Постанова
Іменем України
28 січня 2021 року
м. Київ
справа №750/13715/19
провадження №61-10888св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернігівського апеляційного суду від 09 квітня 2020 року у складі колегії суддів Кузюри Л. В., Вінгаль В. М., Губар В. С.,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду до Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка (далі - університет), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №2 від 25 вересня 2019 року засідання вченої ради Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка на заміщення посади професора кафедри спорту.
Позов мотивовано тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням чинного законодавства щодо проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників та укладання з ними трудових договорів (контрактів), а тому воно є незаконним.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 січня 2020 року у складі судді Логвіної Т. В. позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №2 від 25 вересня 2019 року засідання вченої ради Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка на заміщення посади професора кафедри спорту. Вирішено питання про судові витрати.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що на час проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту ця посада не була вакантною, а тому проведення конкурсу відбулось всупереч приписам Положення про порядок проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних і педагогічних працівників Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка. Посада вважається вакантною лише після звільнення науково-педагогічного працівника на підставах передбачених законодавством.
Суд першої інстанції поставив під сумнів легітимність складу вченої ради Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка, а відповідно і прийнятих нею рішень під час проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту, посилаючись на те, що Державною службою якості освіти було виявлено порушення законодавства при проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади професора кафедри спорту.
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 09 квітня 2020 року апеляційну скаргу Національного університету "Чернігівський колегіум" Т. Г. Шевченка задоволено. Рішення суду першої інстанції скасовано з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що за згодою керівника закладу освіти та працівника, оформленою не пізніше як за два місяці, строк дії контракту ОСОБА_1 на посаді професора було продовжено до обрання особи на цю посаду за конкурсом, як того вимагало чинне законодавство (стаття 54, пункт 11 статті 55 Закону України "Про вищу освіту") та пункт 7.2.1. контракту.
Після закінчення контракту термін роботи позивача на посаді професора кафедри спорту було продовжено до обрання на вказану посаду за конкурсом. Наказом ректора Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка № 190 від 08.07.2019 року було оголошено конкурс на заміщення посад професорсько-викладацького складу, у тому числі посади професора кафедри спорту, про що було розміщено оголошення на офіційному веб-сайті університету.
25 вересня 2019 року відбулось засідання вченої ради Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка на якому було прийнято протокольне рішення №2 про те, що кандидата педагогічних наук, професора ОСОБА_1 не було рекомендовано до укладення контракту на заміщення посади професора кафедри спорту.
Відповідно до цього рішення, з 01 жовтня 2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади професора спорту згідно з пунктом 2 статті 36 КЗпП України (у зв`язку із необранням за конкурсом та закінченням строку роботи), наказ від 26 червня 2019 року.
Наведені вище обставини свідчать про те, що проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту в Національному університеті "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка відбулось у відповідності з чинним законодавством, при цьому трудові права ОСОБА_1 не були порушені.
Висновок суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 з тих підстав, що під час проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту ця посада не була вакантною, а тому його права є порушеними, не відповідає обставинам справи та вимогам закону, оскільки проведення конкурсу відбулось у відповідності з приписами Закону України "Про вищу освіту", Положення про порядок проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних і педагогічних працівників Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, Рекомендаціями щодо проведення конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників та укладення з ними трудових договорів (контрактів), затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 05 жовтня 2015 року № 1005. Продовження строку дії контракту позивача до проведення конкурсу не свідчить про укладення між сторонами трудового договору на невизначений строк, оскільки закінчення вказаного строкового трудового договору визначено саме днем проведення конкурсу.
Посилання суду першої інстанції на наявність порушень, зафіксованих Державною службою якості освіти України в акті від 31 жовтня 2019 року щодо порядку формування та діяльності вченої ради є необґрунтованими, оскільки зазначені питання не були предметом судового розгляду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1 не погодився з висновками суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати прийняту постанову апеляційного суду з направленням справи на новий апеляційний розгляд.
Узагальнені доводи касаційної скарги
Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд не дослідив зібрані докази, а саме: акт Державної служби якості освіти України від 31 жовтня 2019 року, помилково вважав зазначені у ньому порушення припущеннями, а не порушеннями норм Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року та Статуту університету.
Проведеною перевіркою Державною службою якості освіти (акт Державної служби якості освіти України від 31 жовтня 2019 року) виявлено порушення законодавства при проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади професора кафедри спорту. Проведеною перевіркою в пунктах 38, 39, 40, 42, 43. 47, 49 акту від 31 жовтня 2019 року зазначено порушення частин 1, З, 4, 5, 6,7 статті 36 Закону України "Про вищу освіту", статті 35, 43, 55, 79 Закону України "Провищу освіту", що ставить під сумнів легітимність вченої ради Національного універсіаді у "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка та прийняття нею рішень під час проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту.
Апеляційний суд не дав належної оцінки тим обставинам, що на момент проведення конкурсу на заміщення посади професора кафедри спорту, а саме на 25 вересня 2019 року вказана посада не була вакантною. Дану посаду обіймав позивач, якого було звільнено лише 01 жовтня 2019 року.
Відзив на касаційну скаргу іншими учасниками справи до суду не подано.
Фактичні обставини, встановлені судами
30 червня 2011 року між Чернігівським НПУ імені Т.Г. Шевченка та ОСОБА_1 укладено контракт, за умовами якого ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача кафедри спорту, професора Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка на строк з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2018 року.
Відповідно до умов укладеного контракту, наказом відповідача від 21 травня 2018 року ОСОБА_1 31 серпня 2018 року звільнено з посади завідувача кафедри спорту за пунктом 2 статті 36 КЗпП України та з 01 вересня 2018 року продовжено термін його роботи на посаді професора тієї ж кафедри до обрання за конкурсом.
Зазначений наказ щодо продовження терміну роботи ОСОБА_1 на посаді професора до часу обрання особи на цю посаду за конкурсом видано на підставі заяви ОСОБА_1 та у відповідності з положеннями частини 12 статті 55 Закону України "Про вищу освіту".
25 вересня 2019 року відбулось засідання вченої ради Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка на якому прийнято протокольне рішення №2 про те, що кандидата педагогічних наук, професора ОСОБА_1 не рекомендовано до укладення контракту на заміщення посади професора кафедри спорту.
Відповідно до цього рішення, з 01 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звільнено з посади професора спорту згідно з пунктом 2 статті 36 КЗпП України (у зв`язку із необранням за конкурсом та закінченням строку роботи), що встановлено з наказу Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка від 26 вересня 2019 року.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: