ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року
м. Київ
справа №520/6394/19
адміністративне провадження №К/9901/34197/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, Харківської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", народного депутата України ОСОБА_3, політичної партії "Демократична сокира", Харківської обласної організації Всеукраїнського об`єднання "Свобода" до Харківської міської ради, за участю третіх осіб: Харківської обласної державної адміністрації, Українського інституту національної пам`яті, про визнання протиправним та скасування рішення, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Харківської міської ради на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2019 року (суддя-доповідач Перцова Т.С., судді Жигилій С.П., Чалий І.С.),
У С Т А Н О В И В:
I. Суть спору
1. У червні-липні 2019 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, Харківська територіальна організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", народний депутат України ОСОБА_3, політична партія "Демократична сокира" та Харківська обласна організація Всеукраїнського об`єднання "Свобода" звернулися з адміністративними позовами до Харківської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення від 19.06.2019 №1667/19 "Про розгляд електронної петиції".
2. На обґрунтування позовів зазначили, що оскаржуване рішення Харківської міської ради, яким проспекту Петра Григоренка у м. Харкові повернуто попередню назву - проспект Маршала Жукова, прийняте усупереч Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та з порушенням встановленої чинним законодавством України процедури в частині проведення громадського обговорення та оприлюднення проекту рішення.
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року адміністративні справи №520/6394/19, №520/6491/19, №520/6111/19, №520/6656/19, №520/6230/19 за позовами вказаних позивачів об`єднані в одне провадження. Розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
4. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року позови задоволено: визнано протиправним і скасовано рішення Харківської міської ради 27 сесії 7 скликання від 19.06.2019 №1667/19 "Про розгляд електронної петиції".
5. Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням порядку розгляду питання про перейменування проспекту, що є підставою для його скасування.
6. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2019 року скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року та прийнято нове рішення, яким позови задоволено: визнано протиправним і скасовано рішення Харківської міської ради 27 сесії 7 скликання від 19.06.2019 №1667/19 "Про розгляд електронної петиції".
7. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що окружний суд допустив порушення норм процесуального права, які в силу пункту 7 частини третьої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є обов?язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, а саме: розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу, яка підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження.
8. Рішення про задоволення позову апеляційний суд мотивував тим, що Харківська міська рада перейменувала проспект без проведення громадського обговорення та оприлюднення проекту рішення на своєму офіційному сайті, чим порушила порядок вирішення цього питання.
III. Провадження в суді касаційної інстанції
9. У касаційній скарзі Харківська міська рада, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати прийняту ним постанову та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
10. За доводами відповідача, суд апеляційної інстанції неповно з?ясував обставини справи, які були предметом доказування, та надав оцінку спірному рішенню лише з позиції необхідності проведення громадського обговорення та оприлюднення його проекту, не врахувавши аргументів Харківської міської ради щодо участі Жукова Г.К. як військового діяча у вигнанні нацистських окупантів з України у Другій світовій війні. Зазначає також про необґрунтовану відмову апеляційного суду у задоволенні клопотання відповідача про призначення військової експертизи з метою визначення ролі Жукова Г.К. у Другій світовій війні та безпідставне залучення судом Харківської обласної державної адміністрації і Українського інституту національної пам`яті до участі у справі в якості третіх осіб.
11. У відзивах на касаційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, Харківська територіальна організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", політична партія "Демократична сокира" та Харківська обласна організація Всеукраїнського об`єднання "Свобода" просять залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції, посилаючись на її законність і обґрунтованість.
12. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів виходить з такого.
IV. Встановлені фактичні обставини справи
13. 08 травня 2019 року на сайті Харківської міської ради зареєстрована електронна петиція №4563 "Верните харьковчанам историю!" з вимогою до міської ради і міського голови відновити проспекту П.Григоренка у місті Харкові його попереднє найменування Маршала Жукова.
14. Станом на 10 травня 2019 року петиція зібрала 5587 голосів.
15. 14 травня 2019 року на сайті Харківської міської ради опублікована відповідь міського голови ОСОБА_5 на петицію, у якій зазначено, що відповідно до Положення про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища, затвердженого рішенням 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 №1935/15, питання, порушені у петиції, розглянуті на черговому засіданні цієї комісії 14 травня 2019 року. За результатами розгляду питання комісією було рекомендовано внести згадану ініціативу щодо відновлення найменування проспекту Маршала Жукова на розгляд чергової сесії міської ради.
16. Рішенням Харківської міської ради від 19.06.2019 №1667/19 "Про розгляд електронної петиції" ухвалено, зокрема, підтримати електронну петицію №4563 "Верните харьковчанам историю!" та повернути лінійному об`єкту вулично-дорожньої мережі міста (об`єкту топоніміки міста Харкова), що пролягає від Московського проспекту до проспекту Героїв Сталінграда, попередню історичну назву, що діяла з 14.02.1990 по 17.05.2016, - проспект Маршала Жукова, так як життя та діяльність Жукова Г.К. пов`язані з опором та вигнанням нацистських окупантів з України та визволенням міста Харкова під час Другої світової війни 1939-1945 років.
V. Позиція Верховного Суду
17. Предметом спору у цій справі є рішення органу місцевого самоврядування про зміну імені фізичної особи, раніше присвоєної об?єкту топоніміки міста.
18. Зважаючи на те, що цей акт управління стосується невизначеного кола осіб та розрахований на довгострокове і неодноразове застосування; суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що у розумінні пункту 18 частини першої статті 4 КАС України це рішення за своєю правовою природою є нормативно-правовим актом, а спір щодо його оскарження підлягає розгляду виключно за правилами загального позовного провадження (пункт 1 частини четвертої статті 12, частина восьма статті 264 КАС України).
19. З наведених міркувань та враховуючи приписи пункту 7 частини третьої статті 317 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов мотивованого висновку щодо наявності обов?язкової підстави для скасування рішення суду першої інстанції, який розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження, та прийняття нового судового рішення за наслідками розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
20. Переглядаючи постановлене судом апеляційної інстанції рішення по суті позовних вимог, колегія суддів дійшла таких висновків.
21. Порядок розгляду електронної петиції регламентований статтею 231 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" та, зокрема, передбачає, що не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування оприлюднюється інформація про початок розгляду електронної петиції. Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Про підтримку або непідтримку електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування, публічно оголошується на офіційному веб-сайті головою відповідної місцевої ради. У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням. У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення.