Постанова
Іменем України
03 лютого 2021 року
м. Київ
справа № 722/1228/20
провадження № 51-5651 км 20
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Чистика А. О.,
суддів Бородія В. М., Мазура М. В.,
за участю:
секретаря судового засідання Слободян О. М.,
прокурора Пугачова В. В.,
засудженого (у режимі відеоконференції) ОСОБА_1,
захисника (у режимі відеоконференції) Батракова М. Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на ухвалу Сокирянського районного суду Чернівецької області від 08 вересня 2020 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 25 вересня 2020 року.
Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За ухвалою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 08 вересня 2020 року клопотання засудженого ОСОБА_1 про зміну невідбутого покарання більш м`яким та про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання повернуто.
Чернівецький апеляційний суд ухвалою від 25 вересня 2020 року відмовив ОСОБА_1 у відкритті апеляційного провадження за його скаргою на зазначену ухвалу з підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), оскільки скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
ОСОБА_1 , посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить змінити зазначені судові рішення та застосувати до нього ст. 81 Кримінального кодексу України (далі - КК України). Вказує, що ухвала Сокирянського районного суду Чернівецької області від 08 вересня 2020 року, за якою повернуто клопотання про застосування стосовно нього ст. 81 КК України, не відповідає вимогам КПК України, оскільки не передбачена цим Кодексом. Вважає, що апеляційний суд у супереч вимогам статей 412 -414 КПК України необґрунтовано відмовив у відкритті апеляційного провадження, чим позбавив його доступу до правосуддя.
Позиції учасників судового провадження
Засуджений ОСОБА_1 і його захисник Батраков М. Ю. підтримали доводи, викладені у касаційній скарзі, просили її задовольнити.
Прокурор Титаренко Ю. О. вважав касаційну скаргу необґрунтованою, просив залишити її без задоволення, а судові рішення - без зміни.
Мотиви Суду
Відповідно до ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Стаття 55 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Положення п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одну з основних засад судочинства - забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом, і таким чином закріплює гарантії перевірки в апеляційному порядку судових рішень.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України "положення п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України стосовно забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, визначених законом, слід розуміти так, що апеляційному оскарженню підлягають судові рішення за винятком випадків, коли таке оскарження заборонено законом" (абзац 7 пп. 3.2 п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 27 січня 2010 року № 3-рп у справі про апеляційне оскарження ухвал суду).
За змістом ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках, коли його положення не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.