ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2021 року
м. Київ
Справа № 911/3156/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
О. О. Мамалуй - головуючий, О. М. Баранець, В. І. Студенець
за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Консент Капітал Менеджмент" про ухвалення додаткового судового рішення про стягнення судових витрат
у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Консент Капітал Менеджмент"
до
1. ОСОБА_1 ;
2. ОСОБА_2 ;
3. Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс"
про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників
за участю представників:
від позивача: Л.М. Бєлкін
від відповідача-1: не з`явилися,
від відповідача-2: не з`явилися,
від відповідача-3: В.Ф. Годзула
ВСТАНОВИВ:
Постановою Верховного Суду від 14.01.2021р. касаційну скаргу ТОВ "Омокс" залишено без задоволення, рішення господарського суду Київської області від 11.06.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.09.2020 у справі №911/3156/19 залишено без змін. Додаткову постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.10.2020 у справі №911/3156/19 залишено без змін.
До Верховного Суду надійшла заява від ТОВ "Консент Капітал Менеджмент" про ухвалення додаткового судового рішення про стягнення судових витрат, в якій заявник просить стягнути з ТОВ "Омокс" витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 44 000, 00 грн.
Заява мотивована з посиланням на норми ст. ст. 126, 129 ГПК України.
Від ТОВ "Омокс" надійшло клопотання про зменшення розміру судових витрат, в якому останній посилається на необґрунтованість та надмірність заявлених витрат і просить відмовити позивачу в задоволенні заяви. У клопотанні також вказується, що розрахунок витрат позивача в акті прийманні-передачі наданих послуг на суму 44 000 грн. значно відрізняється від попередньо заявленої суми витрат, наведеної ним у відзиві на касаційну скаргу та розрахунку, зазначеного в додатковій угоді.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Однією із основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Згідно зі ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. ч. 1 - 4 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною 5 ст. 126 ГПК України передбачено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У розумінні положень ч. 5 ст. 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат зі складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим адвокатом на виконання робіт.