ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 826/8228/16
адміністративне провадження № К/9901/49870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської митниці ДФС на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2017 року у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року у складі колегії суддів: Губської О.А. (головуючої), Парінова А.Б., Беспалова О.О. у справі №826/8228/16 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест" до Київської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення і картки відмови у прийнятті митної декларації, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест" (далі ТОВ "РМ-Інвест", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Київської митниці ДФС (далі - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення митного органу і картку відмови у прийнятті митної декларації.
1.2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2017 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року, позов задоволено.
1.3. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міської митниці ДФС від 10 березня 2016 року №100270004/2016/000011/2; визнано протиправною та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів транспортних засобів комерційного призначення від 10 березня 2016 року №100270004/2016/00012, оформлену Київською міською митницею ДФС. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "РМ-Інвест" витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 756,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської митниці ДФС.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено:
2. 05 лютого 2016 року між ТОВ "РМ-Інвест" (покупець) та Becker sp.z.o.o., Польща (продавець) укладений контракт №0004/16, відповідно до умов якого продавець продає покупцю європалети пластикові з вторсировини чорного кольору LLDPEP18, розмір 1200*800.
2.1. Відповідно до п.п. 2.1 п. 2 Контракту ціна на товар зазначається в Ex-Works (Inkoterms 2010).
2.2. Згідно з п.п. 2.2. п. 2 загальна вартість Контракту становить 16 920 Евро.
2.3. З метою митного оформлення товару декларантом 29.02.2016 подано до відповідача вантажну митну декларацію № 100270004/2016/302659. Митна вартість заявлена декларантом за основним методом - за ціною контракту щодо товарів, які імпортуються.
2.4. Також, ТОВ "РМ-Інвест" було подано до відповідача товаросупровідні документи, що підтверджують заявлену митну вартість ввезеного товару: міжнародна автомобільна накладна (СМR) №162433 від 25.02.2016; банківський платіжний документ, що стосується товару №453972 від 12.02.2016; банківський платіжний документ від 29.02.2016; прейскурант (прайс-лист) виробника товару від 29.02.2016; висновок про якісні характеристики товарів, підготовлений спеціальними експертними організаціями №ЦЕ-260 від 26.02.2016, рахунок-фактура (інвойс) № RM-Invest No exp. від 23.02.2016; рахунок-проформа № RM-Invest No exp. від 08.02.2016; доповнення до контракту №1 від 25.02.2016; контракт №0004/16 від 05.02.2016, інформація про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару №2730 від 25.02.2016; сертифікат про походження товару форми EUR.1 за № PL/MF/AL 0031367 dsl 25/02/2016; інші некласифіковані документи (відомості) від 29.02.2016; ТЕХ ДОК від 29.02.2016 року; копія митної декларації країни відправника №16 PL353010E0020765 від 25.02.2016.
2.5. Натомість, Київською міською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 10 березня 2016 року №100270004/2016/000011/2, у зв`язку з тим, що: відсутні документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводиться розрахунок митної вартості (п.2 ст.52); використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально ( п.2 ст. 58).
2.6. У зв`язку з коригуванням митної вартості товарів відповідач видав картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №100270004/2016/00012.
2.7. Не погоджуючись зі спірними рішенням та карткою відмови, позивач звернувся до суду із указаним адміністративним позовом.
3. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що рішення Київської міської митниці про коригування митної вартості товарів не містить наявної в митного органу інформації, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом. Судами не встановлено, а відповідачем не зазначено конкретних обставин, що стали підставою для коригування митної вартості, зокрема, що відомості про митну вартість товарів є неповними та/або недостовірними, або невірно визначено митну вартість товарів. У той же час, позивач надав усі документи, необхідні для митного оформлення товарів, а інформація в ЄАС не може бути підставою для виникнення у митного органу сумніву, оскільки відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів, що ця інформація була отримана за результатами саме першого методу визначення митної вартості товарів.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Київська митниця ДФС, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить касаційну скаргу задовольнити, судові рішення судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
4.1. Зазначає, що судами попередніх інстанцій не було взято до уваги докази та не надано правової оцінки документам, які були надані митницею під час судового розгляду справи.
5. Позивач правом подачі відзиву на касаційну скаргу відповідача не скористався.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. Відповідно до частини першої статті 53 Митного Кодексу України (далі - МК України) у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
7. У частині другій цієї статті наведений перелік документів, які підтверджують митну вартість товарів.
8. Частиною третьою статті 53 МК України встановлено обов`язок декларанта або уповноваженої ним особи на письмову вимогу митного органу протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
9. Відповідно до частини четвертої вказаної статті, у разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв`язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, подає (за наявності) визначені в ній документи.
10. За змістом частини першої статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
11. Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
12. Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості дає можливість витребувати додаткові документи у декларанта, та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
13. Разом з тим, витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
14. Згідно з положеннями статті 57 МК України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.