочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області і яка зареєстрована на ім`я ОСОБА_1 .

Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 03 листопада 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Теплицького районного суду Вінницької області від

28 листопада 2019 року та апеляційну скаргу ОСОБА_1 повернуто апелянту.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, порушує питання про скасування оскаржуваної ухвали апеляційного суду і призначення нового розгляду у суді апеляційної інстанції. Вважає рішення апеляційного суду про повернення його апеляційної скарги незаконним та необґрунтованим, а відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді безпідставною.

Вказує на те, що ухвалу слідчого судді від 28 листопада 2019 року постановлено без виклику особи, яка її оскаржує та без її участі, а тому строк для оскарження ухвали слідчого судді мав обраховуватися із дня отримання копії цього судового рішення. Також стверджує, що копія зазначеної ухвали слідчого судді йому не направлялась і до цього часу ним отримана не була, а тому суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження ухвали слідчого судді та повернення його апеляційної скарги.

Позиції інших учасників судового провадження

Від учасників судового провадження заперечення на касаційну скаргу не подавались.

У судовому засіданні прокурор висловила думку про те, що касаційна скарга є обґрунтованою.

Заслухавши суддю-доповідача, думку прокурора, перевіривши матеріали провадження, обговоривши викладені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Право особи на апеляційне оскарження, спрямоване насамперед на реалізацію гарантованого ст. 6 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" права на справедливий суд. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.

Відповідно до вимог ст.24 КПК України кожному гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод, законних інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ст. 370, ч. 2 ст. 418 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави для його ухвалення.

Частина 3 статті 399 КПК України визначає підстави для повернення апеляційної скарги, однією з яких є подача апеляційної скарги після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

Приписи КПК України про процесуальні строки регламентують їх тривалість, порядок обчислення та наслідки закінчення цих строків. У кримінальному процесуальному законодавстві України строки встановлюються, продовжуються і поновлюються. Для правильного обчислення строку важливого значення набувають приписи правових норм, які стосуються визначення початкового моменту перебігу строку, обставин, що впливають на його перебіг, і встановлення моменту його закінчення. При визначенні початку обчислення строку важливо точно знати момент, з якого починається його перебіг.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК України апеляційна скарга, якщо іншого не передбачено цим Кодексом, може бути подана на ухвалу слідчого судді протягом 5 днів з дня її оголошення. При цьому згідно із ч. 3 ст. 395 КПК України якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, або якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, в порядку, передбаченому ст. 382 цього Кодексу, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.


................
Перейти до повного тексту