1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



21 січня 2021 року

м. Київ

справа № 442/3829/16-а

адміністративне провадження № К/9901/44012/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стрелець Т.Г.,

суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,



розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №442/3829/16-а

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Дрогобицької міської ради, третя особа - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Дрогобицької міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2017 року (суд у складі головуючої судді - Хобор Р.Б., суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.)



ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до суду з адміністративним позовом до Дрогобицької міської ради, в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення Дрогобицької міської ради за №203 від 31.03.2016 року "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)" в частині п. 2.5, яким надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва, орієнтованою площею 1154 кв. м. на АДРЕСА_1 .

2. Позовна заява мотивована тим, що родина позивачів, починаючи з 1936 року володіє та користуються земельною ділянкою площею 1100 кв. м., яка розташована між будинками АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 . Відтак, надаючи дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо вказаної земельної ділянки третій особі, відповідач порушив їх права та інтереси.

Короткий зміст рішення суду І інстанції

3. Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 грудня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

4. Рішення суду першої інстанції мотивоване відсутністю належних та допустимих доказів протиправності рішення Дрогобицької міської ради.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

5. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2017 року скасовано постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 грудня 2016 року та прийнято нову, якою позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Дрогобицької міської ради № 203 від 31.03.2016 року про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в частині п. 2.5., щодо надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва, орієнтованою площею 1154 кв. м. на АДРЕСА_1 .

6. Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що рішення суду про повернення позивачами самовільно зайнятої земельної ділянки відсутнє, а тому слід вважати, що земельна ділянка, яка розташована між будинками АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1, перебуває у користуванні позивачів і не може бути передана ОСОБА_3 для індивідуального садівництва до вирішення питання про її повернення як самовільно зайнятої.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Дрогобицька міська рада звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

8. Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції неправильно дослідив матеріали справи та помилково застосував норми матеріального права, в результаті чого дійшов помилкових висновків про неправомірність оскаржуваного рішення відповідача.

9. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2017 року відкрито провадження за вказаною касаційною скаргою.

10. 13 березня 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.

11. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.03.2018 року для розгляду даної справи визначено склад колегії суддів: Гімон М.М. - головуючий суддя, Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.

12. У зв`язку зі зміною спеціалізації судді-доповідача Гімона М.М. (відповідно до рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20 травня 2019 року № 14), розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл касаційних скарг, зокрема, касаційної скарги у справі 442/3829/16-а.

13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Стрелець Т.Г., судді: Стеценко С.Г., Тацій Л.В., справу передано головуючому судді.

14. Позивачка надала відзив на касаційну скаргу, в якому просила залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.



ОБСТАВИНИ СПРАВИ

15. Пунктом 2.5. рішення Дрогобицької міської ради від 31.03.2016 року №203 ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 1154 кв. м. на

АДРЕСА_3 . Такому рішенню передувала заява ОСОБА_3 від 10.03.2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,1154 га на АДРЕСА_1, яка зареєстрована Дрогобицькою міською радою 10.03.2016 року за №544/3-21.

17. На засіданні постійної комісії Дрогобицької міської ради з питань регулювання земельних відносин 17.03.2016 року було рекомендовано надати ОСОБА_3 дозвіл на виготовлення проекту відведення зазначеної вище земельної ділянки.

18. Відділом містобудування та архітектури Дрогобицької міської ради від 16.03.2016 року №163 повідомлено, що намічена земельна ділянка орієнтовано площею 1154 кв.м. на АДРЕСА_3 згідно з планом зонування міста Дрогобича знаходиться в зоні садибної забудови (Ж-1) та може бути відведена для ведення садівництва.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

20. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

21. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

22. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

23. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

24. Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій керувалися тим, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

Проте такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права.

25. Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.


................
Перейти до повного тексту