ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 826/10284/16
адміністративне провадження № К/9901/64316/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельна інспекція України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 19 березня 2018 року (головуючий суддя Власенкова О.О.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року (колегія суддів: Кобаль М.І., Карпушова О.В., Степанюк А.Г.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРАВАН-ЕКСПРЕС" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРАВАН-ЕКСПРЕС" (далі по тексту - Позивач, ТОВ "Караван-експрес") звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - Відповідач, ДАБІ України) в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23.05.2016;
- визнати протиправною та скасувати постанову від 03.06.2016 №139/16/10126-54/0306/0214 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за вчинення правопорушення, передбаченого абзацом 4 пункту 4 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності";
- визнати протиправною та скасувати постанову від 03.06.2016 №140/16/10126-55/0306/0214 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за вчинення правопорушення, передбаченого абзацом 4 пункту 6 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Позовні вимоги вмотивовані тим, що посадовими особами відповідача позапланову перевірку позивача проведено з порушенням Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок №553), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553. Порушення полягають у тому, що після проведення перевірки позивачу не надано акт перевірки для ознайомлення та висловлення зауважень щодо нього. Крім того, висновки перевірки про допущені позивачем порушення містобудівного законодавства, викладені в акті, не відповідають дійсним обставин, оскільки позивач здійснював не реконструкцію орендованого ним приміщення, а його поточний ремонт.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року, зазначений адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись з указаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
У відзиві на касаційну скаргу позивач зазначав, що рішення судів є законними, обґрунтованими та такими, що прийняті без порушень норм матеріального та процесуального права, відтак скасуванню не підлягають.
Ухвалою Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до наступних висновків.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, у травні 2016 року Департаментом ДАБІ у місті Києві проведено позапланову перевірку ТОВ "Караван-експрес".
Згідно з направленням на проведення перевірки від 17.05.2016, перевірку проведено на підставі наказу ДАБІ від 08.09.2015 №976, доручення ДАБІ від 06.04.2016, звернення гр. ОСОБА_1, що надійшла до ДАБІ, 16.04.2016 звернення гр. ОСОБА_2 від 31.03.2016 та депутатського запиту народних депутатів України ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 21.04.2016 №419/3-1841. Строк дії направлення на перевірку з 17.05.2016 по 23.05.2016.
З направлення на перевірку від 23.05.2016 вбачається продовження строку проведення перевірки з 23.05.2016 до 24.05.2016.
За результатами перевірки посадовою особою ДАБІ складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23.05.2016.
У вищезазначеному акті встановлено, що нежитлові приміщення (в літері А) загальною площею 1125,30 кв.м., що складають 71/100 від нежилих приміщень будинку площею 1580 кв.м. на АДРЕСА_1, відповідно до витягів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.10.2015 №46094559, належать на праві власності гр. ОСОБА_5 та гр. ОСОБА_6 .
Власники вказаного приміщення передали його в оренду ТОВ "Караван-експрес" відповідно до договору оренди від 22.10.2015.
Під час виїзду на місце перевірки посадовими особами відповідача встановлено, що ТОВ "Караван-експрес" виконує будівельні роботи з реконструкції нежитлових приміщень під заклад ресторанного господарства, а саме відповідно до технічного паспорту, виконаного 27.03.2002 Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна та технічного паспорту, виконаного станом на 22.04.2016 Київським міським бюро технічної інвентаризації, у підвальному поверсі демонтовано санвузли (№№ 3, 7, 21), перегородки; приміщення №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 23, 28, 30, 31, 31 об`єднано в одне №19 (площею 158,5 кв.м.) шляхом демонтажу стін/перегородки; на першому поверсі влаштовано подіум поряд з вхідними групами, демонтовано перегородки. Зазначено, що відповідно до ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації" указані роботи класифікуються як реконструкція.
Крім того, встановлено, що по фасаду житлового будинку на Бесарабській площі, 5, зі сторони двору, прокладено повітроводи витяжної вентиляції вбудованих приміщень, чим порушено пункт 5.33 ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення".
Указані роботи виконуються без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Станом на час перевірки ТОВ "Караван-експрес" експлуатує зазначені нежитлові приміщення як заклад громадського харчування кафе "Чайхана Базар" без прийняття в експлуатацію, відповідно до вимог діючого законодавства, чим порушено ч.8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Категорія складності вищевказаного об`єкта будівництва відповідно до СТУ-Н Б В.1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва" встановлена як ІІІ.
На підставі акта перевірки Департаментом ДАБІ у місті Києві:
- винесено припис від 23.05.2016 про усунення ТОВ "Караван-експрес" вищевказаних порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: порушення пункту 5.33 ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ч.1 ст. 34, ч.8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також заборонено експлуатацію зазначеного об`єкту з 23.05.2016 до усунення виявлених правопорушень;
- складено протокол від 23.05.2016 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зазначено, що за встановлені правопорушення передбачена відповідальність відповідно до абз.4 п. 4 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а також повідомлено про розгляд справи про правопорушення 03.06.2016;
- складено протокол від 23.05.2016 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зазначено, що за встановлені правопорушення передбачена відповідальність відповідно до абз.4 п. 6 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а також повідомлено про розгляд справи про правопорушення 03.06.2016.
Посадова особа позивача ОСОБА_7, яка була присутня під час проведення перевірки, від підписання та отримання копії, акту та вищевказаних приписів відмовилася.
За результатами розгляду справи про правопорушення Департаментом ДАБІ у місті Києві винесено:
- постанову від 03.06.2016 №139/16/10126-54/0306/0214, якою за виконання позивачем будівельних робіт з реконструкції вищевказаних нежитлових без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, що є порушенням ч.1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", позивача визнано винним у вчиненні правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена абз. 4 п. 4 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено на нього штраф у розмірі 130 500,00 грн.;
- постанову від 03.06.2016 №140/16/10126-55/0306/0214, якою за експлуатацію позивачем вищевказаних нежитлових приміщень без прийняття в експлуатацію відповідно до вимог діючого законодавства, що є порушенням ч.8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", позивача визнано винним у вчиненні правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена абз.4 п. 6 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено на нього штраф у розмірі 130 500,00 грн.
Позивач, вважаючи зазначені рішення незаконними та протиправними, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позов, зокрема, виходили з того, що позивач дії, інкриміновані йому відповідачем, не вчиняв.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються законами України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI, "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994 № 208/94-ВР, Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок № 553).
За змістом частини першої та четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.