ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2021 року
м. Київ
справа № 820/67/17
адміністративне провадження № К/9901/16690/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу № 820/67/17
за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року
(ухвалену у складі головуючого судді Тітова О.М.)
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року (ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді - Калитки О.М., суддів: Калиновського В.А., Бондара В.О.),
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, у якому просив скасувати винесений 25 листопада2016 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради наказ №113, яким було скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 за № ХК083153031079, на нежитлове приміщення №10 технічного поверху у літ. "А3", та яким було скасовано реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 за № ХК143153351343 на нежитлове приміщення №10 технічного поверху у літ. "А3" під мансарду, за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради відновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 за № ХК083153031079, та реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2016 за № ХК143153351343 відносно нежитлового приміщення №10 технічного поверху у літ. "А3" під мансарду, за адресою: АДРЕСА_1 .
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що акт перевірки, проведеної сектором інспекційної роботи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, не містить даних, які б підтверджували надання ОСОБА_1 недостовірних відомостей у зареєстрованій декларації про готовність об`єкта до експлуатації, у зв`язку з чим наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Харківської міської ради від 25 листопада 2016 року №113 "Про скасування реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації" є протиправним та підлягає скасуванню.
Короткий зміст рішення суду І інстанції
3. 05 липня 2017 року Харківський окружний адміністративний суд вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради № 113 від 25.11.2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, код НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 640 (шістсот сорок ) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (61003, м. Харків, м. Конституції,7, код ЄДРПОУ 04059243).
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перевірка нежитлового приміщення на предмет дотримання позивачем архітектурно-будівельних норм при його реконструкції, проводилась без фактичного обстеження об`єкта реконструкції, виключно на підставі інформації, зазначеної у деклараціях про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 № ХК 083153031079 та про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 № ХК 143153351343 по об`єкту "Реконструкція нежитлового приміщення № 10, технічного поверху у літ. "АЗ" під мансарду за адресою: АДРЕСА_1". Відсутність належних доказів того, що при здійсненні реконструкції нежитлового приміщення № 10 технічного поверху у літ. "АЗ" під мансарду за адресою: АДРЕСА_1, позивачем було допущено істотне відхилення від затвердженого проекту та/або істотне порушення будівельних норм і правил, що реконструкцію зроблено з улаштуванням нежитлового приміщення під мансарду, за рахунок чого і відбулось збільшення його площі з 12,7 кв.м до 169,9 кв.м, на думку суду першої інстанції свідчить про неправомірність, прийнятого суб`єктом владних повноважень наказу.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. 20 вересня 2017 року Харківський апеляційний адміністративний суд вирішив:
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року по справі № 820/67/17 залишити без змін.
6.Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7.17 жовтня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.
У касаційній скарзі скаржник просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року у справі № 820/67/17 скасувати та направити справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню.
8. Ухвалою від 19 жовтня 2017 року Вищого адміністративного суду України було відкрито касаційне адміністративне провадження за касаційною скаргою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Харківської області.
9. 06 лютого 2018 року касаційна скарга надійшла до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду.
10. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 лютого 2018 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Гімон М.М., суддів Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.
11. На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 14 червня 2019 року, було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., Стеценко Т.В., Тацій Л.В.
12. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 січня 2021 року прийнято до провадження касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року у справі № 820/67/17.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
13.Як було встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1, отримано у власність, на підставі договору купівлі-продажу від 07.09.2015, нежитлові приміщення 1-го поверху №№ 1-1, 1-2, 2-го поверху №2-1, 3-го поверху № 6, технічного поверху № 9, 10 в літ. "А-3, загальною площею 62,4м2, які розташовані за адресою АДРЕСА_1.
У зв`язку з проведенням реконструкції нежитлових приміщень позивачем подано до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області декларацію про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 № ХК 083153031079 на об`єкт "Реконструкція нежитлового приміщення № 10, технічного поверху у літ. "A3" під мансарду за адресою АДРЕСА_1, яка зареєстрована 02.11.2015 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області.
З огляду на готовність об`єкта до експлуатації замовником надано до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області декларацію про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 № ХК 143153351343 на об`єкт "Реконструкція нежитлового приміщення № 10, технічного поверху у літ. "A3" під мансарду за адресою АДРЕСА_1, яка зареєстрована 01.12.2015 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області.
Народним депутатом України Святашем Д.М. направлено до Департаменту містобудування архітектури та генерального плану Харківської міської ради звернення від 07.04.2016 року вих. № 138, в якому з урахуванням того, що відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів, згідно ч. 2 ст. 29 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у рал розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження дня проектування об`єкта будівництва, а також того, що у 2015 році проведено реконструкцію нежитлового приміщення літ. А-3 по АДРЕСА_1 з надбудовою 4-го поверху, керуючись Конституцією України, ст. ст. 16,17, та 19 Закону України "Про статус народного депутат України", просить надати вичерпну інформацію щодо законності цієї реконструкції, а також отримання суб`єктами містобудування, які мають відношення до цієї реконструкції містобудівних умов та обмежень.
Відповідачем проведено позапланову перевірку на об`єкті "Реконструкція нежитлової будівлі літ. "А-3" з надбудовою 4-го поверху по АДРЕСА_1" на підставі статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.11 №553, на підставі Наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради №1 від 11.04.2016, листа Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану від 14.04.2016 № 1331/0/27-16, направлення № 23-н від 20.04.2016 року.
За результатами проведення перевірки складено акт № 23-А від 27.04.2016.
25.11.2016 року Головним спеціалістом сектору інспекційної роботи Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Островерховим А.О складено службову записку, в якій запропоновано скасувати реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 № ХК 083153031079 та про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 № ХК 143153351343, що погоджено завідувачем сектору інспекційної роботи.
У вищевказаній записці вказано, що є підстави вважати об`єкт "Реконструкція нежитлової будівлі літ. "А-3" з надбудовою 4-го поверху по АДРЕСА_1 самочинним будівництвом, як такий, що реконструйований без належно затвердженого проекту та з істотними порушеннями будівельних норм і правил (декларації про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 № ХК 083153031079 та про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 № ХК 143153351343).
Відповідачем винесено наказ від 25.11.2016 №113 про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2015 № ХК 083153031079 та про готовність об`єкта до експлуатації від 01.12.2015 № ХК 143153351343 по об`єкту "Реконструкція нежитлового приміщення № 10, технічного поверху у літ. "АЗ" під мансарду за адресою: АДРЕСА_1 " (замовник - ОСОБА_1 ), керуючись ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пунктами 22, 24 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", пунктом 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів".
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
15. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої та другої статті 36 цього Закону право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня надходження декларації.
Відповідно до частини другої статті 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Водночас, відповідно до частини сьомої статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно частини першої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до указаної статті Кабінет Міністрів України постановою від 23 травня 2011 року № 553 затвердив Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок № 553).
Цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Згідно пункту 5 Порядку № 553 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 553 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Періодичність проведення планових перевірок суб`єктів містобудування на об`єктах будівництва визначається відповідно до критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Планові перевірки об`єктів будівництва, замовниками яких є фізичні особи (громадяни), проводяться не частіше ніж один раз на півроку.
Строк проведення планової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 553 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
- подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов`язаної з будівництвом об`єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;
- необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
- виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;
- перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій;