ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року
м. Київ
справа № 826/12531/17
адміністративне провадження № К/9901/59543/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Желєзного І.В.,
суддів: Шарапи В. М., Чиркіна С. М.
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у складі головуючого судді Смолія І. В. від 26.04.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Собківа Я. М., суддів: Петрика І. Й., Сорочка Є. О. від 01.08.2018
у справі №826/12531/17
за позовом ОСОБА_1
до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
третя особа: ОСОБА_2,
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У жовтні 2017 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - відповідач 1), Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - відповідач 2), за участю третьої особи ОСОБА_2 (далі також - третя особа), в якому просив: визнати протиправними дії відповідачів щодо демонтажу 19.08.2017 об`єкта нерухомості майна - нежитлової будівлі (літ.Б) під кафе по АДРЕСА_1, загальною площею 94,4 кв. м, та скасувати доручення відповідача 2 №ОСМ-7181 від 11.07.2017.
2. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018, у задоволенні позову відмовлено.
3. 17.08.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 і ухвалити нове рішення, яким у позов задовольнити у повному обсязі.
4. Ухвалою Верховного Суду від 30.08.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
5. 11.09.2018 та 21.09.2018 від відповідача 2 та від відповідача 1 відповідно до суду надійшли відзиви на касаційну скаргу, в яких просять залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
6. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.07.2019 справу передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючого судді Желєзного І. В., суддів Чиркіна С. М., Шарапи В. М.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Як встановлено судами попередніх інстанцій, 07.06.2016 старшим інспектором Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виявлено розміщення літнього майданчика та 17.06.2016 тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2, про що складено відповідні приписи №1609337 та №1610141 та запропоновано позивачу надати проектно-дозвільну документацію на розміщення літнього майданчика та тимчасової споруди. Також запропоновано у разі відсутності проектно-дозвільної документації демонтувати літній майданчик та тимчасову споруду власними силами.
8. У зв`язку з невиконанням виданих Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) приписів №1610141 та № 1609337 від 11.07.2017 прийнято рішення (доручення) №351/07-17 про демонтаж вказаних тимчасових споруд та елементів благоустрою та доручено Комунальному підприємству "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд та елементів благоустрою, про що проінформувати Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у встановленому законодавством порядку.
9. Комунальним підприємством "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчинені дії із демонтажу, про що складено відповідні акти із описом майна.
10. Згідно з копією витягу з наказу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.02.2017 №97 об`єкта нерухомості - нежитловому будинку під літ. Б на АДРЕСА_1 присвоєно поштову адресу - АДРЕСА_1.
11. Комунальним підприємством "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надсилався лист від 30.11.2017 №064-12805 із запитом щодо присвоєння поштової адреси зазначеному будинку, у відповідь на який було отримано лист від 22.12.2017 №055-19422, зі змісту якого вбачається, що наказом Департаменту від 17.02.2017 №97 присвоєно об`єкту нерухомого майна - нежитловому будинку під літ. Б на АДРЕСА_1 поштової адреси: АДРЕСА_1, а наказом Департаменту від 24.05.2017 №284 скасовано присвоєння зазначеної поштової адреси, виключено з Реєстру адрес у місті Києві поштову адресу - АДРЕСА_1.
12. Вважаючи вищевказані доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) незаконними, а дії відповідачів по демонтажу 19.08.2017 об`єкта нерухомості майна - нежитлової будівлі (літ.Б) під кафе за адресою: АДРЕСА_2 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
13. Позивач в обґрунтування своєї позиції посилався на те, що оспорюване доручення відповідача 2, згідно з яким прийнято рішення про вжиття заходів з демонтажу тимчасових споруд торгівельного, побутового призначення, хоча об`єкт який було демонтовано не відноситься до тимчасових споруд або елементів благоустрою, а є об`єктом нерухомого майна.
14. Представники відповідачів, заперечуючи щодо задоволення позову, посилалися на те, що у зв`язку з невиконанням вимог приписів у встановлені строки, а саме: ненадання проектно-дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди відповідачем прийнято рішення та видано спірне доручення щодо демонтажу встановлених з порушенням елементів благоустрою, що належать позивачу.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що відповідачем 2 на підставі норм чинного законодавства проведено перевірку правомірності встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Правил благоустрою та винесено приписи №1609337 та №1610141. З фотографій, поданих відповідачем 2, вбачається самочинне будівництво позивачем тимчасової споруди та літнього майданчика біля кафе. Позивачем приписи відповідача 2 щодо усунення порушень не оскаржувались. Відповідачами дотримано вимоги чинного законодавства при видачі розпорядження та при вчиненні оскаржуваних дій щодо демонтажу тимчасової споруди та літнього майданчика, а позивачем іншого не доведено.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
16. Позивач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій, посилаючись на те, що суди не надали оцінки усім доказам, які наявні у матеріалах справи. Судами попередніх інстанцій не враховано, що третя особа набула право власності на нежитловий будинок (літера Б), загальною площею 94,4 кв.м, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, у судовому порядку на підставі рішення Господарського суду міста Києва від 25.08.2009 у справі №30/284. Позивач орендував земельну ділянку у встановленому законом порядку. Після реконструкції вказаного об`єкта його площа стала складати 96,7 кв.м. Судами попередніх інстанцій неправильно застосовано статтю 376 Цивільного кодексу України та статтю 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Судами попередніх інстанцій не враховано наявність судового спору (справа №758/14862/16-ц) за позовом заступника прокурора міста Києва Репецького Сергія Васильовича в інтересах держави в особі Київської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити дії, а також те, що відповідач 1 за дорученням відповідача 2, не чекаючи рішення суду, без достатніх правових підстав, без відповідного рішення суду здійснено демонтаж належного позивачу на праві приватної власності майна. Також суди порушили статтю 129 Конституції України, частини першу та четверту статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, неправильно застосували статтю 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Правила благоустрою міста Києва та не застосували норми матеріального права, зазначені у Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності". Судами не враховано, що право власності на об`єкт нерухомого майна, який відповідачем 1 за дорученням відповідача 2 знесено, було зареєстровано в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно. Суди не надали оцінку доводам позивача, що ненадання проектно-технічної документації на розміщення будь-якої споруди чи здійснення будівельних робіт не свідчить про те, що це є тимчасова споруда, тому що надати документацію можна і щодо об`єкта нерухомого майна.
17. У відзиві на касаційну скаргу відповідач 1, заперечуючи щодо її задоволення, посилається на те, що неможливо визначити демонтований об`єкт як нерухомість лише за критерієм його площі. Законодавством встановлено комплекс кваліфікуючих ознак для нерухомого майна, основним критерієм якого виступає земельна ділянка, на якій такі об`єкти розташовані, а відтак визначення місцезнаходження такої ділянки та встановлення адреси об`єкта. Зважаючи на наведене, судами першої та апеляційної інстанцій правильно встановлено та оцінено всі обставини справи та прийнято законні та обґрунтовані рішення.
18. Відповідач 2 у відзиві на касаційну скаргу заперечував щодо її задоволення, посилаючись на те, що оскаржувані у цій справі судові рішення ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), колегія суддів зазначає наступне.
20. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
21. Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік власних (самоврядних) та делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, зокрема, до таких належить організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
22. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" у зв`язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об`єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
23. Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
24. Відповідно до частин першої-третьої статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
25. Правила включають: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; вимоги до утримання зелених насаджень на об`єктах благоустрою - територіях загального користування; вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; вимоги до санітарного очищення території; розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
26. Правила не можуть передбачати обов`язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.
27. Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 затверджено Правила благоустрою м. Києва.
28. Згідно з положеннями розділу 1 Правил благоустрою м. Києва тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
29. Підпунктом 13.2.3 Правил благоустрою м.Києва визначено, що самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об`єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об`єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об`єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об`єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.
30. Відповідно до підпункту 20.2.11 Правил благоустрою м. Києва у разі виявлення уповноваженими особами Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, КП "Київблагоустрій" самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи), елементів об`єктів благоустрою, їх власникам (користувачам або особам, які здійснили розміщення (встановлення)), вноситься припис з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, елементу об`єкта благоустрою, із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 розділу XIII цих Правил благоустрою міста Києва.
31. Пунктом 13.3 Правил благоустрою м. Києва визначено порядок демонтажу, зокрема, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.
32. Відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 Правил благоустрою м. Києва у разі виявлення, зокрема, самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій") вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту. Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису. Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов`язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).