ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2021 року
м. Київ
Справа № 903/311/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Мачульського Г. М., Уркевича В. Ю.,
секретар судового засідання - Астапова Ю. В.,
розглянувши касаційну скаргу Комунального підприємства "Луцький центр первинної медичної допомоги" на постанову Північно - західного апеляційного господарського суду від 21.10.2020 (колегія суддів: Саврій В. А., Миханюк М. В., Коломис В. В.) та рішення Господарського суду Волинської області від 05.08.2020 (суддя Слободян О. Г.) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лаб-Універсум" до Комунального підприємства "Луцький центр первинної медичної допомоги" про зобов`язання повернути майно та за зустрічним позовом Комунального підприємства "Луцький центр первинної медичної допомоги" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лаб-Універсум" про зобов`язання отримати майно,
за участю представників:
позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) - Гамрецького Є. О.,
відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) - Деркача Д. В.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Лаб-Універсум" (далі - ТОВ "Лаб-Універсум") звернулося до Господарського суду Волинської області з позовом до Комунального підприємства "Луцький центр первинної медичної допомоги" (далі - КП "Луцький центр первинної медичної допомоги") про зобов`язання останнього повернути орендоване майно - Аналізатор Swelab Alfa Plus BD Автозавантажувач Авто Рідер у кількості 1 штука з допоміжним обладнанням, перелік якого наведений в акті приймання-передачі, у справному стані з урахуванням нормального фізичного зносу, пов`язаного з цільовим використанням майна, за адресою: 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла II, буд. 4/6, корпус "А", кімн. 501.
2. На обґрунтування позовних вимог послався на неналежне виконання КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" умов договору № 128 оренди обладнання від 29.09.2017, укладеного між останнім та ТОВ "Лаб-Універсум", у частині оплати вартості орендованого майна, у зв`язку з чим останнє відмовилося від договору оренди та просить повернути орендоване обладнання.
3. КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" у свою чергу звернулося до цього ж місцевого суду із зустрічним позовом про зобов`язання ТОВ "Лаб-Універсум" отримати орендоване майно - Аналізатор Swelab Alfa Plus BD Автозавантажувача Авто Рідер за місцем знаходження КП "Луцький центр первинної медичної допомоги", а саме за адресою: 43026, м. Луцьк, пр. Волі, 66-А, шляхом направлення уповноважених представників ТОВ "Лаб-Універсум" для його передачі та належного оформлення розірвання договору оренди.
4. На обґрунтування зустрічного позову КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" указало на обов`язок ТОВ "Лаб-Універсум" самому забрати орендоване майно, оскільки останнє самостійно доставило й установило його орендарю - КП "Луцький центр первинної медичної допомоги".
Фактичні обставини справи, встановлені судами
5. 27.09.2017 між ТОВ "Лаб-Універсум" (орендодавець) та КП "Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги" укладено договір № 128 оренди обладнання, згідно з яким орендодавець передав орендарю в строкове платне користування обладнання (Аналізатор Swelab Alfa Plus BD Автозавантажувач Авто Рідер, вартістю 343 735,78 грн, у кількості 1 штука з допоміжним обладнанням, перелік якого наведено в акті приймання-передачі № 1), за яке останній зобов`язався сплачувати орендну плату. Розмір орендної плати сторони визначили у сумі 1,20 грн на рік з ПДВ 0,20 грн, яку орендар зобов`язався сплатити на поточний рахунок орендодавця протягом 10 календарних днів з моменту підписання акта приймання-передачі майна (пункти 5.1., 5.2. договору).
6. У пунктах 6.1., 8.1., 8.3. цього договору сторони домовилися про те, що орендодавець має право розірвати договір у випадках, встановлених цим договором, письмово повідомивши про це орендаря за місяць, або в інших випадках на розсуд орендодавця; відмовитися від договору і вимагати повернення речі, якщо орендар не вносить плату за користування майном протягом трьох місяців підряд або використовує майно не за призначенням. Після закінчення строку оренди орендар зобов`язався повернути майно протягом 5 календарних днів, у справному стані, з урахуванням нормального фізичного зносу, пов`язаного з цільовим використанням майна, що орендується.
7. Пунктами 10.8, 10.9 цього договору передбачено, що договір може бути розірваним за ініціативою орендодавця у разі, зокрема, невиконання або неналежного виконання орендарем своїх обов`язків та недотримання умов за цим договором; використання майна орендарем не за призначенням; в інших випадках, передбачених договором. Цей договір вважається розірваним з моменту належного оформлення сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому договорі або чинному законодавстві України.
8. 12.10.2017 ТОВ "Лаб-Універсум" на підставі акта приймання-передачі № 1 передало КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" обумовлене договором обладнання, тоді як останнє у період з жовтня 2017 року по травень 2019 року орендну плату за користування об`єктом оренди не сплатило.
9. ТОВ "Лаб-Універсум" на підставі пунктів 6.1, 10.8 договору, у зв`язку з наявністю в орендаря заборгованості по орендній платі більше трьох місяців підряд, надіслало КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" повідомлення (за вих. № 31-05/МП від 07.06.2019) про відмову від договору, в якому вимагало повернути майно у справному стані, з урахуванням нормального фізичного зносу, пов`язаного з цільовим використанням майна, шляхом відправлення Новою поштою у термін до 07.07.2019 за вказаною у повідомленні адресою.
10. У відповідь на вказане повідомлення КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" листом від 18.06.2019 за вих. №1.18/680 запросило повноважного представника ТОВ "Лаб-Універсум" для вчинення правочину задля припинення договору та фактичної передачі обладнання.
11. Отже, у зв`язку з невиконанням орендарем своїх зобов`язань за договором щодо внесення плати за користування орендованим майном протягом трьох місяців підряд, орендодавець відмовився від договору оренди в порядку пункту 6.1 договору, тоді як орендар не повернув орендодавцю орендоване майно.
12. Утім КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" заперечило проти вимог ТОВ "Лаб-Універсум", повідомивши про те, що не відмовлялося від повернення цього майна та не перешкоджало ТОВ "Лаб-Універсум" у його отриманні.
13. 19.07.2019 КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" надіслало ТОВ "Лаб-Універсум" вимогу № 1, в якій повторно повідомило орендодавця про готовність передати орендоване майно, а також вимагало підписати та у строк до 18.08.2019 повернути один примірник додаткової угоди № 1 до договору оренди про його розірвання; направити уповноважених представників ТОВ "Лаб-Універсум" для демонтажу орендованого майна та у цей же строк забрати майно з території КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" за адресою; 43010, м. Луцьк, пр. Волі, 66-А.
14. 20.05.2020 КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" направило ТОВ "Лаб-Універсум" вимогу про отримання орендованого майна та направлення уповноважених представників для його отримання, яка залишена ТОВ "Лаб-Універсум" без задоволення.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
15. Господарський суд Волинської області від 05.08.2020 ухвалив рішення, залишене без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.10.2020, яким задовольнив первісний позов ТОВ "Лаб-Універсум" про зобов`язання КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" повернути майно та відмовив у задоволенні зустрічного позову про зобов`язання ТОВ "Лаб-Універсум" отримати майно.
16. Судові рішення мотивовані обов`язком, передбаченим пунктами 8.1, 8.3. укладеного між сторонами договору та частиною першою статті 785 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), саме орендаря повернути орендодавцю орендоване обладнання, оскільки в силу статті 782 ЦК України договір оренди обладнання розірваний з 13.06.2019.
17. Також судами спростовані посилання КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" щодо відсутності належної кваліфікації його працівників, які би мали необхідні знання для монтажу (демонтажу) обладнання (аналізатора) на тій підставі, що орендар ознайомлений з правилами технічної експлуатації майна, мав змогу проконсультуватися й отримати інформацію щодо відключення аналізатора, фізично "перемістити" його, оскільки це рухоме майно, яке можна вільно переміщувати в просторі без заподіяння йому шкоди. Указав, що він більше двох років користується орендованим майном і має всі необхідні знання та навички експлуатації аналізатора.
18. При цьому судами попередніх інстанцій спростовані посилання КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" на пункт 3 частини першої статті 532 ЦК України, який, на його думку, передбачає, що повернення майна має здійснюватися за його місцезнаходженням, оскільки ця умова не обумовлена сторонами у договорі оренди. Натомість суди указали про те, що регулювання цих правовідносин здійснюється на підставі статті 785 ЦК України.
19. Разом з тим, суди відмовили у задоволенні зустрічного позову КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" на тій підставі, що відповідно до домовленості, передбаченої пунктами 8.1., 8.3. укладеного між сторонами договору, та приписів статті 785 ЦК України цей обов`язок покладено на орендаря.
Короткий зміст доводів та вимог касаційної скарги
20. КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" у касаційній скарзі просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні первісного позову ТОВ "Лаб-Універсум" і задоволення зустрічного позову КП "Луцький центр первинної медичної допомоги".
21. Скарга подана на підставі пункту 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) - відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме статей 532 і 785 ЦК України щодо способу, порядку та місця повернення рухомого майна у зобов`язаннях оренди у зв`язку з розірванням договору, за умови, що такий порядок, спосіб і місце передачі не визначені договором.
22. Скаржник посилається на відсутність порушеного права ТОВ "Лаб-Універсум" у розумінні статті 4 ГПК України, оскільки КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" ніколи не відмовлялося повернути спірне майно та, неодноразово звертаючись до орендодавця, намагалося його повернути.
23. Посилаючись на пункт 11.1. укладеного між сторонами договору, КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" стверджує про відсутність домовленості сторін щодо порядку повернення орендованого майна, що має здійснюватися з врахуванням вимог чинного законодавства та звичаїв ділового обороту, тобто у спосіб, у який таке майно отримано. Оскільки приймання-передача обладнання здійснювалося за місцезнаходженням КП "Луцький центр первинної медичної допомоги", тому вважає, що повернення також має здійснюватися у такий спосіб. Також посилається на те, що КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" у своєму штаті не має працівників, які могли би здійснити такий демонтаж і передачу орендованого обладнання, монтаж, демонтаж і перевезення якого здійснюється відповідно до технічних правил спеціалістами, кваліфікація яких дозволяє здійснити такий демонтаж без заподіяння йому шкоди.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
24. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Лаб-Універсум" просить залишити без змін судові рішення судів попередніх інстанцій. Посилається на неповернення КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" орендованого майна, не дивлячись на те, що договір оренди обладнання №128 від 29.09.2017 розірваний в односторонньому порядку з 13.06.2019, що перешкоджає ТОВ "Лаб-Універсум" користуватися, розпоряджатися, використовувати його у господарській діяльності й отримувати прибутки.
25. Посилається на обов`язок орендаря повернути орендоване майно, передбачений пунктами 8.1., 8.3. указаного договору та частиною першою статті 785 ЦК України, і, зважаючи на суму орендної плати за користування обладнанням у розмірі 1,20 грн, вважає, що такий спосіб повернення майна відповідає принципам розумності та справедливості.
26. Спростовує посилання КП "Луцький центр первинної медичної допомоги" на положення частини третьої статті 532 ЦК України на тій підставі, що норма стосується передачі товару (майна), а не повернення майна орендодавцю, тоді як ТОВ "Лаб-Універсум" просить повернути, а не передати майно, яке вже було передано орендарю згідно з договором оренди та на підставі акта приймання-передачі.