1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду




УХВАЛА

28 січня 2021 року

м. Київ

Справа № 11-395сап20

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Гриціва М. І.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Єленіної Ж. М., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.

розглянула в порядку письмового провадження заяву судді Великої Палати Верховного Суду Пророка Віктора Васильовича про самовідвід від участі в розгляді справи за скаргою ОСОБА_1, яка діє через адвоката Кравця Ростислава Юрійовича, на рішення Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) від 22 жовтня 2020 року № 2931/0/15-20, ухвалене відповідно до рішення її Другої Дисциплінарної палати від 21 вересня 2020 року № 2671/2дп/15-20, і

ВСТАНОВИЛА:

1. 02 жовтня 2020 року ОСОБА_1 оскаржила до Великої Палати Верховного Суду рішення ВРП від 21 вересня 2020 року № 2671/2дп/15-20 "Про залишення без змін рішення Другої Дисциплінарної палати ВРП від 21 вересня 2020 року № 2671/2дп/15-20 про притягнення судді Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності".

Цим Рішенням ВРП погодилася з висновками її Другої Дисциплінарної палати про те, що поведінка судді Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 свідчить про наявність у її діях складу дисциплінарних проступків, передбачених пунктом 4 частини першої статті 106, частини дев`ятої статті 109 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" (умисне допущення суддею, який брав участь в ухваленні судового рішення, порушення прав людини і основоположних свобод, що спричинило істотні негативні наслідки).

ОСОБА_1 не погодилася із цим рішенням суду і подала скаргу, в якій просить його скасувати.

Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 24 листопада 2020 року відкрила апеляційне провадження у справі № 11-395сап20, а ухвалою від 11 грудня 2020 року призначила її до апеляційного розгляду в судове засідання на 28 січня 2021 року.

2. За приписами частини першої статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.

28 січня 2021 року суддя Великої Палати Верховного Суду Пророк В. В. подав заяву про самовідвід від участі в розгляді справи, мотивовану тим, що за часів здійснення адвокатської діяльності надав правову допомогу Приватному акціонерному товариству "Фармацевтична фірма "Дарниця" (далі - ПАТ "ФФ "Дарниця"), яке у цій справі скаржилося щодо неправомірних дій судді ОСОБА_1 . Надання юридичних послуг відбувалося в рамках господарської справи № 910/21617/15 за позовом ПАТ "ФФ "Дарниця" до компанії "Megainpharm GmbH", Державної служби інтелектуальної власності України, про визнання патенту недійсним. На його думку, зазначена обставина може викликати в учасників справи сумнів щодо його неупередженості або об`єктивності при розгляді цієї справи.

3. Велика Палата Верховного Суду перевірила наведені суддею Пророком В. В. доводи на обґрунтування заяви про самовідвід і дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до частини першої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):

1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;

2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований у результаті розгляду справи;

3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;


................
Перейти до повного тексту