ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2021 року
м. Київ
справа № 806/2269/15
адміністративне провадження № К/9901/8177/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Гончарової І.А.,
суддів: Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області
на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року (головуючий суддя - Черняхович І.Е.),
додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року (головуючий суддя - Черняхович І.Е.)
та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року (колегія суддів: головуючий суддя - Сторчак В.Ю., судді - Ватаманюк Р.В., Мельник - Томенко Ж.М.)
у справі №806/2269/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон"
до Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області
про зобов`язання вчинити дії та стягнення бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Лекон" (далі - позивач, платник, Товариство, ТОВ "Лекон") звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі -відповідач 1, контролюючий орган, Житомирська ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (далі - відповідач 2, ГУ ДКС у Житомирській області), в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило:
- зобов`язати Житомирську ОДПІ протягом 5 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до ГУ ДКС у Житомирській області висновок із зазначенням суми, що підлягає та відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ "Лекон", у розмірі 700388,00 грн;
- стягнути з Житомирської ОДПІ, ГУ ДКС у Житомирській області на користь ТОВ "Лекон" бюджетне відшкодування у розмірі 700388,00 грн та пеню в сумі 121579,04 грн, всього - 821967,04 грн;
- зобов`язати відповідачів подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року позов задоволено частково:
- стягнуто з державного бюджету України в особі ГУ ДКС у Житомирській області на користь Товариства бюджетне відшкодування у розмірі 700388,00 грн та пеню в сумі 212579,04 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмолено.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2016 року апеляційну скаргу задоволено частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково:
- зобов`язано Житомирську ОДПІ протягом 5 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати ГУ ДКС у Житомирській області, яке здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню ТОВ "Лекон", у розмірі 700388,00 грн за листопад 2014 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 квітня 2016 року касаційну скаргу Житомирської ОДПІ залишено без задоволення. Касаційну скаргу ТОВ "Лекон" задоволено. Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2016 року скасовано. Залишено в силі постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року.
21 червня 2016 року Житомирським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №396.
Постановою Верховного Суду від 13 червня 2018 року заяву Житомирської ОДПІ задоволено частково. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2016 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій та направляючи справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції зазначив, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року N 39 (далі - Порядок № 39), на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у п`ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення. Також суд касаційної інстанції вказав, що задовольняючи позовні вимоги в частині зобов`язання податкового органу подати до органу казначейства висновок про суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, суди не з`ясували, чи відповідали подані ТОВ "Лекон" документи на повернення сум бюджетного відшкодування формі, визначеній центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; чому контролюючий орган не виконав своє зобов`язання подати органу, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету; через які причини не був поданий такий висновок, яка їх правова природа тощо. Лише після встановлення цих та інших обставин, які мають суттєве значення для вирішення справи, можна дійти висновку щодо правомірності або протиправності дій чи бездіяльності контролюючого органу.
За результатами нового розгляду справи, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року, позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Житомирської ОДПІ щодо неподання протягом п`яти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили до ГУ ДКС у Житомирській області висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Товариства у розмірі 700388,00 грн за листопад 2014 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що наявними у матеріалах справи та дослідженими судами доказами доведено правомірність заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2014 року у розмірі 700388,00 грн та підтверджено наявність у Житомирської ОДПІ обов`язку подати до ГУ ДКСУ в Житомирській області висновок про бюджетне відшкодування ТОВ "Лекон" податку на додану вартість за листопад 2014 року. Також суд першої інстанції зазначив, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 Податкового кодексу України та Порядком № 39, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у п`ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Суди вказали, що цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення.
Додатковим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року, стягнуто з Житомирської ОДПІ за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання з бюджетного відшкодування в розмірі 700388,00 грн за листопад 2014 року пеню за період з 09 березня 2015 року по 14 серпня 2016 року з урахуванням виплачених коштів у сумі 121579,04 грн.
У додатковому судовому рішенні Житомирський окружний адміністративний суд зазначив, що однією з позовних вимог Товариства було стягнення пені у сумі 151579,04 грн, що не вирішена Житомирським окружним адміністративним судом під час розгляду справи. Суд першої інстанції зазначив, що 15.08.2016 на виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду №396 від 21.06.2016 ГУ ДКС у Житомирській області виплатило ТОВ "Лекон" бюджетне відшкодування за листопад 2014 року в розмірі 700388,00 грн, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним дорученням № 138 від 15.08.2016, та пеню у розмірі 121579,04 грн на зазначену суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 09.03.2015 по 14.08.2016 згідно з платіжним дорученням № 138 від 15.08.2016. При цьому сторонами не надано жодних доказів того, що відповідачами вживалися передбачені статтею 380 КАС України заходи щодо повороту виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року, що була скасована постановою Верховного Суду від 13 червня 2018 року. Враховуючи вищевикладене, а також те, що пеня за період з 09.03.2015 по 31.08.2018 вже сплачена на користь Товариства, задоволення позовних вимог у спосіб зазначений позивачем призведе до повторного перерахування на користь ТОВ "Лекон" пені. А тому, стягненню на користь позивача підлягає пеня за період з 09.03.2015 по 14.08.2016 у розмірі 121579,04 грн з урахуванням виплачених на підставі платіжного дорученням № 138 від 15.08.2016 коштів.
Рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог позивачем не оскаржувались, а тому не є предметом касаційного розгляду справи.
Не погодившись із зазначеними рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач 1 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року, додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року, постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. На обґрунтування вимог касаційної скарги зазначає, що задоволення позовних вимог призведе до повторного перерахування на користь Товариства пені на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 09.03.2015 по 14.08.2016, а також вказує, що чинне податкове законодавство не передбачає обов`язку податкового органу складати висновок щодо підтвердження заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування.
Ухвалою Верховного Суду від 13 травня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача 1.
Від позивача відзиву на касаційну скаргу не надійшло, що не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.