1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

20 січня 2021 року

м. Київ


справа № 522/18387/17



провадження № 61-8273св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Бурлакова С. Ю., Дундар І. О., Зайцева А. Ю., Коротуна В. М. (суддя-доповідач),


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ",


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року у складі судді Абухіна Р. Д. та постанову Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року у складі колегії суддів: Таварткіладзе О. М., Калараша А. А., Погорєлової С. О.,


ВСТАНОВИВ:


ІСТОРІЯ СПРАВИ


Короткий зміст позовних вимог


У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до державного підприємства "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (далі - ДП "МТП "Чорноморськ") про зміну формулювання підстав звільнення, стягнення невиплаченої вихідної допомоги, середнього заробітку за час затримки виплати вихідної допомоги та завданої моральної шкоди.


Позовна заява мотивована тим, що наказом ДП "МТП "Чорноморськ"

501/О-1 від 06 вересня 2017 року його було звільнено з 11 вересня 2017 року із посади радника директора з управління персоналом за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України, із виплатою компенсації невикористаної відпустки тривалістю 6 календарних днів за відпрацьований період (27 січня 2017 року - 11 вересня 2017 року).


Позивач вважає, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства змінив визначену працівником підставу звільнення із "звільнення за власним бажанням у зв`язку із порушенням уповноваженим органом законодавства про працю" на "звільнення за власним бажанням", в результаті чого,

ОСОБА_1 не отримав належної йому до виплати вихідної допомоги у розмірі тримісячного заробітку та зазнав значних душевних страждань та погіршення стану здоров`я.


ОСОБА_1 просив:


- визнати формулювання причини звільнення ОСОБА_1 із посади радника директора ДП "МТП "Чорноморськ" з управління персоналом: за частиною третьою статті 38 КЗпП України "за власним бажанням у зв`язку із порушенням роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору";


- зобов`язати ДП "МТП "Чорноморськ" змінити формулювання причини звільнення ОСОБА_1 з посади радника директора ДП "МТП "Чорноморськ" з управління персоналом на частину третю статті 38 КЗпП України "за власним бажанням у зв`язку із порушенням роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору" із внесенням відповідних відомостей до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 ;


- стягнути з ДП "МТП "Чорноморськ" на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу в розмірі 57 847,50 грн;


- стягнути з ДП "МТП "Чорноморськ" на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виплати вихідної допомоги в сумі 192 825,00 грн;


- стягнути з ДП "МТП "Чорноморськ" на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 50 000,00 грн.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.


Рішення суду мотивовано відсутністю підстав для зміни формулювання причини звільнення з статті 38 КЗпП України "за власним бажанням" на частину третю статті 38 КЗпП України - "за власним бажанням у зв`язку із недотриманням роботодавцем законодавства про працю умов колективного чи трудового договору" посилаючись на те, що зазначені позивачем факти порушення власником трудового законодавства під час розгляд справи не встановлені і не підтверджені належними та допустимими доказами у розумінні статей 77, 81 ЦПК України. Відсутність підстав для зміни формулювання причини звільнення позивача на частину третю статті 38 КЗпП України унеможливлює задоволення і похідних вимог - про стягнення вихідної допомоги у розмірі, передбаченому колективним договором ДП "МТП "Чорноморськ", але не менше тримісячного середнього заробітку, стягнення середнього заробітку за час затримки виплати вихідної допомоги по день фактичного розрахунку та моральної шкоди.


Постановою Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.


Рішення Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року залишено без змін.


Залишаючи без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_1, апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги


18 квітня 2019 року ОСОБА_1 через засоби поштового зв`язку подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, мотивуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом норм матеріального та порушенням норм процесуального права,просить скасувати рішення Приморського районного суду міста Одеси

від 25 липня 2018 року та постанову Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.


Касаційна скарга обґрунтована тим, що висновки судів попередніх інстанцій є неправильними, оскільки порушення трудового законодавства з боку відповідача дійсно мало місце, що підтверджується доказами, наданими позивачем, які наявні в матеріалах справи. Висновки судів зроблено з неправильним застосуванням нора матеріального права, а саме статті 38 КЗпП України. Про сталу практику застосування статті 38 КЗпП України містяться висновки у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2013 року у справі № 6-157цс12, від 22 травня 2013 року у справі № 6-34цс13, від 31 жовтня 2012 року у справі № 6-120цс12, а також у постанові Верховного Суду

від 13 червня 2018 року у справі № 741/1128/17. Під час розгляду справи, судами не правильно встановлено фактичні обставини справи.


Доводи інших учасників справи


15 липня 2019 року ДП "МТП "Чорноморськ" через засоби поштового зв?язку подало до Верховного Суду відзив, у якому просить у задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1 відмовити, а рішення Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року та постанову Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року залишити без змін.


Рух касаційної скарги та матеріалів справи


Ухвалою Верховного Суду від 13 червня 2019 року поновлено

ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження рішення Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року та постанови Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року. Відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Приморського районного суду міста Одеси.


У липні 2019 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.


Ухвалою Верховного Суду від 11 березня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ


08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року

460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду міста Одеси від 25 липня 2018 року та постанову Одеського апеляційного суду від 05 березня 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Перевіривши доводи касаційної скарги, врахувавши аргументи, наведені у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Частиною першою статті 400 ЦПК України встановлено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Фактичні обставини справи


ОСОБА_1 27 січня 2016 року був прийнятий на роботу до державного підприємства "Морський торговельний порт "Іллічівськ" на посаду помічника першого заступника директора.


Відповідно до наказу від 25 лютого 2016 року № 116/о позивача було переведено на посаду заступника начальника Служби управління персоналом Порту.


Згідно з наказом Міністерства інфраструктури України від 16 вересня 2016 року № 319 державне підприємство "Морський торговельний порт "Іллічівськ" було перейменовано у державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ".


Відповідно до наказу від 21 лютого 2017 року № 105/О позивача було переведено на посаду радника директора ДП "МТП "Чорноморськ" з управління персоналом.


Згідно з графіком надання відпусток на 2017 рік позивач запланував свою відпуску тривалістю 31 календарний день у липні-серпні 2017 року, без зазначення конкретних дат;


20 березня 2017 року позивач подав заяву про надання йому частини відпустки терміном 14 днів з 03 квітня 2017 року поза графіком відпусток на поточний рік, про що 24 березня 2017 року видано наказ № 1156 про надання відпустки ОСОБА_1, з яким позивача ознайомлено у цей же день.


У відповідності до пункту 10 наказу в.о. директора ДП "МТП "Чорноморськ" Єрьоменко А. В. "Про зміни в організації виробництва і праці" від 21 серпня

2017 року № 496 було вирішено ліквідувати з 23 листопада 2017 року низку посад у складі штатного розпису підприємства, зокрема і посаду радника директора з управління персоналом, яку обіймав позивач.


Згідно з наказом в.о. директора ДП "МТП "Чорноморськ" Єрьоменко А. В. був виданий наказ від 22 серпня 2017 року № 497 "Про визначення робочих місць", яким визначено робочі місця у залі № 5 на 1 поверсі будівлі УКК порту

(вул. Транспортна, 6) працівникам порту, посади яких зазначені у пункті 8, пункті 10 наказу від 21 серпня 2017 року № 496 "Про зміни в організації виробництва і праці", всього 15 працівникам керівників структурних підрозділів порту та радників директора, зокрема і позивачу. Також, вказаним наказом було призупинено дію низки посадових інструкцій, в тому числі і посадової інструкції радника директора з управління персоналом від 19 травня 2017 року

1209/11.1-22.


Згідно листа ДП "МТП "Чорноморськ" від 22 серпня 2017 року № 51/14-15, адресованого заступнику начальника Іллічівської філії ДП "Адміністрація морських портів України" з операційної діяльності Газуну В. В., відповідач просив припинити дію перепусток для входу в адмінбудівлю Управління порту та безпосередньо на виробничі території порту з 22 серпня 2017 року низці працівників, в тому числі і ОСОБА_1, як раднику директора з управління персоналом.


03 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про звільнення його із підприємства за власним бажанням з 11 вересня 2017 року на підставі статей 38, 39 КЗпП України внаслідок порушення уповноваженим органом законодавства про працю, колективного договору та Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та у зв`язку з цим просив у відповідності до статті 44 КЗпП України виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі не менше ніж тримісячного заробітку. При цьому позивач зазначав, що відповідачем, як роботодавцем порушено:


а) права працівника, передбачені статтею 22 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"; статтю 32 КЗпП України у вигляді зміни істотних умов праці;


б) пункт 5 статті 79 КЗпП України у вигляді нездійснення письмового повідомлення працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну;


в) статтю 110 КЗпП України у вигляді неповідомлення працівника про розміри оплати праці.


................
Перейти до повного тексту