ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2021 року
м. Київ
справа № 808/541/17
адміністративне провадження № К/9901/24042/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Заступника начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Полякової Ірини Борисівни на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року (суддя Татаринов Д.В.) та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року (колегія суддів: Іванов С.М., Панченко О.М., Чередниченко В.Є.) у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гармонія-11" до заступника начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Полякової Ірини Борисівни, головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Запорізькій області Рубан Костянтина Олександровича про визнання незаконними дій та зобов`язання скасувати постанову,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гармонія-11" звернулося з адміністративним позовом до заступника начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Полякової Ірини Борисівни, головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Запорізькій області Рубан Костянтина Олександровича, в якому просило визнати незаконними дії головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Запорізькій області Рубана Костянтина Олександровича відносно складання протоколу про адміністративне правопорушення, скасувати постанову про накладення штрафу на ОСББ "Гармонія-11" в розмірі 16 000 грн. від 20.01.2017 № 31.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року скасовано в частині визнання незаконними дій головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Запорізькій області Рубана Костянтина Олександровича, відносно складання протоколу про адміністративне правопорушення № 08-11-0022/0484 від 28 грудня 2016 року та прийнято нову постанову в цій частині, якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В іншій частині постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року залишено без змін.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що судами не враховано, що позивачем обраховано заробітну плату без забезпечення її мінімального розміру за грудень 2016 року, враховуючи, що бухгалтером та двірником відпрацьовано 22 робочих дні. Також посилається на відсутність підстав стягнення з відповідача судових витрат, оскільки Законом України "Про судовий збір" органи Держпраці звільнені від його сплати.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 липня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що 8 грудня 2016 року головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Головного управління Держпраці у Запорізькій області Рубан Костянтином Олександровичем складено протокол № 08-11-0022/0484 про те, що голова правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Гармонія-11" ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення з 01 липня по 28 грудня 2016 року за місцем господарської діяльності під час виконання посадових обов`язків, маючи організаційно - розпорядчі функції, допустив порушення законодавство про працю, а саме: заробітна плата ОСОБА_2 (бухгалтера) з липня 2016 року по грудень 2016 року нараховувалась та виплачувалась із розрахунку мінімальної заробітної плати, як за просту некваліфіковану працю, що є порушенням статті 96 КЗпП України та порушення частини 3 статті 6 Закону України "Про оплату праці".
Визначені у протоколі про адміністративне правопорушення № 08-11-0022/0484 обставини встановлені на підставі акту перевірки № 08-11-0022/1252 від 28 грудня 2016 року
Також, на підставі наведеного акту перевірки, 20 січня 2017 року заступником начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Поляковою Іриною Борисівною встановивлено порушення вимог статті 96 КЗпП України та порушення частини 3 статті 6 Закону України "Про оплату праці", винесено постанову № 31 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами та накладено штраф на ОСББ "Гармонія 11" в розмірі 16000 грн.
Не погоджуючись з діями щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення, постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що розмір тарифної ставки бухгалтера ОСББ "Гармонія-11" вдвічі перевищує розмір тарифної ставки двірника, що свідчить про відсутність порушень з боку позивача приписів т. 96 КЗпП України та ст. 6 Закону України "Про оплату праці", оскільки згідно табелю обліку робочого часу двірник працював вдвічі більше.
Скасовуючи частково постанову суду першої інстанції в частині оскарження дій щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення, апеляційний суд виходив з того, що правову оцінку діям має надавати Токмацький районний суд Запорізької області у справі № 328/150/17, предметом, якої є постанова про притягнення до адміністративної відповідальності голови ОСББ.
Дослідивши, в межах касаційної скарги, спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 № 96 (далі - Положення № 96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" визначено Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 03.07.2013 року № 509 (Далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
Частинами 1-4 статті 96 Кодексу законів про працю України та частинами 1-4 статті 6 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників; тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики); тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати; тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).